הרב יצחק זילברשטיין

האם מותר להשתמש בשטר של 200 ש"ח, שכתבו עליו "שמע ישראל"?

האם רשאי הוא להשתמש בשטר, או שמא עליו לגונזו, מחשש שיימחק חלילה שם ה' במשמושי היד?

שתף במייל
| י"א ניסן התשע"ה |
whatsapp
אא

מעשה באדם שתוך כדי ספירת שטרותיו מצא כי על אחת משטרות המאתים שקל כתוב בכתב אשורי: "שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד". שם ה' המפורש (הוי-ה) נכתב פעמיים בכתב מלא, וכן שם אלוקות. משהבחין בדבר, סר יחד עם השטר לכולל "בית-דוד" בחולון, על מנת לשאול את פי מו"ר הגאון רבי יצחק זילברשטיין שליט"א, האם רשאי הוא להשתמש בשטר, או שמא עליו לגונזו, מחשש שיימחק חלילה שם ה' במשמושי היד, וכמו כן יתכן וגנאי הוא לשמות הקדושים שכתובים על שטרות העוברים מיד ליד, ופעמים שנכנסים גם למקומות מטונפים?

תשובה

מורינו הרב שליט"א הדגיש תחילה, כי לא טוב עשה האדם שכתב על השטר את פסוק "שמע ישראל", ואפילו אם כוונתו היתה לשם שמים, וחפץ היה שכל מי שיגיע השטר לידיו ייזכר בייחוד ה' יתברך, לא טוב עשה, כי כתב שם ה' יתברך בצורה לא מכובדת, וגם יש לחוש שיבוא להימחק במשמוש הידיים.

ולבעל השטר אמר הרב, כי ראוי שייגש עם השטר לבנק המרכזי, ויבקש מהם רשות לחתוך את הפסוק ולגונזו, ותחתיו ינפיקו לו שטר חדש של מאתים שקל. אם יסכימו - מה טוב. ואם לאו - ראוי לגנוז שטר זה. וציין עוד למבואר בספר מנחת חינוך (מצוה תל"ז י"ד, ומצוה ס"ט ב'), כי המוחק את שם ה' - עובר גם על מצות "את ה' אלוקיך תירא". וגם אדם זה שיגנוז את המאתים שקל מחשש מחיקת ה' - יקיים את מצוה זו של יראת ה', וראויה מצוה זו לגנוז עבורה שטר זה!

לרכישת ספרי "והערב נא" הקליקו כאן.

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

50לרכישה

מוצרים נוספים

הגדה של פסח הרב זמיר כהן:

ערכה לילדים לליל הסדר

והגדת - הרבנית ימימה מזרחי

כיסוי פסח מהודר מסאטן משובץ אבנים עם נצנצים מוזהבים מעוגל

גביע קידוש מהודר "להבה"

ערכת יצירה מעמד מהודר לבקבוק יין

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה