תורה ומדע

אבולציה

  • כ"ג ניסן התשע"ח
אא

שאלה

שלום, רציתי לשאול האם היו אתיופים או אנשים עם עיניים מלוכסנות וכו' מעם ישראל בזמן יציאתם מארץ מצרים?
ובכלל, איך יכול להיות שאדם שהיה לבן, צבע העור שלו נהיה כהה? גם אם כל הדברים האלה קרו בגלל האקלים (אתיופים נהיו עם עור כהה כי הם באקלים חם, ולסינים יש עיניים מלוכסנות כי הם חיים במקום עם חול וזה עוזר שהחול לא ייכנס להם לעיניים), איך זה נשמר במשך הזמן וגם כיום הצאצאים שלהם שכלל לא גרו באיזורים אלו, נושאים את אותם תכונות המשפחה?
תודה!

תשובה

בס"ד

שלום וברכה,

בתחילה היו כל היהודים זהים. אומרת המשנה שהיהודים לפני 2000 שנה לא היו בהירים ולא כהים, אלא בינוניים בגוון עורם.

  השינויים נולדו בעקבות האקלים של כל אזור. הקב"ה יצר מראש בבני אדם את האפשרות לשנות את גוון העור (מספר הפיגמנטים) לפי רמת קרינת השמש שבכל אזור.

בני ישראל חיו בגלות במשך 2000 שנה, ובמשך תקופה ארוכה זו השתנה גוונם לפי הצורך האקלימי של כל אזור שחיו בו. גם צאצאיך, אם יחיו אלפי שנים בארץ שהקרינה בה מועטה, יהפכו ללבנים יותר, וכן להיפך, אם יחיו אלפי שנים בארץ שהקרינה בה רבה, יפתחו גוון עור כהה יותר.

יש לזכור שכל בני האדם בעולם הם יוצאי האדם הראשון, כך שכל השינויים שאתה רואה נוצרו בעקבות האקלימים השונים. מדובר בסך הכל בווריאציה גנטית.

במשך אלפי שנים האקלים אכן מאפשר שינויים כאלו, של צבע עור, שיער וכו'. מדובר בגנים בודדים, ואף בימינו ידוע על מקרים נדירים שבהם נולד בן לבן להורים שחורים, או בן שחור להורים לבנים. אמנם זה נדיר מאוד [אפשרות נוספת היא שהיו מספר גויים שהתגיירו והצטרפו אל הקהילה היהודית, וכך הגנים שלהם שהיו מתאימים יותר לאקלים - התפשטו ברחבי האוכלוסייה היהודית שבאזורים אלה. לדוגמה "עיניים מלוכסנות" הן בסך הכול קפל-עור קטן מאוד, שקל להעביר בתורשה].

לגבי גוון העור, אסביר את התהליך בצורה מדעית יותר -

אור שמש נדרש כדי לייצר ויטמין D דרך העור, אולם אור שמש רב מידי פוגע בתאים ועשוי לגרום לסרטן העור.

המנגנון להשגת ויטמין D נברא בגוף האדם יחד עם מנגנון-הגנה מפני קרינה רבה מידי של אור השמש. מנגנון ההגנה הזה נקרא "פיגמנטים". צבע עור כהה יותר הוא למעשה פיגמנטים רבים יותר בעור בשם "מלנין" אשר מונעים חדירת עודף קרינה, והם שיוצרים גוון עור כהה יותר.

כך שכל שינוי בצבע העור כבר קיים בדנ"א של כולנו מימי בראשית. זהו למעשה מנגנון מובנה מראש שממעיט או מרבה את מספר הפיגמנטים בגופנו. הגוף האנושי יוצר עודף פיגמנציה בארצות שיש בהן קרינה רבה, ומנגד זאת ימעט בפיגמנציה במקומות שבהם הקרינה מועטה.

מיעוט של מלנין יוצר עור בהיר יותר, כמו גם עיניים כחולות. עודף של מלנין יוצר גוון עור כהה יותר, כמו גם עיניים ירוקות - אחר כך חומות - ואחר כך שחורות לפי הצורך. אך לכולנו יש למעשה אותו עור ואותן עיניים בדיוק. רק העודף או המיעוט של מלנין יוצר את ההבדל בגוון.

 שינויים אלה כמובן כבר גלומים בדי-אנ-אי, ואין בהם משום התפתחות או יצירה חדשה. הסיבה לשוני בצבע העור, וסממנים אחרים, נובע משינויי האקלים. בזוהר הקדוש נאמר שהקב"ה יצר טבע ביצורים החיים שהם משתנים לפי האקלים. עובדה שמאדם הראשון יצאו בסופו של דבר אסייתים, אפריקאים, אירופאים, וכל העמים למעשה. אך השינויים החיצוניים שאתה רואה אינם בגדר "אבולוציה", ואינם התפתחות חדשה או יצירה, אלא הם כולם כבר גלומים בגנים של כל אחד מאיתנו. אפילו צאצאיך, אם יחיו במדינות בעלות קרינה אולטרה סגולית גבוהה, תוך אלפי שנים יהפכו כהים יותר.

וכן להפך: אנו רואים שאנשים שחורים שהיגרו לארה"ב לפני 250 שנה, נראים כיום מעט בהירים יותר מאחיהם ביבשת אפריקה.

בברכה,

דניאל בלס


להרחבה ושאלות נוספות, ניתן לפנות אל רבני שו"ת הידברות במייל rav2@htv.co.il
תגיות:אבולוציהשחורים

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה