בריאות ותזונה

כמה אוכל תינוק בן חודש? כך תלמדו להאכיל את התינוק שלכם

האם ישנה כמות קבועה שתינוק בן חודש צורך? איך יודעים כמה אכל תינוק יונק, וכמה שעות אפשר להמתין בין ארוחות בלילה?

| י' שבט התשע"ט |
(צילום: shutterstock)
אא

תינוק חדש הוא תמיד סוג של "תעלומה" להוריו. יצור חדש בא לעולם, ואנחנו צריכים ללמוד לטפל בו: לרחוץ אותו, להלביש אותו, להחליף לו חיתולים וכמובן – להאכיל אותו. אבל איך נדע כמה בדיוק תינוק בן חודש אמור לאכול?

במצב הטבעי, תינוק בן חודש אמור לינוק. כאשר התינוק יונק, הוא מקבל את המזון הטוב ביותר בשבילו, ובדרך כלל גם בכמות הנדרשת לו. עם זאת, בהנקה קשה לדעת כמה התינוק אכל בפועל. לכן חשוב להקפיד על מספר כללי אצבע:

תינוק עד גיל 4 חודשים צריך לאכול בכל 3 שעות בממוצע. ישנם תינוקות שידרשו אוכל בתדירות של פחות משלש שעות, ואילו תינוקות אחרים יסתפקו בארוחה כל 4 שעות. מומלץ שלא להגדיל את הפער בין הארוחות ליותר מ-4 שעות. בלילה, לעומת זאת, ניתן להמתין 5 שעות בין הארוחות, אם התינוק רגוע וישן.

 

כיצד נדע האם התינוק אכל לשובע?

הדרך לדעת אם תינוק יונק אכל מספיק, היא לבדוק את משקלו בטיפת חלב ולוודא שהוא עולה במשקל בעקביות ואינו נעצר או יורד, חלילה. דרך נוספת לוודא שהתינוק אוכל היטב היא לבדוק את החיתולים שלו – תינוק יונק אמור "לספק" כ-6 חיתולים רטובים ביממה. אם החיתולים יבשים, יתכן שהתינוק אינו אוכל מספיק.

אם התינוק אינו יונק, אלא ניזון מתמ"ל, אפשר למדוד את כמות האוכל המדויקת הדרושה לו. עם זאת, חשוב לדעת כי כל תינוק שונה מחברו, וכמו אצל מבוגרים – ישנם תינוקות שאוכלים קצת יותר, ואחרים שאוכלים קצת פחות. בהדרגה, תכירו את התינוק שלכם ותדעו למה הוא זקוק.

ככלל, השאלה "כמה אוכל תינוק בן חודש" אינה מדויקת, משום שכמות המזון נמדדת לפי משקל התינוק, ולא לפי גילו. כאמור, תינוק אמור לאכול 6-8 ארוחות ביממה. כדי לחשב כמה הוא אמור לאכול בכל ארוחה, יש להשתמש בנוסחה הבאה: משקל התינוק כפול 150 מ"ל, לחלק למספר הארוחות במהלך היממה. התוצאה ממוצעת, כמובן, ויתכן שהתינוק יאכל פחות בארוחה אחת, וישלים את החסר בארוחה הבאה. יתכן שהוא ידרוש קצת יותר מהכמות הזו, או קצת פחות.

בנוסף כדאי לדעת שתינוק בריא יודע למה הוא זקוק. אל תתעקשו להאכיל את התינוק יותר ממה שהוא רוצה, רק כי "צריך". תינוק שאכל יתר על המידה, סביר להניח ש"יגמול" לכם בפליטה רצינית של עודפי המזון... לכן אם אין בעיה רפואית מיוחדת המחייבת השגחה ספציפית על ההזנה של התינוק – פשוט בדקו בעצמכם כמה התינוק רוצה לאכול.

אם התינוק ניזון מחלב אם, הדרך הנכונה לדעת האם אכל מספיק היא עלייה מתאימה במשקל, על פי אחוזוני המשקל והאורך, מתן שתן בהיר אחת ל־8 שעות לערך וריריות פה לחות. מינון תחליפי חלב האם (תמ"ל) המקובל בחצי השנה הראשונה לחיים, הוא 120 עד 150 מ"ל לכל ק"ג משקל גוף, ליממה.

עוד בנושא האכלת תינוק:

מה אוכל התינוק בשנה הראשונה לחייו? קבלו 6 מאכלים מומלצים


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 3.7 (119 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

יומן "שנה וברכותיה" לשנת תש"פ - הרבנית ימימה מזרחי

65לרכישה

מוצרים נוספים

ערכת חזרה ללימודים לבנות - חיים ולדר וילדות מספרות על עצמן

ערכת חזרה ללימודים לבנים - חיים ולדר וילדים מספרים על עצמם

ערכת חזרה ללימודים - מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל

ילדים מספרים על עצמם בקומיקס 3 - חיים ולדר

60 גיבורים - הרב יוסף ברוק

סדר הדורות הקצר - הרב שלמה בניזרי

לכל המוצרים