חדשות בארץ

"ביתו של הרב קנייבסקי פשוט מהפנט": שר התורה בעיניים חילוניות

"אני, כחילוני, לא יכול שלא להשתאות מדמותו של האיש, ולא פחות מזה – מההמונים, שהוא היה מושא ההערצה שלהם": אסף ליברמן מתאגיד השידור כאן נפרד ממרן הגר"ח קנייבסקי

  • י"ז אדר ב' התשפ"ב
בעיגול: אסף ליברמן (צילומים: פלאש 90)בעיגול: אסף ליברמן (צילומים: פלאש 90)
אא

"אני חילוני. המילה 'קדוש', על הטיותיה השונות, לא מדברת אליי". במילים אלו פותח אסף ליברמן, מגיש תוכנית הבוקר בתאגיד השידור 'כאן', את הדברים שכתב לאחר הסתלקותו של מרן הגר"ח קנייבסקי זצ"ל.

"ועדיין, הרבה דברים בעניינו של הרב קנייבסקי מתבהרים כשנכנסים לביתו ברחוב רשב"ם בבני ברק. כמי ששמע הרבה סיפורים על רבנים שרלטנים, שחיים על חשבון ציבור המאמינים שלהם, ביתו של הרב קנייבסקי פשוט מהפנט.

"אין בו כלום", ממשיך ליברמן. "כלומר, אין בו כלום מבחינה חומרית. בחדר השינה הקטן יש שתי מיטות ישנות וארון. בחדר המרכזי, שולחן וספרים. יש גם מטבח קטנטן. וזהו.

"כל חייו של הרב הסתכמו בשינה, לימוד תורה ומזון.

"ובכל הביקורים שלי שם, כעיתונאי ספקן, חיפשתי את הקאץ'. איפה הרב ובני ביתו מסתירים את הפאר. אבל זה העניין, אין פאר.

"עכשיו, מהי קדושה?

"כאמור, כחילוני שלא מתחבר לדיבורים על הקודש, הרבה יותר קל לי להשתמש במילה 'נקי'. הרב היה נקי לגמרי מבחינה רוחנית. אין טפל ואין מחשבות סרק ואין רכילות וזימה וזוטות.

"וכל ההמונים שחיכו בדלת וביקשו לקבל כמה דקות עם הרב, רצו גם הם לקבל משהו מהניקיון הזה. "מבחינתם, איש כל כך נקי יכול לנקות גם את רעשי הרקע של חייהם ולהשכיל לראות אצלם את מה שהם - האנשים הלא נקיים (שזה כולנו) - לא מסוגלים לראות.

"אני, כחילוני, אמנם מאמין בחיים שמתנהלים אחרת ויש לי מושאי הערצה אחרים, אבל אני לא יכול שלא להשתאות מדמותו של האיש ולא פחות מזה מההמונים שזה היה מושא ההערצה שלהם.

"תחשבו על זה, מי האיש שאתם הייתם מחכים שעות בתור עבור כמה דקות איתו? עבור איזה אדם, שאתם לא מכירים, הייתם עוזבים הכל כדי להשתתף בהלווייתו?

"העובדה שהרב קנייבסקי הוא המודל לחיקוי עבור החברה החרדית (ולא רק) הוא משהו שכדאי לחשוב עליו", מסיים ליברמן את דבריו מעוררי המחשבה.

תגיות:הרב חיים קנייבסקיאסף ליברמן

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה