מיסטיקה

מרטיט: הסבא שמת בשואה התגלה לפרמדיק ושאל, "למה אתה לא מציל את הילד?"

סיפור מרגש על השגחה פרטית מופלאה, שאירעה לפני 33 שנה - ביום פטירתו של הבוצינא קדישא, הבבא סאלי הקדוש ר' ישראל אבוחצירא זיע"א

שתף במייל
| ט' אדר התשפ"א |
whatsapp
אא

סיפור מרגש ביותר, שהופיע השבוע בעלון 'משכן מוהרן' - הביא סיפור מופלא שאירע לפני 33 שנה, מיד לאחר הלוויתו של ה'בבא סאלי' הקדוש זיע"א. 

מיד לאחר ההלוויה, עשו את דרכם חזרה הביתה חמישה יהודים צדיקים שנסעו ברכב אחד, וביניהם גם ילד בן  11 - בנו של הרבי מספינקא, המתגורר בבני ברק. 

מידת הדין אז הייתה גדולה מאוד, ובשלב מסוים - נהג הרכב איבד שליטה, ועשה תאונה קשה מאוד שבה הרכב התרסק כליל, וכל ארבעת נוסעיו - הרב בלאס מהחברה קדישא, הרב מרגלית מייסד ארגון 'יד עזרה', הרב וייס בנו של האדמו"ר מספינקא ויהודי תלמיד חכם נוסף בשם ברקוביץ - כולם נהרגו. 

בנו בן ה-11 של הרב מספינקא - נפצע קשה מאוד. 

כשהפרמדיק הגיע לזירה וראה את מצבו של הילד, הוא לא רצה אפילו להתחיל לטפל בו. הוא חשב לעצמו: 'המצב אבוד. כולם פה מתו, ונראה שגם הילד מת. אני רואה את מצבו, המצב קשה. האיברים שלו כמעט בחוץ, הפציעה מורכבת'. 

הילד פונה במצב קשה לבית החולים 'הדסה עין כרם', ובינתיים בבני ברק התארגנה משפחתו לקבור את האבא, בנו של האדמו"ר מספינקא. 

אלא שאז עלתה שאלה הלכתית חשובה: בני המשפחה, שידעו על מצבו הקשה של בנם בן ה-11, לא רצו לעשות טורח ציבור, ולקיים שתי הלווויות בזו אחר זו. או אז נשאלה השאלה אולי כדאי להמתין כדי שהילד הקטן ייפטר, ורק אז יערכו את שתי ההלוויות. כשהגיעו בני המשפחה לשאול את האדמו"ר - הוא התנגד בתוקף. "לא לחכות לילד שיפטר", פסק לאם נחרצות. "יש לך שמונה ילדים, לכי להיות עם הילד שלך שנמצא בבית החולים. את לא יושבת שבעה".

 

הפרמדיק פרץ בבכי ואמר: "זה הוא, זה האיש שעמד לידי ועודד אותי לטפל בילד"

בהלוויה של בנו, האדמו"ר הזדעק והתחנן בקולי קולות: "ריבונו של עולם", צעק וריגש את הנוכחים. "אתה כתבת בתורתך הקדושה 'אותו ואת בנו לא תשחטו ביום אחד', אז אנא רחם. היום האבא, בני, נעשה קורבן ציבור, האם גם בנו ימות איתו באותו יום? אני מבקש שמה שכתבת בתורתךך, יתקיים כאן בעולם הזה". 

והנה, באורח מופלא לחלוטין, בן ה-11 החל להבריא מיום ליום, עד שיצא לגמרי מכלל סכנה ושוחרר מבית החולים. 

כשזה קרה, נזכרו בני המשפחה בפרמדיק שנכח בזירה, וביקשו להודות לו על כך שטיפל בבנם. אחרי מאמצים רבים לאיתורו, המשפחה גילתה כי מדובר ביהודי מאשקלון שאינו שומר תורה ומצוות, שגדל במרוקו ואינו מכיר כלל את חסידות ספינקא. 

כשהגיע לבית המשפחה, שאלו אותו כולם מדוע טיפל בילד למרות שראה שהמצב אבוד, והחליט שלא לטפל בו בהתחלה וכי אין לו סיכוי לחיות?! ואז סיפר היהודי היקר הזה כי בשניות הראשונות שראה את הילד, אכן גמר אומר בלבו שלא להצילו. אלא שאז, כך הוא מספר, הופיע יהודי זקן לנגד עיניו, ושאל אותו למה הוא לא מטפל בילד. 

"אמרתי לו שהמצב נראה אבוד, ונראה לי שהוא ימות", משחזר הפרמדיק. אבל היהודי הזקן התעקש: "לפחות תנסה", אמר לו. "תטפל בו, תגיש לו עזרה כמו שלמדת. תנסה להציל אותו".

באותם רגעים משהו בו 'התעשת' והוא החל להגיש לילד עזרה, כפי שלמד. למרות שלא האמין שהמצב ישתנה, הוא עשה כל שביכולתו כדי לייצב את מצבו, עד להגעת האמבולנס. 

ואז, אחד מבני המשפחה רץ לחדר וחזר עם אלבום תמונות בידיו. 

הוא עלעל בין התמונות כשלפתע פרץ הפרמדיק בבכי, הצביע על תמונה מסוימת ואמר: "זה הוא, זה האיש שעמד לידי ועודד אותי לטפל בילד".

הפרמדיק מעולם לא שמע על האדמו"ר החק"ל יצחק מספינקא - שנעקד על קידוש השם בזמן השואה. הילד ניצל בזכות הסבא שמת על קידוש השם, וקיבל את הרשות המיוחדת להתגלות לפרמדיק, כדי להציל את נכדו.

(הסיפור פורסם באדיבות הרב צבי נקר).

הידברות שופס

ספר דניאל עם פירוש נזר חזיונות של הרב זמיר כהן

45לרכישה

מוצרים נוספים

סט ארכיאולוגיה תנכ"ית הרב זמיר כהן

חבורת תריג 9 - בתעלומת הזהב

זה אפשרי - הרב יצחק פנגר

גביע קידוש מוכסף

מקראות שלובות - מגילת איכה

הקרב על המקדש

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה