אמונה - שאל את הרב

למה הקב"ה ברא את העולם, ואותנו?

ל' סיון התשע"ח | 13.06.18 00:00

שאלה

שלום כבוד הרב.

הבנתי שהקב"ה ברא את העולם כי הוא מלך ומלך צריך עם. הסבר אחר הוא שהקב"ה טוב, והוא רוצה להטיב.

למיטב הבנתי, "צורך", או "רצון", הם חסרונות. הקב"ה הוא מושלם, ולכן לכאורה אין לו רצונות או צרכים. לא אמור להפריע לו אם אדם מברך / לא מברך, כי הוא מושלם. הוא לא אמור לכעוס, או לשמוח, או להיות עצוב... אלו מושגים אנושיים שלא שייכים בדבר שלם ומושלם כמו הקב"ה.

אשמח לקבל תשובה על כך.
תודה רבה!

תשובה

בס"ד

שלום וברכה,

הטוב של הקב"ה נובע מעצם היותו טוב - מושלם.

כשם שרוע נובע מחיסרון, כך טוב נובע משלמות.

הקב"ה הוא מושלם, אינסופי, ועל כן הקב"ה הוא טוב מושלם. רצון הטוב היא להטיב, להשפיע. זה טבעו של מי שיש לו הכל - להשפיע לאחרים מטובו האדיר והגדול.

חכמים רבים המשילו זאת לשמש המאירה, אשר אורה מגיע עד לארץ, אלא שהנבראים זוכים להנות מאותה בהתאם לדרגתם (החפרפרת לא תהנה מאור השמש כמו האדם). כך להבדיל, הטוב האלוקי ברא את הנבראים ומטיב להם בדרגות שונות לפי יכולתן, כאשר האדם נמצא בראש הפירמידה - כי הוא קיבל בחירה חופשית, על כן ניתן להטיב לו יותר מכל בריאה אחרת.

הקב"ה ברא את בני האדם כדי להטיב להם, ובמטרה שיהיו דומים לו וקרובים אליו בעולם הבא. כך נאמר בתורה: "ויברא אלוקים את האדם בצלמו, בצלם אלוקים ברא אותו" (בראשית א', כז). האדם הוא נזר הבריאה. ומבחינה זו אנו דומים לבנים ובנות של הקב"ה: "כי בנים אתם לה' אלוקיכם".

ההטבה הגדולה ביותר שיש היא הרוממות הרוחנית, הגבורה שאותה משיגים באמצעות הנסיונות ומלחמת היצר בעולם הזה, בדומה לספורטאי שמשיג מדליה רק לאחר ניצחון בתחרות קשה. כך הנסיונות והבחירות שלנו בעולם הזה נועדו לרומם אותנו, ולהביאנו לדרגה רוחנית גבוהה, שבה נהיה דומים לבורא עולם בזכות הבחירות שלנו והמעשים שלנו.

 כדי להבין נקודה זו בצורה ברורה, נא לראות את התשובה הבאה:

http://www.hidabroot.org/he/article/109596

 ובמאמרי: "האם לקב"ה יש רצונות?"

https://www.hidabroot.org/article/218147

נ.ב.

חפש בגוגל את החוברת "שיחה גורלית" שעוסקת בנושא בהרחבה, ובשאלות רבות באמונה. אני בטוח שתהנה.

שלך בברכה,

דניאל בלס

דרגו את השאלה:

ממוצע 5 (90 מדרגים)

כותרות מומלצות

הנקראים ביותר