חדשות בארץ

מבקר המדינה על איומי הסייבר: "אנחנו חשופים. מצאנו ליקויים משמעותיים"

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן הביע פסימיות בנוגע למוכנות בעולם ובישראל מול איומי הסייבר: "אנחנו חשופים. מלחמת העולם השלישית תהיה מלחמת סייבר, אבל העולם לא מוכן אליה"

  • ל' סיון התשפ"ב
אנגלמן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)אנגלמן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
אא

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן השתתף היום (הבוקר) בכנס הסייבר השנתי של אוניברסיטת תל אביב, ונתן סקירה מקיפה על ביקורת הסייבר אותה הוא מבצע החל מכניסתו לתפקיד והקמת אגף סייבר מיוחד במשרדו.

"הסייבר היום חשוב מתמיד", פתח אנגלמן את דבריו. "במובן מסוים, כולנו חיים בתוך תוכנית 'האח הגדול' בינלאומית. כמבקר מדינת ישראל וסגן נשיא EUROSAI, אני חייב לחלוק איתכם אמירה פסימית: אנחנו חשופים. לאזרחי העולם אין הגנה. הנתונים שלנו גלויים ליותר מדי אנשים. הכסף שלנו חשוף, הילדים שלנו חשופים, הבריאות שלנו חשופה, הביטחון שלנו חשוף. מלחמת העולם השלישית תהיה מלחמת סייבר, אבל העולם לא מוכן אליה".

"עם כניסתי לתפקיד הנוכחי של מבקר המדינה, ולנוכח איומי הסייבר ההולכים וגדלים איתם מתמודדת מדינת ישראל בשנים האחרונות, החלטתי להציב את תחום הסייבר כאחת מבעיות הליבה בהן תעסוק הביקורת. הוקמו חטיבת ביקורת סייבר וחטיבה ייעודית לביקורת מערכות מידע. בהתחלה היו כאלה ש'הרימו גבה'. היום אין מי שלא מבין את חשיבות הנושא. גם ארגון המבקרים הבינלאומי קבע כי הגנה כזו על מערכות מידע היא אחד הסיכונים הגדולים ביותר".

אנגלמן ציין כי במסגרת ביקורת הסייבר משרדו בודק, בין השאר, את התחומים הבאים: הגנת הפרטיות, מנגנוני בקרה והגנה של המערכות הממוחשבות, השקעה ב-IT, היערכות מוקדמת לאירועי סייבר והתאוששות מאסון, התקפות סייבר ופגיעה בתשתיות מדינה קריטיות. כמו כן, הוא הנחה לקיים מבחני חדירה על ידי חברות האקרים מטעם משרד מבקר המדינה.

ברקע הבחירות לכנסת הצפויות להתקיים בעוד כארבעה חודשים, אמר אנגלמן: "דו"ח על מערכת המחשוב של ועדת הבחירות המרכזית בישראל מצא כי מערכת המחשוב המרכזית שלהם החלה לפעול בשנת 2008 והיא 'חגגה בר מצווה' בשנה שעברה. ועדיין, ביקורות סייבר נערכו רק בתקופות בחירות, כך שלא ניתן היה לבצע בדיקות מקיפות ומורכבות שכללו את כל ההיבטים הנדרשים להגנת הסייבר".

"בשנה האחרונה ביצענו בדיקות חדירה במרכז ניהול התנועה בירושלים, בבתי חולים ובמערכות רשות המיסים. בביקורות מצאנו ליקויים משמעותיים, לרבות העובדה שמעט מאוד בדיקות חדירה בוצעו על ידי גופים ציבוריים וחלקם ערכו בדיקות חדירה רק במהלך הביקורת. אנו במשרד מבקר המדינה מתחייבים להמשיך ולהתייחס לנושא משמעותי זה ביתר שאת, לטובת אזרחי ישראל והעולם כולו", סיכם אנגלמן.

תגיות:סייברמתניהו אנגלמןועדת הבחירות המרכזית

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה