היסטוריה וארכיאולוגיה

בפעם הראשונה - שני בתי כנסת מימי בית המקדש השני התגלו ביישוב אחד

בית כנסת מימי בית שני נחשף במושבה מגדל. זהו בית הכנסת השני שנחשף באותו יישוב ששימש כבסיסו של יוסף בן מתתיהו במרד מול הרומאים בגליל

שתף במייל
| ט' טבת התשפ"ב |
הממצא ההיסטורי במגדל. צילום: אוניברסיטת חיפה
whatsapp
אא

מבנה בית כנסת בן כ-2,000 שנה, מימי בית המקדש השני, נחשף בימים אלה ביישוב מגדל שליד הכנרת. לחשיפה זו חשיבות כפולה: מדובר על בית כנסת שני שמתגלה במגדל, המתוארך לימים שבהם בית המקדש בירושלים עדיין עמד על תילו.

היישוב מגדל, היה בימי בית שני יישוב יהודי גדול, ולאחר חורבן הבית, הוא שימש כבסיסו העיקרי של יוסף בן מתתיהו במלחמתו ברומאים בגליל. "חשיפתו של בית כנסת שני ביישוב הגלילי שופך אור על חיי החברה והדת של היהודים בגליל בתקופה זו, ומעיד על הצורך במבנה מיוחד ללימוד וקריאה בתורה ולהתכנסות חברתית. גילויו של בית הכנסת החדש במגדל, על ממצאיו הרבים, כגון נרות חרס, קערות זכוכית עשויות בתבנית, מטבעות וכלי האבן ששמשו לטהרה, מעיד על הקשר של יהודי מגדל עם ירושלים ובית המקדש", אמרה דינה אבשלום גורני מאוניברסיטת חיפה, שותפה לניהול החפירות.

מגדל מצויה בצידה הצפוני מערבי של הכינרת. צידה המזרחי של מגדל נחפר לפני למעלה מעשור על ידי רשות העתיקות, בניהולה של דינה אבשלום גורני, ובחפירות אלו התגלה בית הכנסת הראשון, שתוארך גם הוא לימי בית שני. במרכז בית הכנסת נמצאה אבן ייחודית ועליה תבליט מנורה בעלת שבעה קנים, כשהסברה של החוקרים הייתה כי האמן שחרט את המנורה שחזר את המנורה שהוצבה בבית המקדש. אבן זו מוצגת כיום בתערוכה של רשות העתיקות "שביל הסנהדרין" בבית יגאל אלון.

בית הכנסת העתיק השני במגדל. צילום: אוניברסיטת חיפה

בית הכנסת שנחפר בימים אלה, נחשף בחלקו לראשונה בחפירות בדיקה, שביצעה רשות העתיקות בתחילת השנה עבור נתיבי ישראל, בניהולו של ברק צין. רשות העתיקות הצביעה בחפירות על קיום מבנה ציבורי מהתקופה הרומית, אולם בגלל שנחפר רק חלק קטן ממנו, לא הייתה הגדרה לגבי מהות המבנה ושימושו. המשך חפירת ההצלה הנוכחית חשף מבנה רחב ורבוע הבנוי אבני בזלת וגיר, ובו אולם מרכזי ושני חדרים נוספים. קירות האולם המרכזי מטויחים בטיח לבן וצבעוני ובצמוד להם נבנה ספסל אבן, המטויח גם הוא. את תקרתו של האולם, שהייתה ככל הנראה עשויה עץ וטיט, תמכו שישה עמודים מהם השתמרו באתרם שני בסיסי אבן. בחדר קטן בצידו הדרומי של האולם נמצא מדף אבן מטויח וייתכן כי שימש כחדר לאחסון המגילות.

בעת החפירות של שנת 2009, היה זה למעשה בית הכנסת הראשון מתקופת בית המקדש השני שהתגלה בגליל – והתשיעי בכל הארץ. מאז התגלה עוד בית כנסת אחד מהתקופה בגליל וכעת לא רק שנמצא עוד בית כנסת, אלא שמדובר בפעם הראשונה שמתגלה בית כנסת שני באותו היישוב. לדברי החוקרים, גילוי זה מרמז על החיים היהודיים בימי בית שני. "בתקופה זו בית המקדש עדיין קיים ולכן הסברה הייתה שמיעוט העדויות על בתי כנסת נבע מכך שאולי זה לא היה מבנה נפוץ", אמרה פרופ' עדי ארליך, ראש המכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת חיפה.

אלא שמציאת שני בתי כנסת ביישוב של כמה אלפי תושבים - ובמרחק של פחות מ-200 מטרים זה מזה, משנה כעת את התמונה. "העובדה שמצאנו שני בתי כנסת מעידה על כך שהיהודים בני תקופת בית שני חיפשו מקום להתכנסות דתית ואולי גם חברתית. העובדה שמצאנו בבית הכנסת האחר במגדל אבן ועליה חרוטה מנורת בית המקדש מלמדת אותנו שהם אכן ראו בירושלים את המרכז הדתי – והפעילות המקומית נעשתה בצל המרכזיות של ירושלים ובכפוף אליה. בית הכנסת הנוכחי שאנחנו חופרים נמצא בצמוד לרחוב מגורים. בית הכנסת שנחפר בשנת 2009 היה מוקף אזור תעשייה. כך שבתי הכנסת המקומיים נבנו בעצם בתוך המרקם החברתי של היישוב", הוסיפה אבשלום גורני.

מנהל רשות העתיקות, אלי אסקוזידו, אמר: "חשיבותו של הממצא, שנתגלה לראשונה בחפירת רשות העתיקות ושהולך ונחשף כיום בחפירת משלחת אוניברסיטת חיפה, רבה. במהלך השבועות הקרובים, נקיים דיון באשר לאפשרות לפתח האתר כאתר קולט קהל".

 

הידברות שופס

ספר דניאל עם פירוש נזר חזיונות של הרב זמיר כהן

45לרכישה

מוצרים נוספים

סט ארכיאולוגיה תנכ"ית הרב זמיר כהן

חבורת תריג 9 - בתעלומת הזהב

זה אפשרי - הרב יצחק פנגר

גביע קידוש מוכסף

מקראות שלובות - מגילת איכה

הקרב על המקדש

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה