מי מסמיך חכמים?

כ"ה אדר א' התשע"ד | 25.02.14 15:36

שאלה

מי מסמיך חכמים , כיצד הם מקבלים תואר זה איך אפשר לדעת לפי הפסוק "לא תסור מן הדבר אשר יגידו לך ימין ושמאל" שהתכוונו לחכמים, איך בכלל מגדירים חכם אני לא רואה הסמכה של אלוהים למישהו ספציפי. הרי בני אדם בשר ודם קובעים מיהם החכמים בכל דור ולא אלוהים. האם יתכן היום שישנם חכמים שיש להם קשר ישיר עם בורא עולם ועל פי זה הם פוסקים או שאין וגם לא היה גם בתקופות קודמות לאחר שבית המקדש חרב אשמח אם תרחיבו בתשובותיכם כדי שאבין את הדברים . תודה וחג שמח!

תשובה

שלום וברכה

הנה כל רב מוסמך ע"י הרב שקודם לו אשר הוסמך ע"י רב שהיה מדור קודם וכן הלאה עד למשה רבינו, והכל מבוסס על השו"ע אשר מבוסס על הרמב"ם ועוד מן הראשונים, אשר התבססו על הגמ` שהיא התורה שבע"פ שניתנה לנו בסיני, וכך אין מקום לטעות ובמה נדע מי הרב שעליו נאמר לא תסור מן הדבר אשר יגידו לך ימין ושמאל, ע"ז אמרו בגמ` סימן, אם הרב דומה למלאך ה` יבקשו תורה מפיהו, וכי מי ראה מלאך מימיו שיוכל לבדוק את הרב אם הוא דומה לו.

אלא הכוונה היא כך, אם הרב ירא שמים, אשר כל דרכיו הם רק בלתי לה` לבדו, ורואים אנחנו שרוב בני ישראל היראים מודים בצדקתו וביושר דרכיו, יבקשו תורה מפיהו, והוא הנשלח אלינו מאת ה`, להורותינו את הדרך אשר נלך בה, ולא יטוש ה` עמו ביד אנשים שאינם ראויים לכך, וישראל אם אינם נביאים בני נביאים הם.

וידע הקב"ה שיפלו ספיקות במרוצת הדורות, כדת מה לעשות, והורה לנו בפרשת שופטים ובאת אל השופט אשר יהיה בימים ההם וגו` ועשית ככל אשר יורוך לא תסור מן הדבר אשר יגידו לך ימין ושמאל(ע"כ) ונוהגת מצוה זו בכל דור, להשמע לדברי חכמים שבדור, וכפי הכרעותיהם מחוייבים אנחנו לנהוג, כאשר נצטוינו. בברכה בנימין שמואלי נ.ב. סליחה על האיחור במתן התשובה. אם הדברים לא ברורים עדיין כיתבי לי ואענה לך שוב.

דרגו את השאלה:

ממוצע 4.4 (102 מדרגים)

כותרות מומלצות

הנקראים ביותר