תורה ומדע - שאל את הרב

גדולת הבורא

כ"ח כסלו התשע"ט | 06.12.18 00:00

שאלה

שלום יש שאלה שמטרידה אותי כבר הרבה זמן אני לא רוצה להישמע כופר חס וחלילה אבל חייב לשאול
אנחנו אומרים כל הזמן את גדולת השם שהוא רחמן ויכול לעשות כל דבר וברא את הכל וכו...
הרי זאת לא באמת גדולה לעשות משהו שמאוד קל לך לעשות
לעומת בני האדם שכדי לעשות משהו כזה הם צריכים להתאמץ ולהקריב הכל הרי שגדולתם גדולה בהרבה כמו שני אנשים שלומדים משהו האחד קולט מהר ומבין והשני קשה קליטה
גדולתו של מי מהם גדולה בסיום הלימודים? הרי ברור שזאת של המתאמץ
אשמח למענה

תשובה

בס"ד

שלום וברכה,

ראשית כל, ה' בכבודו ובעצמו הכריז על עולמו בתורה: "טוב מאוד", ואמרו חז"ל שאמר זאת לאחר שהעלה בדעתו את כל העולמות האפשריים! ראה כאן:

https://www.hidabroot.org/article/185509

למרות שהקב"ה לא צריך 'להתאמץ', העובדה שברא את העולם הטוב והמורכב ביותר שיכול להיות עבור בריותיו, שאין עולם טוב ממנו לקיום תכליתנו הרוחנית.

 כמובן, גדלותו של ה' טמונה בכך שהוא לא חייב דבר לאדם, ולא היה אמור לתת לו כל כך הרבה מתנות. למרות זאת הרעיף עליו שפע אדיר הן בעולם הזה והן לנצח נצחים בעולם הבא. כל מה שעושה ה' הוא לטובה, והכול ניתן מתוך אהבתו את בריותיו. 

בני האדם לא נותנים לאלוקים דבר משלהם, אך אלוקים נותן להם הכול.

הקב"ה הוא הרי יוצר כל המציאות כולה, ולא ניתן להעניק לו דבר משל עצמנו, כי כל מה ששלנו - ניתן ממנו.

כך אמרו חז"ל: תן לו משלו שאתה ושלך שלו. ה' דורש מאדם להתקין מזוזה, רק לאחר שנתן לו בית. ה' דורש מאדם לערוך ברית מילה לבנו, רק לאחר שנתן לו בן. ה' דורש מאדם להניח תפילין, רק לאחר שנתן לו יד. ה' דורש מאדם לשמור על טהרת העיניים, רק לאחר שנתן לו עיניים. וכן בכל דבר ודבר שה' דורש מאיתנו מצווה כלשהי, הוא רק לאחר שה' נתן לנו מתנה ששווה אלף אלפי מונים יותר ממעשינו.

הבט כי ברגע זה ממש, פועלים בתוך גופך מיליוני מערכות גאוניות בתחכומן:

- גופך בנוי ממיליארדי אטומים שפועלים בתיאום, אפילו התא הקטן ביותר שיש באצבע שלך מורכב יותר מכל מערכת התחבורה בעיר ניו יורק. 

- הידיים שלך הם מנופים מורכבים מלאים פרקים תואמים שמאפשרים לך לתפקד בחיים. 

- בכל אחת מן העיניים שלך יש יותר מ-120 מיליון קולטני אור, המאפשרים לך לקבל תמונה חדה וצבעונית של המציאות סביבך. - בכל יום הלב שלך מעביר 8000 ליטרים של דם בתוך גופך - פירוש הדבר כי בשלושה ימים משאבת הלב שלך היתה מסוגלת למלא בריכת שחייה! אך כל כך הרבה ליטרים של דם דורשים ניקוי רעלים תמידי, ולכן בכל דקה שעוברת הכבד שלך מסנן 2 ליטר של דם מרעלים. 

- המח שיש בראשך הוא פלא הבריאה, ובכל היקום כולו לא נברא מחשב מתוחכם כל כך - מוחך מפעיל 100 מיליארד נוירונים (תאי עצב) - מספר זה גדול יותר מכל הכוכבים שיש בגלקסיה, וכולם פועלים בתיאום מושלם כדי לאפשר לך לראות לשמוע לנוע לדבר ולחשוב. ואין כאן המקום לתאר את כל התהליכים המדהימים והמורכבים שפועלים בגופך.

ויושם לב לעובדה שכל המערכות המדהימות הללו - הן רק הכלי החיצוני שניתן לך בעולם הזה, כדי שהנשמה שלך תוכל להפעיל את הגוף כמו נהג ברכב.

מי מאיתנו היה מוכן תמורת מיליון דולר לוותר על מאור עיניו (או אפילו רק על ראייה צבעונית של המציאות), על יכולת השמיעה, חוש הטעם, המישוש, שתי ידיו או על שתי רגליו? אפילו אדם שינסה רק יום אחד לקשור את שני אגודליו יגלה מהר מאוד עד כמה הוא נצרך להם; אדם שיעטה על ידיו כפפות יגלה כמה הציפורניים חסרות לו במהלך היום. אך מי מאיתנו נתן אי פעם את הדעת להודות על אגודל או ציפורן?

כל אחד מאיתנו קיבל אלפי מתנות חינם מהקב"ה, שכל אחת מהן שווה מיליונים. כל אצבע היא מערכת מופלאה בתחכומה שרק כדי לחקותה באופן מלאכותי - נדרשים טובי המדענים והלוגיסטיקנים, שעדיין לא מתקרבים למקור... כמה מאיתנו יודעים להעריך את כל המתנות הללו, לפני שאנו מבקשים עוד?

 אם נביט בעין ישרה על מציאותו של האדם, נמצא שהוא חי ברווח יותר מכל בעלי החיים בעולם, והרבה יותר ממה שהוא נזקק כדי לשרוד, וכל זה נובע בשל אינספור טובות חינם שהבורא הרעיף עליו. 

הבורא יתברך לא היה חייב לברוא את כל עצי הפרי שיש בעולם, ולא את כל סוגי החומרים שיש בקרקע, וגם לא את כל מגוון בעלי החיים בטבע. האדם היה יכול לשרוד גם עם עין אחת ואוזן אחת, וללא ראייה צבעונית של המציאות. אך הבורא נתן לאדם מעל ומעבר כדי שיהנה מהבריאה.

למעשה, עצם העובדה שה' שומע את תפילת האדם ומתייחס אליו היא בעצמה ענווה גדולה עד מאוד, בהתייחס לגדלותו האינסופית. ראה בהרחבה במאמרי: "האם ה' צריך שבחים?"

https://www.hidabroot.org/article/82823

בברכה,

דניאל בלס

דרגו את השאלה:

ממוצע 5 (90 מדרגים)

כותרות מומלצות

הנקראים ביותר