שבת

הדלקת נרות שבת- מדוע מדליקים ולמה זה חשוב?

אתם שואלים והרב עונה על הדלקת נרות שבת

  • כ"ה אדר א' התשע"ד
אא

שאלה

בס"ד לכבוד הרב שלום. אני מאוד אשמח אם תוכל לעזור לי בהבנה של המשמעות של הדלקת נרות שבת. מהיכן התחילה,מה המשמעות הרוחנית שהדלקה זו עושה בשמיים.האם יש בה ברכה? אשמח לתשובה.

תשובה

שלום וברכה

הדלקת נרות לכבוד שבת קודש. את נרות השבת מדליקים בשעה של "כניסת השבת", כפי שהיא מופיעה על גבי לוחות השנה. ניתן למצוא ברשת לוח שנה מכוון לכל תאריך שתבחרו, ולאיזורים שונים בארץ. לדוגמא, כאן: לפני ההדלקה כדאי גם לתת צדקה (לשים כסף בקופת הצדקה). בזמן הדלקת הנרות, אם המשפחה מדליקה שתי נרות (יש גם מי שנוהגות להדליק יותר), ואז מכסה את העיניים בשתי ידיה, ומברכת את הברכה: "ברוך אתה ה` אלקינו מלך העולם, אשר קדשנו במצוותיו וציונו להדליק נר של שבת".

ולאחר מכן, פותחת האם את עיניה, ומביטה באורם הבהיר של נרות השבת, שהיא הדליקה זה עתה. הערה: לפי מנהג הספרדים, האישה מברכת, ורק אחר כך מדליקה את הנרות. גם אם מדובר במשפחה שעדין אינה שומרת שבת, עצם ההדלקה של נרות השבת יש בה השפעה רוחנית חיובית, שתוביל בע"ה להתקדמות בהמשך, בדרך העולה בית א-ל. והנה תיאור המשמעות הרוחנית של הדלקת נרות שבת, כפי שנכתב על ידי הרב אליעזר מלמד שליט"א: מצווה מדברי חכמים להדליק נר לכבוד שבת, שעל ידי הנר יראה את ביתו וחפציו, ויוכל לענג את השבת.

וכל כך חשוב להאיר את שולחן השבת, עד שאמרו חכמים שמי שאין לו כסף לקנות נר למאור, יחזר על הפתחים לבקש צדקה כדי לקיים מצוות נר שבת. בנרות שבת ישנו ביטוי עמוק למהותה של השבת. אדם השרוי בחושך אינו מוצא את מה שמחפש, ונתקל ונכשל ברהיטיו, וכל ביתו נראה בעיניו כתוהו ובוהו. ומשעה שהדליק נר של שבת בא שלום לבית, והוא רואה שכל הרהיטים לא באו אלא לשמשו, וכל חפציו מונחים במקומם, והוא יכול לענג את השבת. וכן כשמתבוננים על העולם במבט שטחי, הוא נראה מלא קטטות ומלחמות, מפולג ומסוכסך ללא תקנה.

כל צד חושב שברגע שיצליח לבטל את זה שכנגדו יגיע למנוחתו, וכך הסכסוכים נמשכים. אך לאחר שאדם מעמיק במחשבתו ומתבונן בהשגחה האלוקית, החושך מסתלק וההארה האלוקית מתגלה, ואנו נוכחים לדעת שכל הצדדים השונים משלימים זה את זה, ויש יד מכוונת שמובילה את העולם אל תיקונו, ומכל הצרות והיסורים צומחות ישועות ונחמות. נמצא אם כן, שנר שבת העושה שלום בבית על ידי תוספת אור, רומז לתיקון העולם שיעשה על ידי הוספת אור תורה ואמונה.

 וזוהי מגמתה של השבת להוסיף אור של אמונה ותורה בעולם. זמן ההדלקה הוא עת רצון, ולכן אחרי הדלקת הנרות, נוהגות הנשים להתפלל אל ה` ולבקש את משאלותיהן, ולהתפלל להצלחת בני משפחתן, ולהצלחת כל עם ישראל. נשים רבות מתפללות לפי הנוסח הבא: יהי רצון מלפניך ה` אלקי ואלקי אבותי שתחונן אותי, (ואת אישי ואת בני ואת אבי ואת אימי), ואת כל קרובי ותיתן לנו ולכל ישראל חיים טובים וארוכים, ותזכרנו בזכרון טובה וברכה, ותפקדנו בפקודת ישועה ורחמים, ותברכנו ברכות גדולות, ותשלים בתינו, ותשכן שכינתך בינינו. וזכנו לגדל בנים חכמים ונבונים, אוהבי ה`, יראי אלקים, אנשי אמת, זרע קודש, בה` דבקים ומאירים את העולם בתורה ובמעשים טובים ובכל מלאכת עבודת הבורא. אנא שמע את תחינתי בעת הזאת, בזכות שרה ורבקה ורחל ולאה אמותינו. והאר נרנו שלא יכבה לעולם ועד והאר פניך ונושעה. אמן.

תכנים נוספים בננושא הדלקת נרות שבת:

לנוסח התפילה, ולתפילות נוספות הנאמרות בעת ההדלקה, לחצו כאן

המדריך למתחזק: איך שומרים שבת, והפעם - הדלקת נרות שבת

הלכות מצויות שאינן ידועות כל כך בנושא הדלקת נרות שבת

 נרות שבת: מדליקים ומברכים או להפך? צפו בתשובת הרב יצחק יוסף

כמה נרות שבת מדליקים?

 

מי ידליק נרות כשהאישה לא בבית?

 

מהו המקום הראוי ביותר להדלקת הנרות?

 


להרחבה ושאלות נוספות, ניתן לפנות אל רבני שו"ת הידברות במייל rav2@htv.co.il
תגיות:שאלהנרות שבת

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה