חדשות בארץ

70 כרכים, 20 אלף עמודים, ומיליוני נספים: "ספר השמות" מאושוויץ יוצג ב"יד ושם"

עותק חדש של ספר השמות באושוויץ יוצג במוזיאון "יד ושם". מדובר בספר אדיר מימדים המנציח את זכרם של 4,300,000 נספים. השנה הוספו לו 500,000 נספים נוספים

(צילום אילוסטרציה: פלאש 90)(צילום אילוסטרציה: פלאש 90)
אא

"ספר השמות", המוצב כבר שנים בתערוכת הקבע של "יד ושם" במוזיאון אושוויץ-בירקנאו בפולין, יוצב מהיום גם במוזיאון "יד ושם" בירושלים.

הספר הנו תוצאה ייחודית של עבודה קפדנית המנציחה את זכרם של 4,300,000 ילדים, נשים וגברים שחקוקים בו ופרטיהם נאספו ונחשפו במהלך השנים – באמצעות דפי עד, מסמכים שונים מתקופת השואה ועוד. על עבודת איסוף, קטלוג ושימור השמות אחראי מוזיאון "יד ושם".

מדובר במיצב הממחיש במעט את מספר הקורבנות הבלתי נתפס בימי הזעם באירופה, ומציג לצד שמותיהם של הנרצחים את מקום הולדתם, תאריך לידתם ותאריך ומקום הירצחם - באם ידוע.

מדובר בספר אדיר מימדים: גובהו 2 מטרים והיקפו 18 מטרים. הספר מכיל 70 כרכים, כל כרך מכיל כמעט 80,000 קורבנות. הספר מכיל מעל 20,000 עמודים. השמות בספר מודפסים על גבי דפים בגובה 100 ס"מ ורוחב 30 ס"מ.

כעת, עותק חדש של הספר חושף את שמותיהם של כ-500,000 נספים שנוספו לספר השמות המקורי באושוויץ, שבו כאמור חקוקים כ- 4,300,000 שמות; בסופו של הספר כמה כרכים עם עמודים ריקים המסמלים את השמות שעדיין לא אותרו, תועדו והונצחו, וייתכן כי לעולם לא יאותרו.

העותק החדש הוצג במשך חודש בבניין האו"ם בניו יורק, לרגל יום השואה הבינלאומי, וכעת כאמור הוא הוצב בחלל קבע מיוחד במוזיאון "יד ושם".

תגיות:השואהיד ושםספר השמות

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה