תורה ומדע

איך להתייחס לעובדים חילונים שמקשים על החרדים בעבודה?

  • א' אלול התשפ"ב
אא

שאלה

הי
אני אישה חרדית ובמקום העבודה שלי יש אדם מסוים מאד שכל פעם זורק משפטים לא נכונים על חרדים ושאלות מתריסות שהוא לא מבין בהם.
לי יש פה, ולמרות שאני בכללי לא משוחחת שיחות חולין בעבודה וקל וחומר עם גברים, כשמדברים על משהו דתי זה באמת גורם לי לבעור ואני לא יכולה לשתןק, אני אומרת את זה בצורה מכבדת ואני מרגישה שאם אני לא אענה אני אתחיל להרגיש כמו מסכנה ומתביישת בחרדיות שלי. גם אף אחד לא עונה לו מלבדי ועושה רושם שלמרות שהוא לא מסכים כן הוא מבין שיש הגיון כשאני עונה.
אני לא ממש יודעת מה לעשות כי לא נחמד להתווכח, אבל עוד יותר לא נחמד לשתןק וזה גם מרגיש לי כמו לשמוע אנשים מחרפים ומגדפים את בורא עולם ולסתום, בלי להעיר או בלי להסביר.
איך צריך להתייחס לאנשים לא דתיים שמתריסים ומה אני עושה עם חוסר היכולת לסתום מול דברי מחרפים? אני יודעת שאומרים בדרך כלל פשוט לא להגיב אבל לא נכון להשאיר ככה דעות מוטעות מרחפות באויר בלי לתת להם משקל נגד,
אודה לעזרה

תשובה

שלום וברכה

משהו שכדאי לך לדעת בוויכוחים:

קודם כל צריך תמיד לזכור שהאמת אינה סובלת ניצחון. התייחס אל היהדות כאוצר - את האוצר מוצאים רק מי שבאמת מחפשים אחריו. אם ראית יהודי שמתעניין ורוצה לברר את האמת ברצינות, ומוכן לשנות את דעותיו בהתאם, אז ודאי שצריך לסייע לו ולדבר עימו, וזו מצווה גדולה. אך אם ראית אדם שמתעקש על מה שהוא רוצה להאמין בו, ויתירה מזו, נוהג כלפי היהדות בגאווה וזלזול - דע לך שהאמת תהיה נעדרת ממנו, ולא משנה מה תאמר לו, כמאמר הפסוק "שוחד יעוור עיני חכמים". עם אתאיסטים שבטוחים בעצמם ולא מחפשים אמת, לא ראוי להתווכח כלל. ויכוחים שכאלו יכולים רק להזיק, ואין בהם כל תועלת.

 

הרי לך דוגמה. אם לפנינו נאשם בבית-משפט, אשר כל הראיות מצביעות באופן מובהק על כך שהוא פשע, אנו כשופטים נאלץ להגיע למסקנה הרציונלית המתבקשת, שהוא אכן פשע לאור המציאות, ונרשיעו.

בשונה משופט, עורך-דין אינו מחוייב להגיע למסקנה רציונלית, ולכן בכוחו להטות את הנתונים לטובת מרשו המשלם לו. 

אנו נוהגים כשופטים. אתאיסטים, על פי רוב, נוהגים כעורכי-דין, ולכן לא ראוי להתווכח איתם.

 

סוגי האתאיסטים:http://http://www.hydepark.co.il/topic.asp?topic_id=2603703

 

בברכה,

דניאל בלס


להרחבה ושאלות נוספות, ניתן לפנות אל רבני שו"ת הידברות במייל rav2@htv.co.il
תגיות:ויכוחאתיאסט

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה