חדשות בארץ

סופית: עסקת המאה לא תפורסם לפני הבחירות בישראל

שליחו המיוחד של הנשיא טראמפ לאזור, ג'ייסון גרינבלט, שם קץ לספקולציות בנוגע לעיתוי פרסום החלק המדיני של תוכנית השלום האמריקנית. הוא הודיע, כי הוחלט שלא לפרסם את התוכנית או חלקים ממנה לפני הבחירות בישראל

הבית הלבן (צילום: שאטרסטוק)הבית הלבן (צילום: שאטרסטוק)
אא

שליחו המיוחד של נשיא ארצות הברית למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, הודיע הערב (רביעי) כי תוכנית השלום של הממשל לאזור לא תפורסם לפני הבחירות.

"החלטנו כי לא נפרסם את חזון השלום – או חלקים ממנו – לפני הבחירות הישראליות", כתב גרינבלט בחשבון הטוויטר שלו, ובכך שם קץ לספקולציות בנוגע לעיתוי פרסומה של עסקת המאה.

שלשום אמר הנשיא דונלד טראמפ כי ייתכן ותוכנית השלום תוצג עוד לפני ה- 17 בספטמבר, מועד הבחירות בישראל. בשיחה עם עיתונאים, בשולי ועידת ה- G7 שהתקיימה בעיירה הצרפתית ביאריץ, ציין טראמפ כי הבחירות סיבכו את המאמצים האמריקניים לקדם הסכם בין ישראל והפלסטינים, אך הביע אופטימיות באשר לסיכויים להשגתו. לדבריו, "אחרי כל כך הרבה שנים ועשורים, אני חושב שהאנשים עייפים מלהילחם". הוא הוסיף כי הקיצוץ העמוק שעשה הממשל בסיוע לפלסטינים מהווה תמריץ עבורם לשוב למשא ומתן, כדי לזכות מחדש בכסף האמריקני: "אני חושב שהפלסטינים רוצים לעשות עסקה, ואני חושב שגם ישראל רוצה בכך".

כזכור, בסוף חודש יוני נערכה במנאמה סדנה כלכלית, שאורגנה על ידי ארצות הברית ובחריין, והשיקה את החלק הכלכלי של עסקת המאה. הרשות הפלסטינית החרימה את הסדנה, וזכתה על כך לביקורת חריפה מצדו של ג'ארד קושנר, חתנו ויועצו הבכיר של טראמפ, המוביל את צוות השלום של הבית הלבן. בתדרוך טלפוני שערך לכתבים מהארץ ומהעולם בתחילת החודש שעבר, לסיכום הסדנה, אמר קושנר כי ההנהגה הפלסטינית עשתה "טעות אסטרטגית" בכך שלא הגיעה לבחריין: "הם נראו די מטופשים כשניסו להיאבק בסדנה, והתנהגו בצורה היסטרית. תפקידה של מנהיגות היא לדאוג לשגשוג עבור עמה, אבל לא ראינו שהמנהיגות הפלסטינית נוקטת בצעדים כלשהם לשם כך. לנשיא טראמפ אכפת מהעם הפלסטיני והוא רוצה לראות פתרון לסוגיה שתקועה כבר זמן רב. אבל הפלסטינים צריכים להתקדם".

"הרבה פלסטינים מתחילים להבין שלא הישראלים הם שאשמים בבעיות שלהם – אלא ההנהגה שלהם", הוסיף קושנר. "דלתנו פתוחה תמיד בפני ההנהגה הפלסטינית. יש לי כבוד רב לאבו מאזן. הוא הקדיש את חייו לניסיון לעשות שלום, אבל היו לו עיכובים בדרך, כמו איבודה של עזה לחמאס. אני מאמין שבלבו הוא רוצה לעשות שלום. הנשיא מחבב אותו מאוד באופן אישי". קושנר העריך כי מקורה של הסרבנות הפלסטינית נמצא במקורביו של יו"ר הרשות, שאומרים "דברים מטורפים", כלשונו.

הבכיר האמריקני ציין כי הוועידה הוכיחה את קיומו של פוטנציאל רב להשקעות ברשות הפלסטינית. הוא הבהיר, עם זאת, כי לא ניתן להתחיל ביישומן של השקעות לפני שתחול התקדמות פוליטית ויושגו "הבנות" בין הצדדים בנוגע לשלום: "אנחנו מרוצים מהאופן בו התנהלה הסדנה בבחריין, ומהעובדה שכולם אמרו שזו תוכנית טובה, אבל צריך שממשלות יהיו מוכנות להגשים את המטרות". הוא דחה את הביקורת על כך שהוועידה במנאמה לא הזכירה את פתרון שתי המדינות, ולא התייחסה כלל להיבטים הפוליטיים של הסכסוך. לדבריו, מלכתחילה המטרה הייתה ללכת בדרך הפוכה מהמקובל ולהציג את המימד הכלכלי של תוכנית השלום: "כששמים קודם את הפוליטיקה, אנשים חוששים להמשיך הלאה. העובדה שהצבנו תוכנית ברורה של 140 עמודים מראה שמדובר בתוכנית רצינית".

בניגוד לקיפאון המסתמן בשלב זה בזירה הפלסטינית, הביע קושנר אופטימיות בנוגע להתקדמות ביחסים בין ישראל והעולם הערבי: "בסופו של דבר, יגיע שלב בו תהיה נורמליזציה בין ישראל והעולם הערבי. כשזה יקרה – המזרח התיכון יהיה בטוח ויציב יותר, והאפשרויות הכלכליות יגדלו עבור כל האזור".

תגיות:ג'ייסון גרינבלטעסקת המאה

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה