חדשות בארץ

קנצלר גרמניה לצד לפיד: "אסור שלאיראן יהיה נשק גרעיני"

קנצלר גרמניה וראש ממשלת ישראל בהצהרה משותפת: "חשוב שאיראן לא תפתח נשק גרעיני וטילים, זה היעד הגדול שלנו"

  • ט"ז אלול התשפ"ב
קנצלר גרמניה אולף שולץ (צילום: shutterstock)קנצלר גרמניה אולף שולץ (צילום: shutterstock)
אא

ראש הממשלה יאיר לפיד וקנצלר גרמניה אולף שולץ מסרו היום (שני) הצהרה משותפת, בה הדגישו כי אסור שלאיראן יהיה נשק גרעיני. ההצהרה נמסרה בתום פגישה בברלין, בה דנו השניים בשיחות הגרעין עם איראן.

שולץ אמר: "אסור שאיראן תשיג נשק גרעיני. לצערנו איראן לא נתנה עדיין תשובה חיובית למתאם האיחוד האירופי. חשוב שאיראן לא תפתח נשק גרעיני וטילים, זה היעד הגדול שלנו. הצענו הצעות ואין סיבה שאיראן לא תחתום, אבל זה לא קורה - ולא תהיה חתימה בזמן הקרוב. נישאר סבלנים, אבל צריך להבהיר שאיראן לא תשיג נשק גרעיני. זה יהיה מסוכן למזרח התיכון ולעולם כולו".

הקנצלר הגרמני התייחס למשבר האנרגיה באירופה, שנגרם בעקבות הסנקציות שהוטלו על רוסיה. "ישראל יכולה לתרום לפיתוח יצירת מקורות אנרגיה חליפית", אמר. הוא הדגיש כי ישראל וגרמניה עומדות לצד אוקראינה.

לפיד אמר: "שתי המדינות שלנו חתמו על הסכם הבנות חשוב בנושא חילופי נוער, וביקור זה נועד לסיים את הפרטים האחרונים להסכם שותפות אסטרטגית בין ישראל לגרמניה, שהחל בדיאלוג האסטרטגי בין הצוותים שלנו, בירושלים.  לשותפות הזו משמעויות כלכליות וביטחוניות, ויש בה ביטוי מעשי למחויבות הגרמנית לביטחונה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית שעליה הכרזת בעת שהקמת את ממשלתך. ישראל מצידה, תהיה חלק מבניית כוח ההגנה החדש של גרמניה, בעיקר בתחום ההגנה האווירית.

"יהיו בוודאי כאלה שיגידו ששותפות צבאית בין גרמניה לישראל היא אירוניה היסטורית. אני רואה בזה הוכחה לכך שהסקנו את המסקנות מן העבר: דיבורים לא עוצרים את הרוע. הדמוקרטיות הליברליות צריכות להיות מוכנות ומסוגלות להגן על עצמן. על החופש צריך לעיתים להגן תוך שימוש בכוח".

לפיד התייחס להסכם הגרעין ולאיום האיראני: "השותפות בינינו מחייבת אותנו גם לפעול ביחד נגד האיום הגדל והולך של הפיכתה של איראן למדינה גרעינית. גרמניה היא אחת ממדינות ה-E3, וזוהי חלק מהאחריות שנטלה על עצמה. הצגתי בפני הקנצלר מידע מודיעיני רגיש ורלוונטי לנושא. כמו תמיד ביחסים הקרובים שלנו עם גרמניה, זכינו לאוזן קשבת ולשיתוף פעולה מלא. בירכתי על ההצהרה של גרמניה, צרפת ובריטניה בנוגע להסכם הגרעין. הגיע הזמן להתקדם הלאה מהמשא ומתן הכושל עם איראן. הם לא יכולים ולא ישיגו את המטרה המשותפת שלנו - לעצור מאיראן להשיג נשק גרעיני".

"איראן גרעינית תערער את המזרח התיכון, ותיצור מירוץ חימוש גרעיני שיסכן את שלום העולם", הדגיש לפיד. "חזרה להסכם הגרעין, בתנאים הנוכחיים, תהיה טעות קריטית. הסרת סנקציות והזרמת מאות מיליארדי דולרים לאיראן תגרום לגלי טרור לא רק במזרח התיכון, אלא גם ברחבי אירופה".

"יש דרך אחרת. דרך טובה יותר להתקדם בה עבור המזרח התיכון. זו הדרך של הסכמי אברהם ופסגת הנגב. דרך המבוססת על חזון משותף לאזור. חזון לא של מלחמה, קיצוניות וטרור אלא של שלום, סובלנות ושיתוף פעולה. ידנו נטויה לשלום, עם כל שכנינו, והיא תמיד תהיה", הוסיף לפיד.

לפיד המריא אתמול לברלין, לביקור קצר בן יממה. מוקדם יותר היום הוא נפגש עם הנשיא הגרמני פרנק וולטר שטיינמאייר ועם שרת החוץ אנאלנה ברבוק. עם נחיתתו אתמול בברלין, ירד לפיד מהמטוס כשהוא מלווה בחמישה ניצולי שואה.

תגיות:איראןיאיר לפידאולף שולץגרמניההסכם הגרעין

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה