אמונה

איך ניתן לדעת שמעמד הר סיני היה באמת ולא הומצא עי משה רבינו

  • י"ט אדר ב' התשע"ט
אא

שאלה

לפני כשבועיים שלחתי אליכם שאלה ועוד לא חזרתם אלי כנראה שלא ניסחתי את זה נכון והנה השאלה כדלהלן. כיון שהראיה לאמיתות מעמד הר סיני הנה בעיקר על עדותם של ס' רבוא איש שראו וחו את המעמד לכאו' על נקודה זו יש פירכא פשוטה שלאחר שהוכח מדעית (הרב זמיר כהן אף הביא את זה בא' מספריו) שאפשר לשכנע אדם במשהו מסויים ולאחר כשבועיים יאמין בכך ואף יחיה מעתה עפי"ז א"כ מי אמר שמשה רבנו לא שכנע את אבותינו שהאלקים נתן לנו התורה. והדבר אפשרי מהסיבה שהוא היה אחראי על המזון. ואף מהסיבה שיכול להיות שלא היה שש מאות אלף איש אלא פחות מכך ואבותינו לא יכלו להכיחשו משום שלא ידעו קראו וכתוב ובודאי את הכתב האשורי. אנא החזירו לי תשובה לכתובת s322256058שטרודל וכו' בהקדם ההאפשרי תודה רבה

תשובה

בס"ד

שלום וברכה,

עליך לצטט את דברי הרב זמיר כהן, כי נראה שהובן לא נכונה.

אי אפשר לשכנע אדם בכוח במה שלא ראו עיניו. במלחמת העולם השנייה ניסו לייצר "שטיפת מוח" על חיילים שנתפסו בשבי - אך תמיד נכשלו. לא ניתן להכריח אדם להאמין נגד רצונו.
זו עובדה: באף דת אחרת בעולם לא תמצא התגלות אלוקית בפני עם שלם, נסים בסדר גודל ארצי כמו עשרת מכות מצרים ומעמד הר-סיני.

אתה מוזמן לשאול כל אדם: תמצא לי רק עוד דת אחת שמספרת על נסים בסדר גודל ארצי!

אם היה אפשר להמציא אירועים כאלה - כל הדתות היו ממציאות התגלות אלוקית לפני עם שלם.

כל אירוע שנעשה לעיני מיליונים - היא עובדה היסטורית. שכן, לא ייתכן שמיליונים ישקרו לילדיהם. מסיבה זו אנו יודעים שהיה אלכסנדר מוקדון, ואנו יודעים שהיתה שואה. כי מיליונים היו עדים להם.

לעיני כל ישראל נעשו אינספור נסים בקנה מידה ארצי, ששינו את מהלך ההיסטוריה: עמוד האש והענן, מן היורד מן השמים, באר מרים, "שמלתך לא בלתה מעליך ורגלך לא בצקה זה ארבעים שנה" (דברים ח, ד). וגם בדורו של יהושע, שבירת חומות יריחו בקול שופרות. אף עם אחר בעולם אינו מספר על נסים בקנה מידה ארצי.

כל דת כידוע נשענת על סיפורי נסים, אשר נועדו להעיד על רמת הקשר של הנביא עם העל-טבעי. לכן נמצא סיפורי מופתים על בודהה, על ישו, על מוחמד, וכל נביאי הדתות. כלומר: קיים אינטרס מובהק לכל דת לדווח על נסים כבירים ככל האפשר.

מדוע אם כן, הנצרות אינה מספרת למאמיניה על קול ה' מדבר בפני עם שלם במעמד נשגב? מדוע האסלאם אינו מספר על המלאך גבריאל נגלה לעיני מיליונים? מדוע הבודהיזם אינו מספר על בודהה שיצר הראה רוחנית לכל ההודים? היכן נמצאים בדתות אחרות נסים כבירים בקנה מידה ארצי כגון "עשרת המכות", "קריעת ים סוף", "מעמד הר-סיני", "עמוד האש והענן", מן היורד מן השמים ומים מסלע, ארבעים שנה של נסים במדבר, שבירת חומות יריחו בקול שופרות וכהנה וכהנה?

אפילו הנצרות והאסלאם שחיקו את התורה ונשנעות עליה, לא הצליחו לספר למאמיניהם על נסים בקנה מידה ארצי. מוחמד לא היה מסוגל לשכנע אפילו בחרב את מאמיניו הפרימיטיביים, שלא ידעו קרוא וכתוב, שכל אבותיהם זכו להתגלות אלוקית אדירה שלא היתה.

פירוש הדבר, שאין אף אפשרות להמציא היסטוריה המונית (כלומר, אירוע היסטורי לעיני עם שלם שלא היה). אחרת, כל הדתות בעולם היו עושות זאת, ואם לא כולן אז לפחות אלף, ואם לא אלף אז מאה, ואם לא מאה, אז עשר... אך לא ייתכן שמתוך 4000 דתות, רק דת אחת תספר לנו עשרות סיפורי נסים בקנה מידה ארצי.

אתה יכול לכתוב בספר מה שתרצה, אך לא ניתן לשכנע עם שלם בהיסטוריה שלא שמע מאבותיו. אם זה היה אפשרי - עוד אלפי דתות בעולם היו מספרות על נסים בקנה מידה המוני כמו בתורת ישראל!

* * *

ב. באופן טבעי, נקבל כאמת כל היסטוריה שעם שלם טוען להיות עד להתרחשותה. אם נתכחש להיסטוריה לאומית בתולדותיו של עם מן העמים, נאלץ להתכחש גם לאינספור אירועים היסטוריים בכל רחבי העולם, אשר התרחשו בין עמים ובתוכם. אין כל סיבה רציונאלית להטיל ספק בהיסטוריה של עם, כאשר היא מועברת בנאמנות מאב לבן. כל היסטוריה לאומית היא הוכחה ישירה לאמיתות המאורעות המסופרים בה. אין זה טיעון על דרך השלילה כי אם טיעון ישיר מן ההיסטוריה. לכן נברר בין דתות העולם, ואם נמצא דת המבוססת על נסים בקנה מידה היסטורי-לאומי, נוכל לדעת כי בורא אחראי לנתינתה. תורה זו היא כמובן תורת ישראל, כי היא היחידה המועברת בידי המונים, כאשר כל העם נטען להיות עד למאורעות המסופרים בה ללא יוצא מן הכלל.

לשורש הסוגיה: האם ניתן להמציא היסטוריה שקרית לעיני מיליונים?

יש הבדל מהותי בין היסטוריה של עם שלם, לבין סיפור אגדה:

1. סיפור אגדה - מספרים על יחידים. לדוגמה: מוחמד סיפר שמלאך ניגלה אליו במערה ונתן לו תורה. איך אפשר לדעת שזה אכן קרה? הרי חוץ ממנו אף אחד לא היה שם. אולי הוא דמיין, אולי הוא שיקר? לכן זהו רק סיפור, ולא היסטוריה. גם הנוצרים מספרים שהיו לישו רק תלמידים בודדים שהאמינו בו, ורק ארבעה אנשים שכתבו את הברית החדשה. אז איך אפשר להאמין להם? זהו לא יותר מסיפור, כי הוא מועבר על ידי יחידים אשר יכולים לטעות או לשקר.

 2. לעומת זאת היסטוריה - מספר עם שלם שראה את הדברים בעצמו. לדוגמה: השואה. איך אפשר לדעת שזה אכן קרה? כי מיליוני אנשים באמת היו שם, ומיליוני ניצולי שואה סיפרו לילדיהם מה קרה בשואה, וכל העם הכריז על יום השואה לזיכרון המאורע ההיסטורי הנורא הזה. לכן זו היסטוריה, ולא סתם סיפור אגדה.

כל אירוע המוני שמעבירים מיליונים - הוא היסטוריה.

נא לשים לב לעובדה, שאין אף עם אחר בעולם שמתאר התגלות אלוקית בפני עם שלם, כי לא ניתן להמציא היסטוריה. אם היה ניתן להמציא אירוע שכזה, דתות רבות בעולם היו מספרות למאמיניהם כיצד נביאם עשו נסים אדירים בפני מיליוני אנשים.

כאשר עם שלם מעביר מדור לדור מאורעות היסטוריים כלל-לאומיים, לא ניתן להתכחש אליהם רציונלית.

מספיק ששני אנשים יטענו שהיה רצח, כדי שנאמין להם ונרשיע אדם. קל וחומר כאשר עם שלם טוען שהיה עד למאורעות אדירים, ומעביר את ההיסטוריה הזו לבניו ובני בניו - ואף חוגג חגים וימי זיכרון לזכרה.

את השואה זוכרים באמצעות רגע אחד של דומיה. אך תאר לך שהיו זוכרים את יום השואה, על ידי כך שהיו בונים מחנות בחצר הבית, וישנים בהם שבעה ימים, או אוכלים במשך שבוע לחם יבש ומצומק לזכר השואה. האם היה אז אדם המעז להכחיש את המאורע? האם יתכן שעם שלם יסכים לקבל על עצמו מנהגים קשים לזכר היסטוריה שלא היתה?

ובכל זאת עם ישראל חוגג את חג הסוכות מזה אלפי שנים, ובמשך שבוע אוכלים וישנים בסוכה. עם ישראל חוגג את חג הפסח במשך אלפי שנים, ובמשך שבוע לא נוגע בחמץ, ואוכל מצות, ומספר ביציאת מצרים כפי שסיפרו אבותיו ואבות אבותיו. האם ניתן להכחיש היסטוריה כה חזקה? אדם רציונלי לא יעשה זאת.

אדם רציונלי לא יכחיש היסטוריה של עם שלם ללא הוכחה חד-משמעית נגדה, ובפרט לאור העובדה שלא שמענו בעולם על עם שהמציא היסטוריה שלא היתה. לא שמענו על עם ששיקר לבניו, או על אומה שלמה שהצליחו לשכנע אותה להאמין באירוע היסטורי שלא היה. שוב - לא ייתכן שרק עם ישראל "טיפש" או "שקרן". יש לשים לב לכך שהמוסלמים והנוצרים מאמינים בסיפוריהם של אנשים בודדים שסיפרו להם סיפורי התגלות אישיים, הם מאמינים - אך לא משקרים. האב הנוצרי והאב המוסלמי אינם משקרים לבניהם שכל אבותיהם חזו בנסים אדירים שהם לא ראו. כל הדתות הגדולות בעולם מבוססות על אמונה עיוורת באדם יחיד, אך לא על שקר המוני, לא על היסטוריה שקרית. כי על דבר שכזה לא שמענו מעודנו, שעם שלם ישקר לבניו, או שיצליחו לשכתב ולהמציא היסטוריה לעם שלם. וטירוף הדעת להאמין בתיאורית קונספירציה לאומית שכזו, והמאמין שבכך, גם יוכל להאמין שחייזרים פוצצו את מגדלי התאומים.

מומלץ שתקרא חוברת קצרה שכתבתי בשם "שיחה גורלית"

http://gorali.122.co.il/

ואת החוברת "סיפור מוזר" על הניסיון להמציא תורה:

www.haemet.net/downloads/books/sipor_mozar.pdf

אשמח לעזור לך בכל שאלה.

[email protected]

 03-6764444

בברכה,

דניאל בלס

תגיות:תורהאמיתות התורה

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה