זוגיות ושלום בית

למה חשוב לשבת עם הבעל/האישה חצי שעה בכל יום?

אצל רוב הזוגות הנישאים מתגלים חילוקי דעות ואי הסכמות רבים. ניתן אף לומר, כי בדברים מסוימים לעיתים אין כל הבנה בין בני הזוג

(צילום: shutterstock)(צילום: shutterstock)
אא

אנשים רבים חושבים, שהבסיס המשותף בין בני הזוג לצורך בניית הבית הוא "ההבנה והאהבה ההדדית". אולם הנחה זו היא מוטעית ביסודה, כי אצל רוב הזוגות הנישאים מתגלים חילוקי דעות ואי הסכמות רבים. ניתן אף לומר, כי בדברים מסוימים לעיתים אין כל הבנה בין בני הזוג. נמצא איפה כי ההבנה ההדדית הינה יסוד רעוע למדי, שכן זהו יסוד המשתנה בהתאם לגורמים ולנסיבות, ולהלך המחשבות והשקפת החיים של כל אחד מבני הזוג.

וכן האהבה הדדית היא יסוד רעוע, כי אהבה בנויה מרגש, ורגש הוא נתון העשוי להשתנות ללא שום יציבות בהתאם למצבים השונים.

משום כך, היסוד לבניית בית איתן חייב להיות יסוד חזק, הנושא את הבית בכל המצבים השונים של החיים, גם בתקופות סוערות. את היסוד הזה אנו מוצאים בדברי שלמה המלך (קהלת רבה ג', כ"ד): "טוב לגבר כי ישא עול מנעוריו – עול אישה". דהיינו, להינשא פירושו אני מקבל/ת על עצמי גבר / אישה זו בכל מצב ובכל זמן, ולעולם לא אהיה פורק/ת עולו/ה מעלי.

רגש האהבה - הרצון להתחבר לשני, וההבנה ההדדית, יכולים להוות לפני החתונה סימפטומים לחיים משותפים. ואכן ישנה חשיבות רבה לסימפטומים אלה בזמן ההיכרות, אך לאחר הנישואין העבודה צריכה להימשך לעבוד יחד וכל אחד לחוד - בנשיאת עול השני.

נשיאת העול מתבטאת בהבנת השוני המהותי בין בני הזוג, שמתגלה אצל כל אחד במשך הזמן, תכונות שלא ידעו עליהם מראש. כל אחד לומד להכיר אצל השני מצבי רוח והרגלים הזרים לו, וכן דרך חשיבה שונה ותגובות שונות למצבים שונים, ואף תגובות שלעיתים מרגיזות ונראות בלתי הגיוניות. ובזה בדיוק מתבטא עיקר העבודה של בני הזוג בנישאת עול הנישואין: ללמוד, לקבל, ולהשלים עם המציאות. בסיס זה אינו נתון לשינוי, הן בזמני שמחה ואושר וקירוב הדעת, והן בזמני צער ומשבר, כעס ותסכול.

מובן שאפשר ונכון לשתף את הקשיים שלנו עם הצד השני, ולראות הכיצד אנו מגיעים לפיתרון יצירתי עד כמה שניתן, מ"מ בבסיס יש לנו להבין ולקבל את העול של השני, ולכבד אותו כמות שהוא.     

משום כך, בשנה הראשונה חובה על בני הזוג לשבת לפחות חצי שעה בכל יום, אחד עם השני ללא הפרעה, ולדבר על נושאים משותפים, כדי להכיר אחד את השני בתכונות האופי, ברצונות, בשאיפות ובתגובות כאלו ואחרות, כדי לספק לעצמנו את הזדמנות הנפלאה, לעצור ולשנות אמונות ודפוסים שהיו קיימים אצלנו, שהביאו אותנו עם הזמן להתנהגויות ולציפיות מסוימות, כלפי החברה הסובבת אותנו ובפרט כלפי בן זוגנו.

הרב דניאל פנחסוב הוא מרצה, יועץ מומחה לנישואין ופסיכותרפיסט, מחבר הספר "כיצד לבנות זוגיות טובה". Dp0533165281@gmail.com  

תגיות:משפחהזוגיות

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה