דמויות ביהדות

רבי עקיבא: כל מה שרציתם לדעת על התנא הקדוש, רבי עקיבא

דמות ומופת לבעלי תשובה: על רבי עקיבא, התנא הקדוש, שנהרג ביום הכיפורים על קידוש ה' כאחד מעשרת הרוגי מלכות

רבי עקיבארבי עקיבא
אא

1. רבי עקיבא בן יוסף היה תנא קדוש, מגדולי חכמי ישראל. החל ללמוד תורה רק בגיל 40, ומעמדה כזאת זכה להיות גדול חכמי התורה. 

2. רבי עקיבא הטביע את חותמו על הלכות רבות ועל ערכים במסורת ובחשיבה היהודית. הוא מוזכר בתלמוד הבבלי כ-1,500 פעמים. נחשב לסמל למסירות נפש על התורה. נהרג על קידוש השם כאחד מעשרת הרוגי מלכות.

הדעות חלוקות לגבי תאריך פטירתו: לפי הנאמר בסליחות ובילקוט שמעוני (משלי, תתקמד) נפטר בט' תשרי, ערב יום הכיפורים; דעה נוספת מובאת בטור (אורח חיים סימן תק"פ) על פיה נפטר בה' תשרי;הבן איש חי (לשון חכמים א, כג) כתב שנהרג ביום הכיפורים עצמו.

3. תחילת דרכו של רבי עקיבא הייתה כרועה צאנו של כלבא שבוע, אביה של רחל‏. רחל ראתה שהוא "צנוע ומעולה" והתקדשה לו בתנאי שילך ללמוד תורה. אביה של רחל הדיר אותה מנכסיו והם התגוררו בבית תבן בעוני רב‏.

מדוע אין בית ספר למבוגרים שרוצים להתחזק? ולמה לא להתייאש לחזור בתשובה, גם בגיל 40? צפו בתשובת הרב זמיר כהן:

4. על השינוי המשמעותי שעשה רבי עקיבא מתואר ב"אבות דרבי נתן"‏: "בן ארבעים שנה היה ולא שנה כלום. פעם אחת היה עומד על פי הבאר, אמר: 'מי חקק אבן זו?' אמרו לו: 'המים שתדיר נופלים עליה בכל יום'. אמרו לו: 'עקיבא, אי אתה קורא "אבנים שחקו מים"?! מיד היה רבי עקיבא דן קל וחומר בעצמו: 'מה רך פיסל את הקשה, דברי תורה, שקשה כברזל, על אחת כמה וכמה שיחקקו את לבי, שהוא בשר ודם!' מיד חזר ללמוד תורה".

עוד מצוין, כי הלך עם בנו ללמוד אצל מלמד תינוקות: "הלך הוא ובנו וישבו אצל מלמדי תינוקות. אמר לו: 'רבי! למדני תורה!' אחז רבי עקיבא בראש הלוח, ובנו בראש הלוח. כתב לו אלף בית ולמדה. היה לומד והולך, עד שלמד כל התורה כולה. הלך וישב לפני רבי אליעזר ולפני רבי יהושע, אמר להם: 'רבותי! פתחו לי טעם משנה!' כיון שאמר לו הלכה אחת הלך וישב לו בינו לבין עצמו, אמר: אלף זו - למה נכתבה? בית זו - למה נכתבה? דבר זה - למה נאמר? חזר ושאלן והעמידן בדברים".

המהפך שחל בחיי ר' עקיבא בגיל ארבעים, שימש השראה לרבים אודות האפשרות לחולל שינוי בחיים גם בגיל מבוגר.

5. בגמרא מצוין שרבי עקיבא היה צאצא לגרים מבני בניו של סיסרא‏, ויש אומרים שאביו היה גר.

6. רבותיו המובהקים של רבי עקיבא היו רבי אליעזר בן הורקנוס ורבי יהושע בן חנניה תלמידיו של רבן יוחנן בן זכאי ומראשי הסנהדרין‏. משני רבותיו אלו, רבי עקיבא דבק והתקשר במיוחד לרבי יהושע. ממנו אף למד מעשה מרכבה. הוא גם למד אצל רבי טרפון ונעשה לו תלמיד חבר,

7. רבי עקיבא אף למד מנחום איש גמזו, שנקרא כך כיוון שהיה רגיל לומר "גם זו לטובה". באופן זה ידועה אמרתו של רבי עקיבא: "כל דעביד רחמנא לטב עביד"‏. כלומר: כל שעושה הקב"ה - לטוב עושה, וכי עשייתו של אלוקים תמיד היא לטובה.

8. בגמרא מסופר שהיו לרבי עקיבא 24 אלף תלמידים מגבת ועד אנטיפטרס, וכולם מתו בזמן אחד - בין פסח לעצרת, מפני שלא נהגו כבוד זה לזה‏. כתוצאה ממות תלמידיו במהלך ימי העומר ממגפה, החל מנהג אבלות בימים אלו, הכולל איסור תספורת וגילוח, ואיסור להתחתן.

הרב שניר גואטה - מתגעגעים ל-24 אלף תלמידי רבי עקיבא:

9. רבי עקיבא זכה להערצה כחכם וסמכות תורנית. היה מרבה לדייק בשינויי לשון בתורה ולחדש מזה הלכות, ובתלמוד מסופר כי היה "קושר כתרים לאותיות תורה" ואפילו משה רבנו, לאחר שראה אותו במראה נבואי, התפעל ממנו ואמר: "אדם כזה בעולמך ואתה נותן תורה על ידי?" רבי עקיבא טען שיש להתעמק בכל תג ותג בתורה, שכן אין ולו אות אחת מיותרת בתורה.

10. רבי עקיבא היה בקיא גם בהגות ובתורת הנסתר. התלמוד אומר עליו שהוא "נכנס לפרדס" (רמז לתורת הקבלה) ויצא ממנו בשלום, בניגוד לחכמים אחרים שהציצו ונפגעו.

11. על הפסוק (ויקרא יט, יח), "ואהבת לרעך כמוך", אמר רבי עקיבא: "זהו כלל גדול בתורה". במסכת אבות הובאה בשמו המשנה: "חביב אדם שנברא בצלם".

12. רבי עקיבא העיד על עצמו כשאשר היה עם הארץ, היה שונא ביותר תלמידי חכמים, עד שאמר: "מי ייתן לי תלמיד חכם ואנשכנו כחמור". בשל המידות הטובות שהיו בו, וכוח השינוי העצום – החל ללמוד תורה ולהרביץ תורה ברבים.

13. רבי עקיבא נהרג על קידוש השם, ונמנה בין עשרת הרוגי מלכות. בערב יום הכיפורים, עינו אותו הרומאים וסרקו את בשרו במסרקות של ברזל. שאלוהו תלמידיו: "רבינו, עד כאן? זו תורה וזו שכרה?" והשיב להם בגבורה עילאית: "כל ימיי הייתי מצטער מתי יבוא פסוק זה לידי ואקיימנו, וכעת שבא לידי, לא אשמח?!" הרומאים עינו אותו במסרקות ברזל, והוא היה מקבל עליו עול מלכות שמים וקורא את שמע, והאריך ב"אחד" עד צאת נשמתו.

מה יכולים אנחנו ללמוד מן המוות הנורא של ר' עקיבא? ואיך יכול אדם להכין את עצמו לניסיונות, ולהתגבר עליהם?

14. רבי עקיבא הוא אחד מארבעה שמתו בגיל מאה ועשרים שנה.

15. מאה ועשרים שנות חייו של התנא הקדוש מחולקות לשלוש תקופות שונות זו מזו, שבהן עבר מהפך עצום בחייו מדרגת עם הארץ לדרגת גדול החכמים. 40 שנה היה רועה צאן ועם הארץ, 40 שנה למד תורה, ו-40 שנה הרביץ תורה בעם ישראל.

יהיה זכרו ברוך.

הרב עמנואל מזרחי - מסכת חייהם המופלאה של רבי עקיבא ורחל. צפו:

הרב ליאור גלזר - סודו המופלא של רבי עקיבא. צפו:

 
נהניתם מהכתבה? למדתם משהו חדש? ספרו לנו על כך בתגובות.
תגיות:רבי עקיבאבן גרים

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה