category

מצוות

10 עובדות על שעטנז

מה הטעם לאיסור שעטנז? מה מקור השם? היכן מצוי המכשול? ומה שכרו של הזהיר משעטנז?

שתף במייל
| כ"ד סיון התשע"ה |
שעטנז
whatsapp
אא

1. איסור שעטנז קובע שאסור ללבוש בגד שבו ארוגים צמר ופשתן ביחד לאריג אחד. האיסור הוא מהתורה ואחד מאיסורי כלאיים. איסור שעטנז, כלומר לבישת בגד הכולל צמר ופשתן יחדיו הוא חמור מאוד דאורייתא. מקור האיסור הוא בפרשת קדושים: "ובגד כלאים שעטנז לא יהיה עליך". במשנה במסכת כלאים נכתב כי העובר על ציווי זה הוא "נלוז ומליז הוא את אביו שבשמים עליו", ופירש הרמב"ם: "שנוטה הוא מן האמת ומרחיק רחמי הקב"ה ממנו, ועובר מצווה שציווה הקב"ה, בדבר שאין בו תאווה שתכריחהו, וזה עוון גדול".

2. מקור המילה "שעטנז" על פי חז"ל הוא כנוטריקון של שוע טווי ונוז (עירוב טווי ושזור) בקבלה נדרש השם כ"שטן עז".

3. איסור שעטנז נזכר בתורה בשני מקומות. בספר ויקרא (יט, יט) הוא מוזכר בהקשר של איסורי כלאיים נוספים. בספר דברים (כ"ב, י"א) מוסבר מהו בגד שעטנז: "צמר ופשתים יחדיו".

4. על פי חז"ל, אין איסור ללבוש גיזי צמר ואניצי פשתן ביחד, אלא רק אם הם ארוגים זה בזה.

5. יש להיזהר מאיסור שעטנז בבגדים ומעילים, ובפרט העשויים מצמר. יש לשים לב לחליפות וחולצות, מכנסיים וכובעים, צעיפים ומעילים, בגדים ורהיטים, מפות, מצעים ומזרונים וגם בכלי מיטה, ספות, שמיכות ועוד. על פי החוק, אין חובה לציין את רכיב הבד אם הוא מתחת ל-5%, אך מן התורה אסור אפילו עירוב של חוט אחד. לכן אין לסמוך על הכיתוב בתווית הבגד.

מהו הנזק הרוחני של לבישת שעטנז, ואיזו בעיה רפואית נלווית ללבישת שעטנז? הרב זמיר כהן מסביר:

 

6. כיום ישנן מעבדות מיוחדות הבודקות האם בבגד יש שילוב של צמר ופשתים ומאשרות כי הבגד אינו מכיל את שני המינים יחדיו.

7. סיבת האיסור הוא לפי חז"ל "גזירת מלך" שאין יודעים את טעמהּ. הרמב"ם מבאר כי עובדי עבודה זרה נהגו ללבוש בגדי שעטנז ולכן אסרה זאת התורה.

8. כיום קיימות מעבדות לבדיקת שעטנז. במעבדות אלו הבגדים נבדקים על ידי בודקים יראי שמים מומחים לטקסטיל באמצעות מיקרוסקופ, כדי לזהות את כל מרכיבי הבד.

הרב בועז שלום - סוד השעטנז

 

9. שכר הנזהר משעטנז – בספר "חכמת אדם" מובטח כי "כל הזהיר שלא ללבוש שעטנז, יזכה ללבוש בגדי ישע ומעיל צדקה", פירוש "פני זקן" מבטיח כי "הזהיר מכלאים יאריך ימים בעולם הזה ובעולם הבא ולא יבוא עוד בגלגול וינוח בשלום על משכבו באור החיים ויוליד בנים צדיקים חיים וקיימים, ויזכה גם בעולם הזה לכל טוב" האדמו"ר מקאמארנא בפירושו על התורה מציין כי "זוכה לאור החיים אור זרוע לצדיק וביתו מלא ברכות ה' מחסדים טובים וכל טוב". הזוהר הקדוש כתב שהנזהר שלא ללבוש צמר ופשתן יחדיו, מרבה שלום עליו ועל כל העולם ונותן חיים לעולם". 

10. חומרת האיסור – הלובש שעטנז עובר בכל רגע על איסור תורה. בדרושי הצל"ח נאמר כי אם לובש שעטנז אף יום אחד, תפילתו אינה נשמעת עד 40 יום לאחר מכן.

הישועה הגיעה אחרי 12 שנות ציפיה: 8 עובדות על שעטנז

רוצים לדעת עוד על שעטנז? לחצו כאן.

נתקלתם בבגדים המכילים שעטנז? יש לכם סיפור מעניין על בדיקת שעטנז מפתיעה? ספרו לנו על זה בתגובות.

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

50לרכישה

מוצרים נוספים

הגדה של פסח הרב זמיר כהן:

ערכה לילדים לליל הסדר

והגדת - הרבנית ימימה מזרחי

כיסוי פסח מהודר מסאטן משובץ אבנים עם נצנצים מוזהבים מעוגל

גביע קידוש מהודר "להבה"

ערכת יצירה מעמד מהודר לבקבוק יין

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה