נפלאות הבריאה

4 דברים מעניינים שאולי לא ידעתם על דבורת הדבש

אנחנו אוהבים לאכול דבש, בעיקר בראש השנה, אך הדבורה שמייצרת אותו לא זוכה להערכה הראויה לה. להלן 4 דברים חשובים שאולי לא ידעתם על החרק המשמעותי ביותר להתפתחות האדם

אא

בראש השנה אנו מרבים לרכוש צנצנות דבש בשביל לטבול את התפוח במעדן המתוק הזה. אך הדבורה החרוצה שמייצרת את הדבש לא תמיד זוכה להערכה הראויה לה. מלבד ייצור הדבש, הדבורה הינה החרק המשמעותי ביותר להתפתחות האדם, מאחר ועיקר עבודתה היא האבקת צמחי החקלאות והבר.

אופי רייך, מנכ"ל מועצת הדבש, מציין ארבע עובדות על הדבורה שאולי לא ידעתם:

ללא דבורה – אין מזון

ללא הדבורה, רוב המזון מהצומח לא היה קיים. אומנם האדם המודרני יכול לפתח בינה מלאכותית, תרופות וחיסונים, אבל טרם הגיע האיש שהצליח לחקות באופן יעיל את המכניקה של האבקת צמחים, המהווה את אחד התהליכים החשובים בטבע.

רייך אומר כי "כל פרח זקוק להאבקה בכדי ליצור הפרייה, ממנו יצמח הפרי וזרעים להמשך. לצורך ביצוע מלאכה זו אנו זקוקים לדבורת הדבש. האבקה שמבצעת הדבורה משפיעה על המערכת האקולוגית הכוללת ועל כל יצור חי".

"בשנים האחרונות הולכות ונכחדות מושבות דבורים בכל העולם וזאת מסיבות רבות שחלקן עדיין לא ידועות. מאחר והדבורה היא כלי ההאבקה עיקרי בטבע, מדענים ומומחי דבורים ברחבי העולם מודאגים מכמות הדבורים המצטמצמת. רוב האנשים לא יודעים שהדבורים הן 'מאביקות-על', המאביקות גם צמחים הגדלים באזורים גבוהים, אליהם חרקים אחרים לא מסתכנים להגיע".

לדבורים אנטומיה שונה מאשר לבני האדם

כשבוחנים מקרוב את הדבורה, ניתן להבין עד כמה היא שונה מבעלי חיים חולייתנים (להם שייכים גם בני האדם). לדבורים סוג אחר לגמרי של מערכת דם. בדומה לחרקים אחרים, יש להם שלד חיצוני, אך בחלק הפנימי אין כלי דם. בגופה של דבורה נמצא נוזל הדם שממלא את כל חלקי הגוף באופן חופשי. הדם שלה אינו נושא חמצן ולכן צבעו אינו אדום כמו אצלנו. כל האיברים, כולל הלב, נמצאים בתוך הדם הצף חופשי, כמו בבלון.

דבורה היא חרק ידידותי

מפגש עם דבורת דבש בטבע יכול להפחיד אנשים מסוימים. לדבורה זמזום חד ובולט בזמן שהיא נעה באוויר, המעניק לה הופעה מאיימת. עם זאת, דבורים הן חרקים ידידותיים ואין צורך לפחד מלהיעקץ על ידן. נקבות דבורי הדבש הן היחידות המצוידות בעוקץ והן יעקצו רק אם יחושו איום כלפיהן. באופן כללי, הדבורים עדינות וחרוצות ועסוקות בעיקר במטלות הרבות של איסוף הצוף והאבקה, ייצור דונג, ניכוי הכוורת, שמירה וטיפול במלכה. רוב הדבוראים הוותיקים  אינם משתמשים בכפפות כאשר הם מטפלים בכוורות ויש שאפילו מלטפים את הדבורים בכף ידם.

כל אחד יכול לסייע בשמירה על הדבורים

דבורת דבש רגילה חיה רק מספר שבועות. המלכה של הכוורת הינה היחידה במושבה שתוכל לשרוד שנה ויותר, אך שאר הדבורים תתחלפנה. הנוכחות של דבורה בקרבתכם היא חיובית ותופעה שצריך לשמוח בה.

כולנו חייבים לסייע בשמירה על דבורי הדבש, לטעת עצים ושיחים צוּפָנִיִים (בעלי צוף- מזון הדבורים), לשתול פרחים בעלי צבעים כחולים, סגולים וצהובים הנוטים בדרך כלל למשוך דבורים, לפעול עם הדבוראים כנגד כריתת עצים ובעיקר אקליפטוס שפרחיו מלאים בצוף  לאורך רוב עונות השנה, להימנע בחומרי הדברה מסוימים הידועים כגורמים נזק לדבורים, ולפעול לשם כך גם ברשות לה אתם שייכים.

תגיות:דבורהדבש

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה