חדשות בעולם

איראן: בתוך 10 ימים נגדיל את מאגר האורניום

על רקע הודעת המועצה האיראנית העליונה לביטחון לאומי בחודש שעבר כי תשעה חלק מהתחייבויותיה בהסכם הגרעין, הודיע היום דובר סוכנות הגרעין כי ארצו החלה בנסיגה נוספת ותחל לחרוג ממגבלת ייצור האורניום

| י"ד סיון התשע"ט |
כור גרעיני באיראן (צילום: שאטרסטוק)
אא

דובר סוכנות הגרעין של איראן, בהרוז חמלבאנדי, הודיע הבוקר (שני) על נסיגה נוספת מהסכם הגרעין, כאשר בתוך עשרה ימים תרחיב את מאגר האורניום המועשר ברמה נמוכה בשיעור גדול יותר ממה שהתחייבה בהסכם הגרעין, זאת "בהתאם לצרכי המדינה". הדובר הבהיר כי לנוכח צמצום התחייבויותיהן, החריגה ממגבלת ייצור האורניום יכולה להיות החל מ-3.67% - המגבלה הנוכחית, ועד לרמה של 20% בכורים המקומיים.

את הדברים אמר חמלבאנדי, והוסיף כי בהמשך להודעתו מהחודש שעבר, ארצו כבר הגדילה פי 4 את ייצור האורניום המועשר ברמה נמוכה. בצעד שלא מפר את הסכם הגרעין של איראן עם המעצמות מ-2015, הדובר הוסיף כי ארצו צפויה לייצא  מים כבדים.

בהודעתו, שנאמרה במסיבת עיתונאים מחוץ לכור המים הכבדים באראק, ניסה הדובר להפעיל לחץ על מדינות אירופה כשקרא להם להציל את הסכם הגרעין ולהגן על ארצו מפני הסנקציות האמריקניות. לדבריו, עליהן "לפעול ולא רק לדבר". הכור באראק, כך לדבריו, ישופץ בסיוע סין. הוא אף קרא למדינות אירופה לסייע גם כן בשיפוץ הכור.

ההודעה מגיעה יממה אחרי שאירן הודיעה על כוונתה להכריז על שורת צעדים כדי להפחית את מחויבותה להסכם שנחתם ב-2015. לפי דיווח בסוכנות הידיעות האירנית, הסוכנות לאנרגיה אטומית במדינה אמורה להודיע על הגדלת מלאי האורניום המועשר וכן על האצת התפוקה בכור המים הכבדים באראק.

על רקע ההסלמה במפרץ, אתמול האשים מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו את איראן בתקיפת שתי מכליות הנפט במפרץ עומאן בשבוע שעבר. יחד עם הודעתו החד-משמעית, פומפאו נזהר מלהיגרר לעימות מול הממשל בטהראן והדגיש כי ארצות הברית אינה חפצה בעימות. "הנשיא טראמפ עשה כל שביכולתו כדי למנוע מלחמה. אנחנו לא רוצים מלחמה", אמר מזכיר המדינה בריאיון לרשת "פוקס".

עם זאת, פומפאו שב והבהיר את עמדת ארצות הברית כי תינקט אפס סובלנות כלפי פעולות שיביאו לנעילת הציר הימי למעבר סחורות. "ארה"ב תנקוט כל פעולה נדרשת, גם במישור הדיפלומטי, כדי לוודא זאת", אמר.

בהתייחס להתבטאויותיהם של בכירי ממשל טראמפ שמיהרו להפנות אצבע מאשימה לכיוונה של איראן למתקפה בשבוע שעבר במפרץ עומאן, טען מזכיר המדינה כי "לקהילת המודיעין יש נתונים רבים והמון ראיות. העולם יזכה לראות הרבה מזה". פומפאו סירב להתייחס לצעדים הבאים שאולי ינקוט הממשל אם וכאשר ההתפתחויות יוסיפו ויתרחבו. כך למשל, כאשר נשאל האם בעקבות המתקפה האחרונה במפרץ, המיוחסת לטהראן לא רק על ידי האמריקנים בלבד אלא גם לפי מדינות מערביות בולטות כדוגמת בריטניה,  ישגר הממשל עוד כוח ימי ויעבה את הציוד הכבד שכבר שוהה במקום, פומפאו רק השיב כי "אירן לא תשיג נשק גרעיני, זו המטרה. אתמול קיימתי מספר שיחות עם עמיתיי ברחבי העולם. אני בטוח שיהיו לנו שותפים שמבינים את האיום הזה".


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 5 (5 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

חומש אור החיים עם ביאור אור לעיניים

320לרכישה

מוצרים נוספים

כמים ליבך - הרבנית ימימה מזרחי

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

ילדים מספרים על עצמם 11 - חיים ולדר

חבורת תריג 4 - בתעלומת בבל - חיים ולדר

חבורת תריג - עונה 7

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים