חדשות בארץ

הרבנים הראשיים מזהירים: רפורמת הגיור תוביל לקרע בעם ישראל

במכתב לוועדת השרים לענייני חקיקה, התריעו הרבנים הראשיים לישראל כי רפורמת הגיור של השר לשירותי דת מתן כהנא מהווה "הונאת הגר" ותגרום לקרע בעם ישראל: "לעצור את ההליך ולהקים גוף משותף שיציע חוק שיענה על המצוקות מתוך שמירה על אחדות העם"

  • י"ט אדר א' התשפ"ב
הרבנים הראשיים (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90)הרבנים הראשיים (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90)
אא

הרבנים הראשיים לישראל, הגר"ד לאו והראשון לציון הגר"י יוסף, שיגרו היום (ראשון) מכתב לוועדת השרים לענייני חקיקה, בו קראו לה למנוע את קידום הרפורמה בגיור שמוביל השר לשירותי דת, מתן כהנא.

"שמענו שממשלת ישראל עומדת לדון בהצעת החוק שעניינה 'הצעת החלטה להקמת מותבי גיור מקומיים'", פתחו הרבנים הראשיים את מכתבם. "איננו מקילים ראש בעובדה שמטרת החוק להקל על הליכי הגיור, אולם כפי שכבר נאמר 'כוונתכם רצויה אבל מעשיכם אינם רצויים'. החוק שעליו ידונו היום נעשה שלא בתיאום עם גורמים ברבנות הראשית לישראל ובניגוד לעמדתה".

"החוק הזה הינו בגדר של 'הונאת הגר', כיון שמי שיעבור את ההליך הזה לא ייחשב כגר צדק על ידי רוב מניין ורוב בניין של רבני ודייני ישראל", הבהירו הגר"י יוסף והגר"ד לאו. "באסיפה הגדולה, שנכחו בה כאלף רבנים ודיינים, הודיעו רבני ודייני ישראל קבל עם ועדה שהם לא יכירו בגיורים שייעשו שלא באישור הרבנים הראשיים לישראל".

"הממשלה דנה בחוק שיש לו השפעה על אזרחים רבים ועל החברה הישראלית בכללותה. קבלת החלטה בנושא רגיש וחשוב זה, מתוך התעלמות מעמדתם של הרבנים הראשיים ושל דייני ישראל וכן של כל גדולי התורה, היא קרע בעם ויביא בהכרח להקמת קהילות נפרדות בישראל. אליהם הצטרפו גם רוב רובם של רבני התפוצות, שהביעו דעתם כנגד המתווה המוצע. ההחלטה העקרונית ליתן סמכות לגיור לכל רב עיר החפץ בכך, ללא תקנון מסודר על פי הוראות הרבנות הראשית, וכן ליתן לרבני העיר תוקף של ראש עדה לצורך אישור רישום שינוי הדת, זו פירצה גדולה ומהווה סכנה לאחדותו של עם ישראל".

"מוטלת עלינו החובה להתריע כנגד צעד זה, כיוון שאנו מודעים לכך שעל כתפנו מוטלת שליחותם של גדולי הדורות מייסדי הרבנות הראשית לישראל וכל הרבנים הראשיים לדורותיהם, וחובתנו לשמור על גחלת התורה שלא תכבה ולקיים את מעוז חוקת התורה בארץ ישראל. הנסיונות שלנו למנוע את ההליך המסוכן הזה עלו עד כה בתוהו, יוזמי החוק התעלמו באופן מוחלט מעמדת הרבנות הראשית, למרות שהיא הוצגה בפניהם, והם שינו רק כמה שינויים קוסמטיים, לא מהותיים".

"אנו קוראים לכם לעצור את ההליך ולהקים גוף משותף שיציע הצעת חוק שיענה על המצוקות מתוך שמירה על אחדות העם, ולא לגרום להפרדה ולקרע בעם שאחריתו מי ישורנו", סיימו הרבנים הראשיים את מכתבם.

על אף מכתב הרבנים הראשיים, ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה בצהריים את הצעת החוק של כהנא לקידום הרפורמה בגיור. "עושים היסטוריה", כתב כהנא לאחר מכן בטוויטר. "אני מודה לעמיתיי בקואליציה, לרבנים ולשותפים איתם כתבנו את החוק ולציבור הרחב שתומך בנו. יחד עשינו עוד צעד לשמירה על זהותה היהודית של מדינת ישראל: חוק גיור ממלכתי, על פי ההלכה, בחסות הרבנות. מתקדמים להמשך חקיקה בכנסת".

מנגד, יו"ר יהדות התורה, חבר הכנסת משה גפני, הגיב בחריפות על אישור המתווה: "מתן כהנא, בסיוע שותפיו לממשלה הרעה הזאת, מחבל בכרם בית ישראל, גורם להתבוללות ופוגע בכל כוחו בעם היהודי. מתן כהנא בוגר החינוך הדתי לאומי מבייש את המקום ממנו הוא בא, ומעמיד בסימן שאלה את מי שהוא מייצג".

"אנחנו ניאלץ להתגונן בכנסת, ובספרי יוחסין", הוסיף גפני. "בכל מקרה - בכל קואליציה שנשתתף בה, תנאי בל יעבור מבחינתנו להשיב הכל לקדמותו. מעשי הממשלה הנוכחית ייעלמו כאבק פורח, ומה שהיה בקואליציות קודמות שהתחשבנו בכותרות בעיתונים ובהחלטות שיפוטיות לא ישוב עוד".

תגיות:גיורהרב דוד לאורפורמההרב יצחק יוסף

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה