חברה והשקפה

איפה נימצא גן עדן ואיפה נימצא גיהנום ?

כ"ו טבת התשע"ט | 03.01.19 00:00

שאלה

מעניין אותי לדעת איפה נימצא גן עדן ואיפה נימצא גיהנום

תשובה

שלום וברכה,

 ראה מקורות בנושא גן-עדן וגיהנום:

https://www.hidabroot.org/article/226587

 גן-עדן הוא למעשה קרבת הנשמה אל יוצרה - העונג הרוחני שהיא מתענגת גדול יותר מכל העינוגים האפשריים, זו היא קרבת ה' - שהוא מקור הטוב. אמרו חז"ל שצדיקים עומדים ועטרותיהם בראשיהם ונהנים מזיוג השכינה. אין זה תיאור פיזי, שכן בעולם הבא אין מקום וזמן כמו שיש בעולם הזה.

 גם הגיהנום נועד כידוע לתיקון הנשמות הרוחניות, ולפיכך אינו מקום גשמי, ואינו תופס מקום פיזי כפשוטו. בנושא זה נסתר הרב על הגלוי, אך אנסה לבאר מעט לפי מה ששמעתי מהמקובלים:

העולם הבא איננו ממשי, ולכן הוא נמצא למעשה בכל מקום - גם על גבי העולם הזה, כמו שהנשמה נמצאת בתוך הגוף הגשמי ומניעה אותו. נסה לחשוב על כך כמו על קליפה של בצל, ששכבה מסתירה מתחתיה שכבה עמוקה יותר. כך גם עולמות רוחניים של מעלה יש ביניהם קשר לעולמות שמטה, ולכן גם יש ביניהם גורמים של סיבה ותוצאה. הגהינום הוא מקום בלתי גשמי - אך הוא קשור לעולמנו הגשמי, וכוחו והשפעתו הרוחניים משפיעים על תכונות ודברים שנמצאים כעת בתוך עולמנו הגשמי.כיום יש לנו שפע של דוגמאות להבין זאת מתחום, המדע על אנרגיות שעוברות דרך החומר, ושקיימות בו-זמנית בתוך החלל הריק יחד עם חפצים מוצקים, כגון רדיו וקרינה שעוברים דרך חפצים וקירות ובניינים. בנמשל תוכל להבין שהעולם הבא "מתלבש" על העולם שלנו, כך שיש לו השפעה על החומר. לדוגמה, חז"ל ביארו שהסיבה השורשית לחמי טבריה מגיעה מההשפעה הנובעת מכח רוחני זה.

 בברכה,

דניאל בלס

כותרות מומלצות

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה