אמונה - שאל את הרב

לגבי הוכחת תורה מסיני

כ"ח סיון התשע"ח | 11.06.18 00:00

שאלה


לכבוד הרבנים החשובים של אתר הידברות, ובפרט לזה שיתייחס לשאלה שלי בעזר ה'.
בדקתי בעיון רב אחר ההוכחות שבאתר זה ושבאתרים אחרים אודות ההוכחות לתורה מסיני, וראיתי שעיקר ההוכחה היא המסורת מדור אחד דור. פרטתי את זה לפרוטות וחילקתי את ההוכחה לחלקים: אם התורה הושתלה למה הוא היה צריך לדחוף כל כך הרבה מצוות וחיובים בתורה (1), למה לא נושאים ברמה את שמו של המשתיל (2), יש כיום מיליוני אנשים שמוסרים את אותה עדות (3), איך זה שאף אחד לא הכריז עליו כבדאי וגרם לנכדים שלו שלא להאמין לסבא המדומיין (4). הוא אומר דברים מגבילים שאחרים לא מקבלים – שבת, מילה, מעשרות, עליה לרגל, ועוד, וכי למה שיקבלו את זה (5). מאיפה נפל לו הרעיון של אלוקים חיצוני, מה שאף אחד אחר לא העלה על דעתו (6).

אני סופר דמיוני ומיד עלו לי עשר רעיונות איך זה יכול לקרות הנה אחד שנשמע לי די הגיוני:
היו כמה פילוסופים ים-תיכוניים שדנו אודות טיב העולם, וכולם הגיעו למסקנה שווה שיש אל חיצוני שמנווט את הכל ומסדר את הכל. אחד מהם נקרא בשם אברהם, הוא החל לפרסם את רעיונותיו ואת הרהוריו וגרף אחריו קהל מעריצים שקיבלו את דבריו. הוא לימד את תורתו לבניו והם לבניהם. מתוך רעיונותיו קמו במשך המאות הבאות כל מיני כתות, כל אחד עם פירושיו ותיאוריו אודות היקום, חלק מהם למדו קרוא-וכתוב והעלו על דף את רעיונותיהם. במשך הזמן הם התלכדו לעם בעל מנהגים מיוחדים. חלקם העלו על דף כל מיני הגיונות, שירים, חידודים, ומסורות שהתפתחו במשך השנים.
אחד מהם כתב אודות בריאת העולם אותו הבין כתהליך של שבע ימים כמספר היצורים החשובים אותם מנה בעיניו. אחד מהם כתב את ההיסטוריה של העם, וכדרך העמים שרצו לפאר את עצמם כתב כל מיני אגדות ורבעי אמיתות אותם הוא שינה, הפך, ושיחק כרצונו על מנת להלל את העם אותו התבקש להלל.
אחד מהם כתב כל מיני רעיונות פילוסופיים שנראו לו נכונים, הוא כתב על שחרור עבדים, מתנות לעניים, על יום מנוחה. אחר כתב את מנהגי הקורבנות כפי שהיו נהוגים אצלם באותה העת. ואחד מהם כתב את ההיסטוריה של העם, הוא ליקט כל מיני סיפורים שסופרו על ידי זקני השבטים וכתב אותם.
אחרי כמה שנים הגיע מישהו אסף את כל המגילות, ובנה מהם ספר אחד בו הוא ראה חשיבות עליונה כספר פילוסופי והיסטורי שאוסף את תורת ההיגיון והמוסר לתוך ספר אחד.
העם המשיך להתהוות, גדל והתרחב, החל לכבוש ערים ועמים והחל לכונן מלכות, בכל אותו העת המשיכו שומרי המסורת לאסוף סיפורים ולצרף גם אותם כספרים נלווים לספר העתיק והקדוש, וכך החלה התהוות העם בארץ כנען.
אני חרדי ואני באמת מחפש כבר זמן רב אחר האמת, איני בא לקנטר חלילה.
אם התשובה תהיה בעיה לוגית בסיפור, הרי אפשר קצת לשנות ולסדר מחדש, לכן נא לענות תשובות שישיבו את דעתי.
תודה רבה. תזכו למצוות.
נ.ב. איני מעוניין שרב יחזור אלי טלפונית, כי אני מתבייש וגם חושש שאתבלבל, לכן אשמח אם תענו לי במייל חוזר. תודה.

תשובה

בס"ד

 שלום וברכה,

 אבקשך לקרוא חוברת קצרה שכתבתי בשם "סיפור מוזר", על הניסיון להמציא תורה:

www.haemet.net/downloads/books/sipor_mozar.pdf

 לעצם השאלה,

 יש עוד 4000 דתות בעולם, שגם הן התחילו מכתות, עמים או משפחות (חמולות). אילו היה אפשר להמציא היסטוריה המונית בדרך זו, אז האמן שעוד הרבה מאוד דתות בעולם היו מנחילות לילדיהם שקרים מאיזה "סבא משוגע" על נסים בקנה מידה ארצי שנעשו לעיני מיליוני אבותיהם שלא היו ולא נבראו.

 יש פתגם באנגלית שאומר: "No man is an Island" - אף אדם אינו אי בודד.

כלומר, בני אדם חיים בקהילות ובאים במגע עם אנשים אחרים, יש להם משפחות והם נזקקים לאנשים נוספים בחייהם. כל בן צריך למצוא בבוא היום אשה להתחתן איתה - וגם לה כמובן יש משפחה, סבות ואבות משני הצדדים. בכל משפחה יש דודים ודודות, בני דודים ובני דודות, אחים ואחיות, סבים וסבתות, קרובים ורחוקים. וכמובן יש מגע עם שכנים, רופאים, קיים מסחר עם בני עמים אחרים והיכרות עם תרבויות שכנות.

פירוש הדבר שגם אילו היה קם "סבא משוגע + סבתא משוגעת" וממציאים לבני משפחתם איזו היסטוריה שלא היתה, הילדים היו מגלים מהר מאוד שהם שיקרו להם - כאשר יבואו במגע עם בריות נוספות. כי אף אדם אינו "אי בודד".

 מה שאמר הוא בלתי אפשרי מסיבות רבות, ואמנה כאן כמה מהן:

 1. בראש ובראשונה כי התורה נועדה לעם שלם, ולא למשפחה יחידה. היא מתעדת כיבוש של הארץ, מוסד של כהנים, לווים, סנהדרין ועוד. כמו גם 12 שבטים אשר שולטים בנחלות הארץ. אי אפשר לבוא לילדים ולומר להם שעכשיו לילה, כשהם רואים מולם יום. כך גם לא ניתן להמציא אירועים בקנה מידה ארצי - שאין מיליוני משפחות נוספות ששמעו עליו. לא ניתן להעלים את עם ישראל ובית המקדש, ולהמשיך להאמין בתורה שאף עם לא מעיד עליה מאבותיו. גם כל בני העמים מסביב אמורים לדעת על כיבוש הארץ בידי ישראל, ועל ההיסטוריה ההמונית של עם ישראל.

 2. ההיסטוריה ממשיכה לזכות לתיעוד היסטורי בכל דור, כך שכל דור זוכה לתיעוד נוסף בשרשרת. אילו היתה משפחה אחת בלבד מעבירה את התורה לפתע - אירוע זה היה מונצח בכתביהם של הבנים ובני הבנים שיוולדו מהם - אשר היו מספרים שכך קיבלו בדור נכחד מן "הסבא הגדול". פירוש הדבר שהעם היה זוכר את אבותיו שהגיעו ממשפחה בודדה, וסיפור זה היה מתועד גם כן. לא ניתן "להשתיל" היסטוריה, גם להעלים את "המשתיל" מאזני הדורות הבאים, וגם להעלים את זמן ואירוע "ההשתלה"...

 

3. ישנם 24 ספרי תנ"ך שמתעדים כל תקופה בעם ישראל, את גודל העם, המלחמות, המנהיגים, המלכים וכו'. מה שלא נותן מקום ל"השתלה", שכן כל תקופה תועדה בידי אנשי דורה - אשר העידו על מסורת הדור הקודם. כך לדוגמה, ספר יהושע מתעד את כיבוש הארץ לאחר פטירת משה. ספר שופטים מתעד את המלחמות והמנהיגים לאחר כיבוש הארץ. ספר שמואל מתעד את המלחמות והמנהיגים בתקופת המלכות הראשונה - שאול ודוד, וספר מלכים מתעד את התפלגות הממלכות, ממלכת ישראל וממלכת יהודה. לאורך כל התקופות הללו היו שני בתי מקדש, סנהדרין וכהנים ולווים. 

 

שים לב שישנו תיעוד היסטורי לעם על גודל והתפלגות האוכלוסיה בדור המדבר. ספר התורה בעת מסירתו לעם - מונה 3 מיליון איש, מספר המורכב מ-12 שבטים שונים, מלבד הכהנים, הלווים ובתי הדינים של הסהנדרין המונה שבעים ואחד מזקני העם. כפי התיעוד ההיסטורי שמעביר העם מידי אבותיו. מספר זה איננו שרירותי: ספר במדבר מונה את התפלגות האוכלוסייה של 12 השבטים בדור המדבר, את שמות המשפחות, השושלות, ראשי כל שבט, את הנחלות, הדגלים ועוד. התורה תיעדה את מספר השבטים בדור יציאת מצרים: 603,550 גברים בני 20 שנה ומעלה. ראה כאן על התפלגות האוכלוסייה של 12 השבטים במקרא עם שמות ושושלות:

http://www.ateret4u.com/online/f_00724.html#HtmpReportNum0000_L2

 ספר שמות (פרק לח, כו): "לכל העובר על הפקודים מבן עשרים שנה ומעלה לשש מאות אלף ושלושת אלפים וחמש מאות וחמישים", ואף התאריך בו נעשתה הספירה מצוין בתורה: "באחד לחודש השני בשנה השנית לצאתם בארץ מצרים".

 אדם אחד לא יכול להמציא היסטוריה לאומית.

אתה יכול לכתוב בספר מה שתרצה, אך לא ניתן לשכנע עם שלם בהיסטוריה שלא שמע מאבותיו.

אם זה היה אפשרי - עוד אלפי דתות בעולם היו מספרות על נסים בקנה מידה המוני כמו בתורת ישראל!

 * * *

 כל הארכיאולוגים מודים שעם ישראל (12 השבטים) כבש את הארץ ושלט בכל ארץ ישראל לפני יותר מ-2500 שנה, ובנה את בית המקדש הראשון והשני. האם שמעת על ממלכת ישראל וממלכת יהודה? אלה היו שתי ממלכות יהודיות בתוך ארץ ישראל.

משפחה קטנה לא היתה יכולה לכבוש את כל הארץ ולבנות בה בית מקדש.

 כמו כן, אין לשכוח שיש עוד 24 ספרי תנ"ך, ולא רק ספר תורה על יציאת מצרים. ישנם ספרים היסטוריים שמתעדים כל תקופה ותקופה בעם ישראל, את המלכים, התפלגות הגיאוגרפית והשושלות, ואפילו מלחמות בין השבטים.

 מה גם שהתורה מורכבת מידי מכדי להינתן למשפחה אחת.

התורה מלכתחילה מיועדת לעם שלם, ל-12 שבטים עם כהנים ולווים ודיינים וסנהדרין, ומצוות שבכתב ושבעל פה, שלא ייתכן שלא יוודעו בעולם.

 שאל כך: האם לילד הזה  אין סבא וסבתא מצד האבא, וסבא וסבתא מצד האמא, ודודים ודודות, ובני דודים ובני דודות, שכנים וחברים וידידים שמספרים לו את האמת? ועם מי הילד הזה מתחתן בדיוק? לא עם יהודיה כמותו שגם לה יש אבא ואמא וסבות וסבתות ודודים ודודות וכו'? התורה לא מיועדת לאדם בודד ולא יכולה להיות מועברת בידי אדם בודד.

מי בדיוק כתב את ספר יהושע שופטים מלכים דברי הימים וכו'? יצירות אלה אדירות ומורכבות מידי מכדי להיכתב בידי אדם בודד ויש בהם פרטים היסטוריים מתקופות רבות שרק מי שהיה בהם יכל לדעת אותם.

 ממליץ לך לקרוא בעיון במאמרי "ההוכחה ההיסטורית":

https://www.hidabroot.org/article/219799

 * * *

 לעיני כל ישראל נעשו אינספור נסים בקנה מידה ארצי, ששינו את מהלך ההיסטוריה: עמוד האש והענן, מן היורד מן השמים, באר מרים, "שמלתך לא בלתה מעליך ורגלך לא בצקה זה ארבעים שנה" (דברים ח, ד). וגם בדורו של יהושע, שבירת חומות יריחו בקול שופרות. אף עם אחר בעולם אינו מספר על נסים בקנה מידה ארצי.

 כל דת כידוע נשענת על סיפורי נסים, אשר נועדו להעיד על רמת הקשר של הנביא עם העל-טבעי. לכן נמצא סיפורי מופתים על בודהה, על ישו, על מוחמד, וכל נביאי הדתות. כלומר: קיים אינטרס מובהק לכל דת לדווח על נסים כבירים ככל האפשר. 

מדוע אם כן, הנצרות אינה מספרת למאמיניה על קול ה' מדבר בפני עם שלם במעמד נשגב? מדוע האסלאם אינו מספר על המלאך גבריאל נגלה לעיני מיליונים? מדוע הבודהיזם אינו מספר על בודהה שיצר הראה רוחנית לכל ההודים? היכן נמצאים בדתות אחרות נסים כבירים בקנה מידה ארצי כגון "עשרת המכות", "קריעת ים סוף", "מעמד הר-סיני", "עמוד האש והענן", מן היורד מן השמים ומים מסלע, ארבעים שנה של נסים במדבר, שבירת חומות יריחו בקול שופרות וכהנה וכהנה?

אפילו הנצרות והאסלאם שחיקו את התורה ונשנעות עליה, לא הצליחו לספר למאמיניהם על נסים בקנה מידה ארצי. מוחמד לא היה מסוגל לשכנע אפילו בחרב את מאמיניו הפרימיטיביים, שלא ידעו קרוא וכתוב, שכל אבותיהם זכו להתגלות אלוקית אדירה שלא היתה.

פירוש הדבר, שאין אף אפשרות להמציא היסטוריה המונית (כלומר, אירוע היסטורי לעיני עם שלם שלא היה). אחרת, כל הדתות בעולם היו עושות זאת, ואם לא כולן אז לפחות אלף, ואם לא אלף אז מאה, ואם לא מאה, אז עשר... אך לא ייתכן שמתוך 4000 דתות, רק דת אחת תספר לנו עשרות סיפורי נסים בקנה מידה ארצי.

 התירוצים הדחוקים שנשמעים כלאחר-יד הם שהיתה איזו "התפתחות של היסטוריה מקראית מתוך סיפורי אגדות שהתרוצצו בעם", שאנשים היו "פרימיטיביים שאינם יודעים קרוא וכתוב לכן היה אפשר למכור להם הכול", שהיתה "שכחה היסטורית של העם", ומלכים/כוהנים "שלטו בעם" והכתיבו את ההיסטוריה של העם כרצונם. תירוצים אלה מופרכים מיסודם לאור העובדה הפשוטה שקיימות עוד אלפי דתות אחרות בעולם - גם בהן נמצא "סיפורי אגדות" ואנשים "שלא ידעו קרוא וכתוב" ומלכים וכוהנים ש"שלטו בעם ובכתביו". למרות זאת לא נמצאת אפילו באחת מהן טענה להתגלות אלוקית בפני עם שלם.

אתה יכול לכתוב בספר מה שתרצה, אך לא ניתן לשכנע עם שלם בהיסטוריה שלא שמע מאבותיו. אם זה היה אפשרי - עוד אלפי דתות בעולם היו מספרות על נסים בקנה מידה המוני כמו בתורת ישראל!

  בברכה,

דניאל בלס

דרגו את השאלה:

ממוצע 5 (90 מדרגים)

כותרות מומלצות

הנקראים ביותר