חנוכה

מי יזכה לפתוח את דלת הרכב? תשובתו של הרב תפתיע גם אתכם

"בכל פעם שדלת הרכב נפתחת, וילד נכנס אליו בדרכו לתלמוד תורה, הרי זו פתיחת ההיכל. ילד יהודי הולך ללמוד תורה, ואתם יכולים לזכות לפתוח עבורו את דלת ההסעה, או לסגור אותה אחריו, ובחינם. מי פתי לוותר על הזכות הזו?!"

| כ"ז כסלו התשע"ט |
(צילום: shutterstock)
אא

בספר 'דורש טוב' על חנוכה מסופר סיפור נפלא על דין תורה שהתרחש בבית דינו של רבי בן ציון אבא שאול זצ"ל.

כה היה המעשה: אל דין התורה הגיעו נהג הסעה של תלמוד תורה והמלווה בהסעה זו. שאלתם היתה: מי אמור לפתוח ולסגור את דלת ההסעה?

הנהג טען: "אני מרוכז בנסיעה. אין לי אפשרות להסב את תשומת לבי הנתונה לנעשה בכביש – לפתיחת וסגירת הדלת בכל עצירה".

המלוה, גם הוא לא היה מעוניין היה בתפקיד. "אני עסוק בהעלאת או הורדת הילדים בהושבתם ובהשגחה עליהם. איני יכול להיות אחראי גם על הדלת!".

הקשיב הרב בן ציון אבא שאול לטענות השנים, והשיב להם: "שאלה יש לי אליכם: כמה מוכנים אתם לשלם עבור פתיחת ההיכל בשבת? מאה דולר? וכמה עולה פתיחה בראש השנה? אלף דולר? ובנעילה?הרי אנשים מוכנים להשקיע הון כדי לזכות בפתיחת וסגירת ההיכל, והנה לכם הזדמנה הזכות הזו באופן יומיומי, ולגמרי בחינם!

"בכל פעם שדלת הרכב נפתחת, וילד נכנס אליו בדרכו לתלמוד תורה, הרי זו פתיחת ההיכל", קרא הרב אבא שאול בהתרגשות. "ילד יהודי הולך ללמוד תורה, ואתם יכולים לזכות לפתוח עבורו את דלת ההסעה, או לסגור אותה אחריו, ובחינם. מי פתי לוותר על הזכות הזו?!"

השנים קיבלו את התשובה ויצאו מהורהרים מחדרו של הרב. לאחר רגעים ספורים שבו ונכנסו. שאלתם בפיהם: יכריע נא הרב, למי מגיעה הזכות לפתוח ולסגור את דלת ההסעה?...

"עשו פשרה", הציע הרב, "וחלקו את התפקיד ביניכם. העיקר שאף אחד מכם לא יחמיץ, חלילה, את הזכות".

התעסקות עם ילדים שעתידים לצמוח לתלמידי חכמים היא זכיה שלא תסולא בפז. זוהי אחת הסיבות לכך שאין גבול וקצבה למידת ההידור שראוי לנהוג במצוה יקרה זו של הדלקת נר חנוכה, אשר הרגיל בה – הויין ליה בנים תלמידי חכמים", כהבטחת הגמרא.


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4 (76 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

חומש אור החיים עם ביאור אור לעיניים

320לרכישה

מוצרים נוספים

כמים ליבך - הרבנית ימימה מזרחי

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

ילדים מספרים על עצמם 11 - חיים ולדר

חבורת תריג 4 - בתעלומת בבל - חיים ולדר

חבורת תריג - עונה 7

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים