חדשות בארץ

מאות מטבעות עתיקים נתפסו בביתו של שודד עתיקות בגליל

232 מטבעות עתיקים, שנגנבו מאתרי עתיקות בצפון הארץ, נתפסו בביתו של תושב כפר כנא, שהורשע בעבר בעבירות דומות. רשות העתיקות קוראת לבתי המשפט להחמיר בענישה: "חייבים ליצור הרתעה חזקה נגד פושעים, שחומדים וחומסים את אוצרותיה ההיסטוריים של הארץ"

חלק מהמטבעות שנגנבו (צילום: ירון ביבס, רשות העתיקות)חלק מהמטבעות שנגנבו (צילום: ירון ביבס, רשות העתיקות)
אא

(צילום: ירון ביבס, רשות העתיקות)

232 מטבעות עתיקים, שנגנבו מאתרי עתיקות שונים בצפון הארץ, נתפסו בשבוע שעבר בביתו של תושב כפר כנא. איתור המטבעות התבצע במסגרת מבצע משותף של מפקחי היחידה למניעת שוד עתיקות ושוטרי תחנת כפר כנא. החשוד נעצר ונחקר בתחנת המשטרה, ובימים הקרובים יועבר התיק להכנת כתב אישום.  

מתברר כי מדובר ב"עבריין חוזר", שכבר נתפס בעבר פעמיים "על חם", כשהוא חופר באדמה ומחפש עתיקות ללא היתר באמצעות גלאי מתכות. בשני מקרים אלו, הוא נשפט והורשע בבית משפט. בין המטבעות שנמצאו אצל החשוד, זיהו חוקרי רשות העתיקות מטבעות החל מהתקופה הפרסית במאה ה- 5 לפנה"ס, עבור בתקופות ההלניסטית, הרומית והביזנטית, ועד לתקופה העות'מאנית, לפני כ- 500 שנה. המטבעות נתפסו כמוצגים משפטיים.

ניר דיסטלפלד, מפקח היחידה למניעת שוד ברשות בעתיקות, אמר: "חשוב שהציבור ידע כי כל חפירה באתר עתיקות או גילוי של עתיקות, גם בשטח פרטי, מחייבים דיווח מיידי לרשות העתיקות. מקומם שבשם בצע כסף יש מי שהורסים ופוגעים בעתיקות, ומונעים מכלל הציבור ליהנות מהמורשת ששייכת לכולנו".

ד"ר איתן קליין, סגן מנהל היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, הוסיף: "מטבעות עתיקים הם פריטים בעלי חשיבות מדעית מיוחדת, שכן הם יכולים לתארך בצורה מיטבית ומדויקת הקשרים ארכיאולוגיים. לצערנו, אנו עדים לתופעה הולכת וגוברת של אזרחים הרוכשים גלאי מתכות, הולכים ומחפשים מטבעות עתיקים באתרי עתיקות ללא היתר, עוקרים את המטבע מהקונטקסט הארכיאולוגי בו הוא הונח בעת העתיקה, ובכך פוגעים באופן אנוש בערכו המדעי. מטבע שנגנב מאתר עתיקות הנו פיסת מידע חשובה שתחסר בבוא היום כאשר ארכיאולוגים ירצו לבצע במקום חפירה ארכיאולוגית, ולמעשה מדובר בחלק חסר מהפאזל ההיסטורי של ארץ ישראל".

מרשות העתיקות נמסר, כי "מפקחי היחידה למניעת שוד עתיקות עושים לילות כימים על מנת לסכל את התופעה האסורה על פי חוק, של חיפוש עתיקות ללא היתר בעזרת גלאי מתכות. אנו קוראים לבתי המשפט להחמיר בענישה, כדי ליצור הרתעה חזקה נגד פושעים החומדים וחומסים את אוצרותיה ההיסטוריים של הארץ. כך ניתן יהיה למנוע את הנזק שנגרם לאתרי העתיקות של ישראל – מורשת השייכת לכלל הציבור בארץ ובעולם".

חלק מהמטבעות שנגנבו (צילום: ירון ביבס, רשות העתיקות)חלק מהמטבעות שנגנבו (צילום: ירון ביבס, רשות העתיקות)

תגיות:רשות העתיקותמטבעותגניבה

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה