בריאות ותזונה

שחור בעיניים: איך להוציא שחורים מעור הפנים?

השחורים הללו מציקים לפעמים יותר מפצעי האקנה עצמם. איך אפשר להוציא אותם, והאם מומלץ לעשות זאת באופן עצמאי?

| י' שבט התשע"ט |
(צילום: shutterstock)
אא

תופעת האקנה מוכרת אצל מתבגרים וגם אצל בוגרים רבים. מלבד הפצעים עצמם, מתלווה לתופעה גם תופעה נוספת: ה"שחורים". אלו הם קומודונים, והם מהווים את הנגע הראשון של האקנה. הנקודות השחורות שמופיעות לעיתים קרובות על עור הפנים (וגם על הגב והזרועות) הן למעשה הפרשה מוגברת של שומנים מבלוטות החלב שבעור. ההפרשה חוסמת את פתח הזקיק באופן חלקי. הצבע השחור של הקומודונים נובע מהעובדה שהחסימה היא חלקית בלבד, כך שקרני עור עדיין חודרות אל פתח הזקיק וגורמות להתחמצנות של תאים – דבר שנותן להם את צבעם השחור.

השחורים מופיעים בעיקר בגיל ההתבגרות, כאמור, ואצל אנשים בעלי עור שומני. השחורים אינם מזיקים לעור הפנים, אך לעיתים קרובות הם מפריעים מבחינה אסתטית.

 

כיצד נפטרים מה"שחורים"?

הדרך היעילה ביותר להיפטר מן השחורים היא להגיע לקוסמטיקאית, אשר מנקזת את ההפרשות המיותרות ולמעשה מוציאה את השחורים. עם זאת, אנשים רבים מעוניינים לנסות ולהוציא את השחורים גם בעצמם.

אך חשוב לדעת, שהוצאת שחורים באופן עצמאי אינה מומלצת כלל. ניסיון תקיף מידי ולא מקצועי להוציא את השחורים עלול לגרום להיווצרות של צלקות בפנים – תוצאה שכמובן אינה רצויה. כדי להוציא שחורים ניתן להשתמש בחומרים ייעודיים, אשר מפרקים את הקומודונים, אך היעילות שלהם אינה תמיד טובה מספיק, וכאמור, עדיף לגשת לקוסמטיקאית ולהוציא את השחורים בצורה יעילה.

עם זאת, מה שכן אפשר לעשות הוא לנסות ולמנוע את היווצרותם של השחורים מלכתחילה. איך עושים זאת? ראשית, נמנעים משימוש בקרמים או בחומרים שמייבשים את הפנים, כמו חומרים המכילים אלכוהול או מנטול. אף שנדמה שייבוש הפנים יסייע למניעת ההיווצרות של עודפי השומן, ההיפך הוא הנכון. ייבוש יתר של הפנים עלול לגרום לתופעה הפוכה – העור מנסה להשיב לעצמו את הלחות, וכך נוצרת הפרשה מוגברת עוד יותר של שומנים.

דואגים לשטוף פנים בבוקר וגם בערב, בעזרת סבון איכותי שאינו מייבש את הפנים. אפשר להשתמש גם בתכשירים ייעודיים המכילים חומצות אלפא-הדרוקסיות. תכשירים אלה מסייעים בהשלת תאי עור מתים ובחידוש העור, וכך גם מונעים היווצרות של שחורים. כדאי להשתמש בקרם לחות יומיומי קליל, על בסיס מים ולא על בסיס שמן. אפשר גם לבצע אחת לשבוע פילינג עדין לעור הפנים, על מנת לסייע להתחדשות העור.

 

כיצד נוצרים "שחורים", וכיצד מטפלים בהם?

"שחורים" הם קומודונים, הנגע הראשון של מחלת האקנה. מדובר בהפרשה מוגברת של חומר שומני מבלוטות החלב, יחד עם נשירת תאים מתים המצטברים בפתח זקיק השערה. אלה גורמים לפקק דביק של תאים מתים שחוסם באופן חלקי את פתח הזקיק. משום שהחסימה חלקית, יש חדירת קרני שמש לפתח הזקיק והתחמצנות של תאים, מה שמקנה להם צבע שחור. התופעה מתרחשת בעיקר אצל בעלי עור שומני ובגיל ההתבגרות. ניתן למתן את הופעתם על ידי מריחת תכשירים המכילים נגזרת של ויטמין A, כמו טרטינואין. הטיפול ב"שחורים" הוא בעיקר באמצעות ניקוזם על ידי קוסמטיקאית, או בפילינג כימי שטחי החודר לבלוטות החלב, על בסיס חומצה סליצילית.

עוד בנושא הוצאת "שחורים":

אוהבים לפוצץ שחורים בפנים? אתם מוכרחים לקרוא את הפוסט הזה


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4.4 (111 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

319לרכישה

מוצרים נוספים

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

תיק מהודר עם ידית לטלית ותפילין

נטלה מהודרת "עיטורים"

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים