אמונה

הכירו את אלוקים – הכל על המצווה שאפשר לקיים בלי לקום מהכסא

בורא עולם נתן לנו 613 עצות לחיים מאושרים. 6 מתוכן הן מצוות שניתן לקיים באמצעות המחשבה, ולקבל שכר עצום. בואו להכיר את המצווה התמידית הראשונה: דעו כי אלוקים קיים

(צילום: shutterstock)(צילום: shutterstock)
אא

הרב נח וינברג זצ"ל, מייסד ארגון 'אש התורה', ביאר במתק שפתיו את הדרך בה נכיר את אלוקים.

"קביעת מטרה בחיים היא הדרך להפיק את המיטב, בכל תחום. לדוגמה: מטרתו של של איש עסקים הוא להיות עשיר. האמצעי להשיג מטרה זו הוא סחר במניות או השקעה בנדל"ן. באופן מקביל, על פי היהדות, מטרתו של האדם היא לטפח את הקשר המופלא והמקסימלי עם אלוקים", מסביר הרב וינברג.

"הדרך ללמוד על קיומו של הקל והדרך ללמוד מהי השיטה הנכונה והראויה ביותר לחיות את חיינו, היא באמצעות המצוות. קיומן של רוב המצוות, מתבטא על-ידי ביצוע פעולות מסוימות כגון: נתינת צדקה, או אכילת מצות בפסח.

"יש 6 מצוות שהן מצוות תמידיות. מצוות אלו דורשות הכרה רעיונות, וכאשר מקיימים אותם מגיעים למטרת האדם בחייו – חיים עם נוכחותו התמידית של בורא העולם.

אלו הן 6 המצוות התמידיות:

1. דעו כי אלוקים קיים

2. אל תאמינו באלים אחרים

3. אלוקים  הוא אחד

4. אהבו את אלוקים       

5. יראו את אלוקים

6. אל תלכו שולל אחרי מראה עיניים ומשאת הלב.

"כל רגע של תודעה מהווה הזדמנות להגשמת מצוות-מטרות אלה. אף מצווה אחרת איננה מספקת הזדמנות שכזו לקיומה, ולכן יש למצוות התמידיות עדיפות על כל השאר. כל שאר המצוות נועדו למעשה, לחיזוק ולהדגשת מטרות אלה", מסביר הרב וינברג, ומפרט את המצווה הראשונה מתוך 6 המצוות התמידיות.

"הדיבר הראשון בעשרת הדיברות הוא: 'אנוכי ה' אלוקיך אשר הוצאתיך מארץ מצרים'. משמעותה של מצווה זו היא: הכירו את אלוקים.

"יש להבין מה ההיגיון שעומד מאחורי דיבר זה, הרי לכאורה מי שמקיים את עשרת הדיברות, בין כה וכה מאמין בקיומו של אלוקים ם כך, מה הצורך בדיבר זה ולמי בדיוק הוא מיועד?", תוהה הרב וינברג.

התשובה שהוא מציע נפלאה: אל לנו להאמין באלוקים תוך אמונה עיוורת. חובה עלינו לחקור בדבר, למצוא הוכחות, לקבל מידע, ללמוד, לנתח ולחתור לאמת. זהו עיקרון חשוב ביהדות: עליכם לדעת – לא רק להאמין.

ביהדות עלינו לשלב מספר הכרות: ידיעה שכלית שאלוקים אחראי לכל, וכן ידיעה רגשית. ידע רגשי הוא עמוק הרבה יותר, משום שהוא משפיע בפועל על הדרך בה חי האדם את חייו.

הרב וינברג מעניק לדבר משל נפלא מלוליין בקרקס: "הלוליין מוכן ללכת על קצות אצבעותיו, על גבי חבל התלוי בין שמים וארץ, משום שהוא בטוח, שקיימת רשת בטחון הפרושה מתחתיו. באותה מידה, ילד מוכן לקפוץ מגדר גבוהה, אל זרועותיו של אביו – הוא סמוך ובטוח שאביו יתפוס אותו.

"תכלית קיומנו היא לחזק את תודעת הקל בקרבנו", מדייק הרב וינברג. "איך תדעו אם אתם אכן מודעים לקיומו? באמצעות אֵמון. אם אתם מאמינים, אתם מוכנים ללכת על החבל".

איך נדע שיש בורא לעולם? צפו בהרצאה הבאה, וספק – כבר לא יהיה לכם. הרב זמיר כהן בהרצאתו המרתקת מוכיח שיש בורא לעולם:

 

4 צעדים לבניית אמון באלוקים

רבנו בחיי, בספרו "חובות הלבבות", העוסק בצמיחה אישית, מדבר על 4 צעדים עיקריים בדרך לבנית אמון בא-לוהים:

הצעד הראשון הוא ההבנה שאלוקים אוהב אותנו אהבה שאינה תלויה בדבר. הדבר הקרוב ביותר לכך בעולמנו הוא אהבת הורה לילדו. אלוקים הוא אבינו שבשמיים. אהבתו כלפינו חורגת מעל ומעבר לכל האהבה הקיימת בעולם. לחיות בתודעת הקל משמעה לחיות בידיעה זו.

"עמוק בתוכנו אנו יודעים שאלוקים אוהב אותנו. כל מי שנמצא בצרה מתפלל לבורא עולם. הדבר נכון גם לגבי אנשים שהתעלמו ממנו כל חייהם. אמרה מפורסמת טוענת כי 'אין אתיאיסטים בשדה הקרב'. אפילו אם התעלמתם מאלוקים כל חייכם, בשעת צרה כל אחד, ויהא זה האתאיסט הגדול ביותר, צועק לשמים. וכשאתם זקוקים לאביכם – הוא נמצא שם", קורא הרב וינברג.

הצעד השני הוא יצירת קו ישיר לאלוקים. "משרד ההגנה האמריקאי משקיע מליוני דולרים בכל שנה, בשליחת אותות לכוכבים מרוחקים, בניסיון לגלות אם מתקיימים שם חיים. יתכן שיידרשו לאותות אלה 2,000 שנה כדי להגיע ליעדם, אך המדענים עדיין ממשיכים להאזין להם, 24 שעות ביממה. אם הם יקבלו תשובה אי פעם, ולו רק "שלום", העולם כולו יוכה בתדהמה.

(צילום: shutterstock)(צילום: shutterstock)

"האם התפללתם אי פעם למשהו וקיבלתם אותו?", שואל הרב וינברג ומציין כי "ארבעה מתוך חמישה אנשים יענו בחיוב לשאלה זו. בורא עולם מתקשר עמכם באופן אישי ופרטי. לא ייאמן!"

"רוב האנשים שתפילותיהם נענו, לא ידעו אפילו לאן לשלוח את האותות! הם פשוט אמרו: "אלוקים , עזור לנו..." חמישה מיליארדי אנשים, גלקסיה שלמה של פלנטות וכוכבים, ואלוקים עונה לכל אדם ואדם!", מתפעם הרב וינברג.

"כשאתם מקיימים את מצוות החיים באמונה, אתם יודעים שאינכם לבד. תשומת לבו של הקל ותודעתו נתונות לכל פרט ופרט, כל הזמן. הוא קולט את האותות כשהם נשלחים אליו, בדמות... בקשות.

הצעד השלישי הוא: הכל נעשה בדברו של אלוקים. "אם הוריכם נותנים לכם שקל, אתם למעשה מפחיתים מיכולתם הכלכלית, גם אם הם מולטי מליונרים. אך אם א-לוהים נותן לכם מיליארד דולר, אין הדבר מפחית מערכו. כל הכוח שבעולם מצוי בידיו. הוא יצר את היקום יש מאין. הוא יכול להפוך אתכם לגאונים, או לרפא את ילדכם. הוא יכול לעשות הכול", אומר הרב וינברג.

"חשבו כמה ניסים היה צריך בורא עולם לחולל כדי שתנשמו את נשימתכם הראשונה. העובר אינו משתמש בריאותיו, והחמצן שהוא זקוק לו מגיע אליו דרך מערכת הדם של אמו וחבל הטבור. כשילד נולד, עליו לנשום בכוחות עצמו, וכל המערכת הביולוגית שלו משתנה. שסתום הלב נסגר, הריאות מתנפחות, וכל זה צריך להתרחש בתיאום מושלם, בעת ובעונה אחת", מדגים הרב וינברג.

"כל מה שאלוקים עושה למענכם הוא מתנה. כל מה שתבקשו ממנו הוא כאין וכאפס לעומת מה שהוא כבר נתן לכם. אם תבקשו מליארד דולר, יהיה הדבר כאין וכאפס לעומת זוג העיניים שהוא כבר העניק לכם, בחינם.

"אלוקים מקיים ומזין את היקום בכל רגע ורגע, כל יצור, כל גבעול של עשב. הוא גורם לליבכם לפעום, הוא מספק לכם מזון, הוא יצר את השמש בחומו ובאורו, אין דבר שיכול לעצור בעדו. הוריכם, מוריכם והמעסיקים שלכם - הם שליחיו. כל מה שיש לכם הוא מתת קל.

"ידיעה זו מעניקה לכם ביטחון ואמונה שבורא עולם ימשיך להעניק לכם כל מה שתצטרכו גם בעתיד", ממשיך הרב וינברג.

הצעד הרביעי הוא: כל מה שקיים בעולם – לטובתנו. "אלוקים לא זקוק למעשיכם. הוא לא צריך שתאכלו אוכל כשר, או שתשמרו שבת. רצונו הוא רק להעניק. כל מה שקיים בעולם, קיים לטובתנו", קובע הרב וינברג.

"כך שאם אלוקים לא מגשים את משאלתכם, עליכם לשאול את עצמכם מדוע. מדוע אלוקים לא נותן לי מאה מיליון דולר?

"אולי זה לא טוב עבורכם? אולי זה יהפוך אתכם לגאוותנים, תאוותנים וראוותנים?", מציע הרב וינברג אפשרויות שונות, "או אולי זה יגרום לכם לשכור אחרים בכדי להשיג את המטרות שלכם – ובכך תפספסו את שכר מאמץ הנסיון?"

"אלוקים יודע מה טוב עבורכם. ביטחון בו הוא ההבנה, שכאשר הוא אינו מעניק לכם את משאלתכם, הוא שולח לכם מסר. הוא מנסה להעיר אתכם, לגרום לכם לבחון מחדש את מטרותיכם. כך נוהגים גם הורים טובים בילדיהם. ילד רוצה חמש עוגיות: אתם נותנים לו אחת. אתם לוקחים אותו לרופא, שיתן לו זריקה. הילד בוכה: למה אתם עושים לי את זה? אבל אתם יודעים שהדבר לטובתו.

מדוע הוא ברא אותנו? מהי מטרת החיים? לשם מה הגענו לכאן? הרב יצחק פנגר עושה לנו סדר: 

"כל אימת שקורה משהו רע, עלינו לשאול את עצמנו – 'מדוע?' עלינו להבין שא-לוהים יודע היטב מה הוא עושה. הוא מנסה לגדל אותנו. הוא יודע מה טוב עבורנו והוא רוצה שנהנה מכל טוב העולם", מבאר הרב וינברג את הצעד הרביעי של בניית אמון באלוקים.

 

אני לא אצליח הכל, אבל כדאי לי לכל הפחות לנסות

הרב וינברג מקריא את דברי המדרש, המציין כי נאמר הן לחכם והן לטיפש: "קחו תורה זו ולימדו אותה". הטיפש מתבונן בספר התורה ואומר: "זה כמו לנסות ולהעביר הר של חול לתוך הים. גם אם אעבוד יומם ולילה, לא אצליח לסיים את המלאכה". מה הוא עושה? ממלא דלי אחד בחול, והולך לישון.

החכם לעומתו, אומר, "משלמים לי לפי דלי. אם אני מתאמץ, אני מקבל תמורה. אני לא יכול להעלות בדעתי שאצליח להעביר את ההר לים, אבל אם א-לוהים ביקש ממני, כדאי לי לכל הפחות לנסות". הוא לוקח את דלי החול ושופך אותו לים, ועוד דלי, ועוד דלי, ועוד דלי...

"משוגע אחד, מה אתה עושה?" צועק הכסיל.

"תקשיב, משלמים לי" עונה החכם, וממשיך בעבודתו. הוא שופך דלי ועוד דלי אל הים, עד שהוא מגיע לאבן. הוא דוחף את האבן והיא מתחילה לגלוש במורד, ולפתע כל ההר נסחף אל הים.

זה מה שאנחנו עושים. דולר אחד בשבוע. ההר ייסחף אל הים.

אלוקים הוא אבינו, בורא העולם. הוא רוצה לתת לנו הכול. כשאנו מתאמצים, אנו מאפשרים לו לעשות זאת. אנו מקבלים את מתנותיו. ראו כמה עשה עבורנו עד כה. הוא רוצה לעשות יותר, הרבה יותר. תמשיכו להעביר דליים של חול אל הים, להפקיד דולר אחד בשבוע בבנק, ותקבלו את התמורה הרצויה. בתורה (דברים ל, יד) נאמר, כי הבנת התורה והשגתה קרובות אלינו מאוד ומצויות בהישג ידינו. הבעיה טמונה בכך שאיננו רוצים לנסות. אנחנו לא משקיעים בכך כל מאמץ.

אילו הייתם שומעים על יוזמה עסקית שהיתה מניבה לכם מיליונים, האם לא הייתם משקיעים כל שביכולתם כדי שתצליח? אילו הייתי נותן לכם מיליון דולר כדי שתזכרו עמוד אחד מספר הטלפונים בעל פה עד השבוע הבא, האם הייתם יכולים לעשות זאת?

עליכם להבין, כי התמורה שאתם מקבלים עבור מצווה אחת בלבד, שווה הרבה יותר מכל מה שתוכלו להרוויח בעולם הזה. אל תראו בה סבל, ראו בה הזדמנות. יש לכם הזדמנות לגדול, ואין דבר טוב יותר שתוכלו לעשות עם מה שיש לכם.

זאת הבעיה שלנו. אנחנו לא לוקחים את התורה ברצינות. משמעות המצווה התמידית, "דעו כי אלוקים קיים", היא ששינוי העולם הוא באחריותנו. ומכיון שכוחו של אלוקים מניע אותנו, אין לנו פטור ממאמץ זה.

(צילום: shutterstock)(צילום: shutterstock)

החפץ חיים אומר: "כשאתם מבקשים לגייס כסף, עליכם לבקש מכל אדם לפי מעמדו. אם אתם מדברים עם מוכר עיתונים, אל לכם לבקש ממנו 500 דולר, שכן הוא נאבק על קיומו. אבל אם תבקשו ממנו אגורה, תעליבו אותו. בקשו ממנו 50 דולר. הוא יתמקח, ואם הוא יתן לכם 20, הרווחתם".

"אם תבקשו מאיש עסקים מצליח 5 דולר, תעליבו אותו. אם תבקשו ממנו מיליון, הוא יגיד לכם שהשתגעתם. בקשו 5,000, הוא יתמקח, יתן לכם 500, סכום נאה ביותר.

"כעת הגעתם למיליארדר (אם אכן הסכים להקדיש לכם מזמנו!) אם תבקשו ממנו 500 דולר, הרי שבזבזתם את זמנו. אתם מבקשים 5 מיליון דולר, אתם מתמקחים איתו, הוא נותן לכם 500 אלף, תרומה נאה ביותר.

"כשאתם ניגשים לאלוקים, אל תעליבו אותו. הוא אביכם. הוא אוהב אתכם. הוא בורא העולם. מהם מיליארד דולר עבורו? אלוקים אומר: 'הרחב פיך ואמלאהו'.

"אם תקראו את התפילות היהודיות בעיון, תראו שאנו מבקשים מאלוקים הכול: מזון, קיום, בריאות, משפחה, חכמה, שלום, רוחניות ומצוות. כך מתפללים יהודים – אלוקים רוצה לתת לנו הכול.

"אלוקים ברא את העולם והעניק לנו את התורה. מדוע הוא עשה זאת? זוהי מתנתו הנהדרת. הכירו לו תודה על כך. ואם אתם משקיעים מאמץ ומנסים להשיג את הבלתי אפשרי, הוא בהחלט יעזור לכם", מסיים הרב וינברג את דבריו.

מה השגחה פרטית? האם לאלוקים אכפת ממני באופן אישי? הרב יגאל כהן בהרצאה משנה חיים על השגחה פרטית:  

לכתבה שניה בסדרה, לחצו כאן.

תגיות:אמונה וביטחוןאלוהים

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה