חדשות בריאות

אושר בכנסת: ייאסר פרסום מוצרי עישון בעיתונים

ביום בו מציינים בעולם 'יום ללא עישון', אישרה מליאת הכנסת בקריאה סופית את ביטול החרגת העיתונות המודפסת מהאיסור על פרסום מוצרי טבק ועישון. החוק ייכנס לתוקף בהדרגה

שתף במייל
| א' סיון התשפ"ב |
(צילום: shutterstock)
whatsapp
אא

ביום בו בעולם, ובכלל זה בישראל, מציינים את היום הבינלאומי ללא עישון, אישרה מליאת הכנסת בקריאה סופית את החוק האוסר פרסום מוצרי עישון בעיתונות המודפסת. החוק מבטל את החרגת העיתונות המודפסת מהכלל האוסר על פרסום מוצרי טבק ועישון. החוק ייכנס לתוקף בהדרגה שתימשך מספר שנים.

על פי הצעת החוק שאושרה בקריאה שניה ושלישית,  בשלב הראשון, שיארך כשלוש שנים, תורחב החובה לפרסם מודעה בדבר נזקי העישון לצד הפרסומת כך ששטח המודעה בדבר נזקי העישון יהיה כפול משטח הפרסומת ויוטלו מגבלות נוספות על תוכן המודעה. בשלב השני, שיארך כארבע שנים, שטח הפרסום בעיתונות המודפסת שמוקדש למוצרי טבק ועישון ירד ב-25% בכל שנה ביחס לשנה הקודמת. בשלב השלישי ייאסר הפרסום בעיתונות המודפסת לחלוטין.

בדברי ההסבר נכתב: "בחודש דצמבר 2018 התקבל חוק הגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק שכוונתו הייתה למנוע פרסום מוצרי טבק בכל אמצעי התקשורת ברוח האמנה עליה חתומה ישראל. אלא שהחוק כולל החרגה של העיתונות המודפסת ומאפשר המשך פרסום מוצרי טבק ועישון בעיתונות. יצוין כי מדינת ישראל היא המדינה היחידה בעולם שמחריגה את העיתונות המודפסת מאיסור פרסום של מוצרי טבק ועישון. ההחרגה מנוגדת לאינטרס הבריאות של אזרחי ישראל ולמתחייב מאמנת המסגרת לפיקוח על הטבק, שאותה ישראל אשררה".

במחקר שפרסם מרכז המחקר והמידע של הכנסת, התברר כי בני הנוער בגילאים 15-18 חשופים לעיתונות המודפסת ולכן עלולים להיות מושפעים מהפרסומות בה. ממחקרים בעולם עולה כי במדינות שבהן נאסר לפרסם מוצרי טבק בכל אמצעי התקשורת, לרבות העיתונות המודפסת, חלה ירידה משמעותית במספר המעשנים.

הידברות שופס

ספר דניאל עם פירוש נזר חזיונות של הרב זמיר כהן

45לרכישה

מוצרים נוספים

סט ארכיאולוגיה תנכ"ית הרב זמיר כהן

חבורת תריג 9 - בתעלומת הזהב

זה אפשרי - הרב יצחק פנגר

גביע קידוש מוכסף

מקראות שלובות - מגילת איכה

הקרב על המקדש

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה