דתות

מה היה קורה אילו נולדתי נוצרי או מוסלמי?

איך אוכל לדעת שאני לא מאמין ביהדות רק כי כך חינכו אותי הורי? הרי באותה מידה יכולתי להיות נוצרי, ולגדול על סיפורי הנצרות...

שתף במייל
| כ"ד אב התשע"ט |
(צילום: shutterstock)
whatsapp
אא

אלי שואל:

"שלום כבוד הרב! לאחרונה חשבתי, מה היה קורה אם הייתי נולד נוצרי? או מוסלמי? או לכל דת אחרת? כנראה שאז לא הייתי יכול לבדוק מה כל דת בעולם אומרת. וגם אם כן, כנראה שהייתי פונה לאותם חכמי דת, והם היו אומרים לי להמשיך להאמין במה שקיבלתי מהורי... השאלה שלי היא, איך אני יכול לדעת שאני לא מאמין ביהדות רק כי כך חינכו אותי הורי? הרי באותה מידה יכולתי להיות נוצרי, ולגדול על סיפורי הנצרות כאילו היא אמת, ולשאול עכשיו כומר. אשמח אם תענה לי על זה".

* * *

שלום וברכה אלי,

נתחיל בכך, שעצם העובדה שאתה שואל את השאלה הנבונה הזו, מעידה על גודל נשמתך.

רוב הנוצרים והמוסלמים חיים לפי "חוק העדר", ולא שואלים שאלות באמונה. אותם לא מטריד מה היה קורה אילו היו נולדים לדת אחרת. נוכל למצוא שגם הדתות שלהם אוסרות לשאול שאלות כאלו, ודורשות במקום זאת אמונה עיוורת במנהיגיהם.

רק מפני שאתה דורש אלוקים, חוקר ומחפש ברצינות את משמעות החיים, ולא מוכן להתפשר על האמת, אין ספק שאלוקים היה מכוון אותך להגיע לתורתו האמתית מכל מקום בעולם.

בחיפושך אחר האמת, תוכל להגיע בקלות לעובדות הבאות:

1. התגלות המונית:

מובן שהבורא שברא את האדם בחוכמה כה אדירה - לא ימסור תורה בדרך אותה כל אדם יכול לזייף. הרי כל מוסד פסיכיאטרי שמכבד את עצמו מחזיק לפחות עשרה אנשים שמדווחים שהם מדברים עם אלוקים, פיות, חייזרים ומפלצות. ידועים לנו לא מעט מקרים של אנשים חולי סכיזופרניה שמדמיינים דברים שאינם קיימים במציאות.

אנו יודעים שהבורא הוא חכם (מהכרת הפיזיקה של היקום והאנטומיה של החי), ולכן אנו יודעים בוודאות מוחלטת שהבורא לא ימסור תורה בדרך אווילית לאדם בודד שגם יכול לשקר להמונים.

כך ששתי הדתות שחיקו את היהדות - הנצרות והאסלאם - יורדות מיד מעל הפרק, היות ששתיהן טוענות לאדם בודד הטוען שאלוקים נגלה אליו במערה ומסר לו חוקים ומשפטים.

היהדות, אפוא, הינה היחידה הטוענת לאירועים נסיים בקנה מידה שכל העם עד להם - כמו יציאת מצרים, מכות מצרים, קריעת ים-סוף, מעמד הר-סיני, ארבעים שנה במדבר, כיבוש הארץ בצורה ניסית ועוד. היא התורה היחידה העומדת בפני מבחן ההיסטוריה וההיגיון, פשוט כי היא היחידה הטוענת לתורה שניתנה להמונים במעמד אלוקי המוני. מכאן שהיהדות היא אמת בוודאי.

2. הנצרות והאסלאם מודות בתורה של היהודים:

ישנן סך הכל שלוש דתות בעולם הטוענות לבורא אחד, שאין לו גוף או דמות הגוף: היהדות, הנצרות והאסלאם. הנצרות והאסלאם נוצרו לאחר היהדות ומתבססות עליה (גם הנוצרים וגם המוסלמים מאמינים ביציאת מצרים ומעמד הר-סיני כפי שמתוארים במקרא).

כך שההיסטוריה היהודית חייבת להיות אמת (גם לפי שתי הדתות שחיקו אותה), כי בעוד הנצרות והאסלאם מודים בהיסטוריה היהודית, אין היהדות מודה בהיסטוריה שלהם (הנוצרים מאמינים במשה ובנביאי ישראל, אך היהודים אינם רואים בישו ובמוחמד נביאים שדיברו עם הבורא).

כך שההסתברות לכך שהיהדות היא אמת עומדת על 100 אחוז, בעוד הנצרות והאסלאם עומדות על קרן הצבי.

הבה נתאר לעצמנו אבא ובן. האבא אומר: "הדרך שלי היא האמת המוחלטת, והבן שלי סטה מן האמת שלימדתי אותו", בעוד הבן אומר: "אני מסכים שהדרך של אבא שלי היתה האמת המוחלטת, אך מאז כפרתי בו וגיליתי אמת אחרת". למי מקשיבים - לאבא או לבן?

הנצרות והאסלאם הם כמו הבנים המורדים של היהדות, הם מודים שעם ישראל קיבל את התורה מפי ה' בהר-סיני, הם מודים בהיותנו העם הנבחר - אבא שלהם, אך מאז מרדו בתורה והעם הנבחר, והמציאו להם דרך חדשה. אז כשמחפשים את האמת, ברור שצריך ללכת למקור (האב), ולא לחיקוי (הבן).

3. אמונה עיוורת לעומת עדות היסטורית:

הנוצרים וגם המוסלמים מודים שהם מאמינים בנביאים שלהם - ישו ומוחמד - מתוך אמונה עיוורת בכתביהם, ולא מתוך מסורת היסטורית של עם שלם. כלומר, הנוצרים בעצמם מודים שישו לא כתב את הברית החדשה, כי אם ארבעה תלמידים אלמוניים שחיו קרוב למאה שנה לאחר מותו. מכאן שהנצרות אינה מבוססת על היסטוריה המונית, אלא על אמונה עיוורת בסיפורם של יחידים. גם הקוראן לא נכתב בידי מוחמד, שלא ידע קרוא וכתוב לפי הקוראן, אלא בידי תלמידיו, ששמעו את הדברים בעל פה וערכו את הקוראן במשך מאות שנים! שוב נמצא שדת זו אינה מבוססת על היסטוריה של נסים לעיני העם כולו, אלא על אמונה עיוורת בסיפורם של יחידים.

גם הנוצרים וגם המוסלמים מסתמכים על אמונה עיוורת באנשים מסוימים, שלשיטתם היו נביאים או בעלי "רוח הקודש", אך אין להם נסים אדירים בקנה מידה ארצי שיוכיחו זאת. לכן אין לנוצרים ולמוסלמים חגים כמו סוכות או ליל הסדר היהודי - הם לא יכולים לומר לבניהם: "כל אבותינו ראו במו עיניהם את עשרת המכות, עמוד האש והענן, קריעת ים סוף, ושמעו את קול ה' במעמד הר סיני".

כל מה שהנוצרים והמוסלמים יכולים לספר לילדיהם הוא: "אנו מאמינים לסיפורים שסיפרו לנו תלמידי ישו בברית החדשה, או תלמידי מוחמד בקוראן". אין להם עדות היסטורית על נסים לעיני העם כולו, כך שאין להם שום ראיה שהאל אכן נגלה לנביאיהם. אדם שמחפש את האמת, לא יבחר להאמין בדת שמתחילתה דורשת ממאמיניה אמונה עיוורת.

4. האם הגיוני שאלוקים האמתי ישנה את דעתו? יטוש את עמו הנבחר? יבטל את כל תורתו וכל מצוותיו?

כידוע, שתי הדתות הגדולות בעולם - הנצרות והאסלאם - מבססות עצמן על התורה שלנו... הם מאמינים בנביאי ישראל, ביציאת מצרים ובעובדה שה' בחר בנו במעמד הר-סיני, אך טוענים כי לאחר מכן האלוקים "שינה את דעתו" ובחר בהם. האם הגיוני לחשוב שאלוקים הנצחי, אשר יודע את העתיד, יבחר בעם אחד, ייתן לו תורה ומצוות בנסים אדירים כמו מעמד הר-סיני, יקרא לו העם הנבחר - אך מאוחר יותר יתחרט על בחירתו, יעזוב את העם שבו בחר ויפנה לעם אחר, מבלי לעשות שוב נסים אדירים כמו מעמד הר-סיני? אין כל הגיון בטענה שאלוקים ישנה את דעתו, ייטוש את עמו הנבחר או יבחר לפתע עם אחר מבלי להתגלות שוב במעמד הר-סיני.

5. התורה כתובה כהיסטוריה, ולא כמו סיפור אגדה:

כפי שנאמר, התורה של היהודים שונה מכל הדתות בעולם, כי היא מבוססת על אירועים היסטוריים בקנה מידה המוני, שכל העם כולו נטען לראותם, ולהעבירם מדור לדור לבניו - עדות ראייה המונית של דור מפי דור. אך בנוסף לכך, התורה גם כתובה בשפה היסטוריוגרפית (כלומר: עם תיאור מלא של שמות, שושלות, תאריכים, מקומות גיאוגרפיים וכו'), המעידה על רצינותה. לעומת זאת, כתבי הברית החדשה והקוראן מספרים את סיפוריהם כמו אגדות עם, ללא פירוט ומקורות היסטוריים.

פירוש הדבר שהתורה מציגה בפנינו תיעוד של היסטוריה, היא לא דורשת להאמין בה אמונה עיוורת.

6. התורה היא ספר הוראות יצרן:

כמו כן, לדתות אחרות אין כמעט חוקים והלכות, רק הנהגות. האסלאם מחייב חמש מצוות, והנצרות אפילו פחות. זו הסיבה לכך שהצליחו לאסוף להם מאמינים רבים. לא ניתן להשוות זאת לחוכמה המשפטית של ספר התורה, המונה מאות חוקים משפטיים על דיני נפשות, דיני ממונות, דיני עריות, דיני משפחה, דיני מדינה וכו' - כפי שאכן היינו מצפים מהוראות יצרן אמתיות ורציניות של בורא עולם.

7. עם ישראל שונה מכל העמים בעולם:

כל ילד יהודי ערך סדר-פסח פעמים רבות, ושמע על הנסים האדירים שה' עשה לעמנו. כל ילד מכיר את חג השבועות, ויודע שהוא חג זיכרון לזכר מעמד הר-סיני, שבו ה' נגלה לכל עם ישראל. כל ילד יודע שרק לעם ישראל יש היסטוריה נסית של התגלות אלוקית, של עשרת מכות מצרים, של קריעת ים סוף, של מעמד הר-סיני, של ארבעים שנה של נסים במדבר, של שבירת חומות יריחו וכיבוש נסי של הארץ, של נבואות שהתגשמו לכל אורך ההיסטוריה.

כל ילד יודע שהדתות האחרות מבססות עצמן על אדם יחיד, כמו ישו או מוחמד, שבאו וסיפרו שאלוקים נגלה אליהם בסתר, ולא כמו אצלנו, שכל העם חזה ביד ה' ובמופתיו.

כל ילד יודע שהדתות הגדולות ביותר בעולם, הנצרות והאסלאם, לא רק שהן מודות בהיסטוריה האלוקית של עם ישראל, הן גם ניסו לבסס עצמן על התורה שלנו ולחקות אותה - כי היא המקור האמיתי והגדול ביותר שיש.

כל ילד יודע על ההיסטוריה הנסית של עם ישראל, על העובדה שעם ישראל תמיד היה במרכז ההיסטוריה, נרדף על ידי האומות הגדולות בעולם ושרד את כולם - את המצרים, את הבבלים, את הפרסים, את היוונים, את הרומאים, את הנוצרים, את הגרמנים... מי יכול לטעון שעם ישראל אינו זוכה להשגחה אלוקית בהיסטוריה?

כל ילד יודע שעם ישראל גלה מארץ ישראל, וחזר אליה בנסים גלויים, והכל כפי שנאמר מראש בספר הספרים - גם על הגלות, וגם על השיבה לארץ. הוא יודע על השגחה אלוקית לכל אורך ההיסטוריה.

כל ילד יודע שעם ישראל תמיד היה העם הביקורתי והחכם מכל העמים, ולא היה עם טיפש או פתי.

כל ילד יודע שחכמי ישראל לדורותם היו אנשים צדיקים וישרים וחכמים וגאונים, שהכל מתפלאים ומחכימים מחוכמתם, וראוי לסמוך עליהם ועל המסורת שהעבירו.

כל ילד יודע שרבים מחכמי ישראל לדורותם היו גם אנשי מדע ופילוסופיה, הכירו את החוכמות החיצוניות, ערכו ויכוחים עם הנוצרים והפילוסופים, והראו שליטה בכל המושגים, ולמרות הכל הודיעונו שרק לנו האמת היחידה (ספר הכוזרי, מורה נבוכים, אמונות ודעות, חובות הלבבות ועוד).

8. רק תורה אמתית תזכה לפרסום עולמי ותצליח להשפיע על הדתות הגדולות בעולם:

ספר התורה של עם ישראל הנו הספר המפורסם והמשפיע ביותר בעולם כולו. הנצרות לא מאמינה באסלאם, והאסלאם לא מאמין בנצרות, אך גם הנצרות וגם האסלאם מאמינות בתורה של היהודים ומבוססות עליה.

ספר התורה זכה לפרסום כלל עולמי, בהיותו הספר הכי מודפס והכי משפיע בתולדות האנושות. אין זה צירוף מקרים. אין ספק שבורא עולם ירצה לפרסם את תורתו האמתית בכל רחבי העולם, כדי שעם בוא הגאולה יכירו כולם את תורתו ואת עם ישראל בו בחר.

לסיכום: כפי שראינו, אנו יודעים שהתורה היא אמת - בזכות היסטוריה נאמנה בת אלפי שנים שיש לנו, המתעדת ומאמתת את שליטתו של בורא עולם בעשרת מכות מצרים, בקריעת ים סוף, במשך 40 שנה במדבר, בנבואות לא הגיוניות שהתרחשו לאורך יותר מאלפיים שנה כמתואר בספר הספרים, ועיקר התגלותו של בורא עולם בפני כל עם ישראל במעמד הר-סיני.

עם ישראל הוא העם היחיד בעולם שקיבל הוראות יצרן מפי אלוקים בפני עם שלם, בהתגלות אלוקית ובנסים המוכיחים את שליטתו בטבע, ואין תורה שהשפיעה יותר על העולם מתורת היהודים. גם קיומו של עם ישראל מוכיח את שליטתו הנסית של הבורא בהיסטוריה, היות ועם ישראל הוא העם היחיד בעולם שהצליח לשרוד כל כך הרבה השמדות ואנטישמיות במשך אלפי שנים, הוא פוזר בכל רחבי העולם, נותר מועט ושרד ללא שלטון וצבא בזמן שכל האימפריות והעמים הקדומים התבוללו ונעלמו - ואף לאחר כל אלה עם ישראל שב לארצו אחרי אלפיים שנות גלות, כשכל מסכת התלאות הזו כבר תוארה מראש בנבואות עתיקות יומן בתורה שמעביר העם היהודי מזה 3300 שנה. אנו יודעים מהו סוד נצחיותו!

יש לנו אינספור סיבות היסטוריות להאמין בתורה, ולדעת בבירור שתורת ישראל אמת. לא קיימת בכל העולם תורה או דת שאפילו ינסו להתחרות עם האותנטיות ההיסטורית והנסית של תורת ישראל ועם ישראל.

הידברות שופס

ספר דניאל עם פירוש נזר חזיונות של הרב זמיר כהן

45לרכישה

מוצרים נוספים

סט ארכיאולוגיה תנכ"ית הרב זמיר כהן

חבורת תריג 9 - בתעלומת הזהב

זה אפשרי - הרב יצחק פנגר

גביע קידוש מוכסף

מקראות שלובות - מגילת איכה

הקרב על המקדש

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה