תורה ומדע - שאל את הרב

ממצעיים ארכיאולוגיים לעומת התורה.

ל' אב התשע"ז | 22.08.17 00:00

שאלה

שלום וברכה, כיצד מתיישבת הסטירה עם זה שנמצאו ממצעיים ארכיאולוגיים כגון כלים מאבן ומעץ שמשייכים אותם לתקופה הפרה היסטורית לעומת גיל העולם ע״פ התורה וגם קראתי קצת בתכניים ארכיאולוגיים וראיתי תרבויות רבות שמייחסים אותם לתקופות קדומות יותר כמו התרבות ההירמוכית. והאם חישוב פחמן 14 אכן רחוק מלהיות מדוייק זאת אומרת שכל ממצע שמוצאים לא ניתן לדעת בוודאות מה גילו האמיתי? תודה רבה אשמח לתשובה

תשובה

בס"ד

שלום וברכה,

תארוך של פחמן 14 מתארך עד אלפי שנים בלבד, ולא נועד לתארך מיליוני שנים. שכן זמן מחצית החיים של פחמן 14 הוא 5700 שנה.

לגבי שיטות תארוך אחרות - אין למעשה אפילו שתי שיטות תארוך שמניבות תמיד אותה תוצאה. כך שלא ניתן לאמת או לשלול את טענתם, כי אינה מוכחת.

כמו כן, חשוב להבין ששיטות תארוך למיליוני שנים לא נעשות על העצמים או המאובנים עצמם (שלא ניתנים לתארוך), אלא בנויות על השערה לגבי גיל הקרקע שבהם נמצאים אותם חפצים. אלא שהקרקעות התהפכו אינספור פעמים בגלל סיבות גיאולוגיות, כך שהנושא מלכתחילה בנוי על השערות ומחלוקות, ולא על מדע מוכח.

לגבי הטענה לתרבויות עתיקות, ראה במאמרי:

https://www.hidabroot.org/article/98519

יש להתייחס לעובדה מרתקת, והיא שכל העמים בעולם, ואפילו העמים העתיקים ביותר שידועים לנו, אינם מעבירים היסטוריה שעולה על 4300 שנה! אפילו סין, שהיא התרבות העתיקה ביותר שמוכרת לנו, מספרת כי התחילה לפני 4000 שנה בקירוב.

כעת, החוקרים מעוניינים לייחס תקופות עתיקות יותר לאנושות על פי תיאורית האבולוציה, אך ההיסטוריה האנושית סותרת זאת. אילו היו בני אדם חיים בעולם עשרות אלפי שנים - ללא ספק היו בעולם שלנו מסורות היסטוריות וספרי היסטוריה בני יותר מ-4300 שנה.

  האמת צריכה להיאמר, שכאשר אנו מוצאים כתובת עתיקה, אם אין לנו תיעוד היסטורי של הכתובת הזו בעם - לא נוכל לדעת בשום אופן בוודאות מתי היא נכתבה. תיארוך של פחמן 14 רחוק מלהיות מדוייק מעבר לאלפי שנים ספורות, ואפילו החוקרים מרשים לעצמם להזיז את התאריכים של התיארוכים לפי התיאוריות. נא לראות את הכותרת "האם קיימות תרבויות עתיקות", ועדיף לקרוא את המאמר כולו:

http://www.hydepark.co.il/topic.asp?topic_id=2571664&forum_id=4142

 במאמר שלעיל תוכל לקרוא על עוד הרבה תרבויות אחרות מכל רחבי העולם שמספרות על המבול של נח. דבר המעיד על כך שהם בניהם של נח: שם, חם ויפת, כפי המתועד בתורתנו הקדושה.

התורה מגלה לנו שכל העמים בעולם הם צאצאי נח: שם, חם ויפת, ששרדו את המבול. לפיכך הגיוני שנמצא בעמים שונים מרחבי העולם סיפורים ואגדות ששמעו מאבותם על המבול של נח.

ואכן, מסתבר שכל התרבויות בעולם כולו מעבירים מסורת היסטורית ואגדית על מבול קדום שהכחיד את כל היצורים החיים, ורבים מהם מתארים את נח והצלה של משפחה אחת בתיבה ששרדה את המבול. כיצד ייתכן שתרבויות שרחוקות זו מזו יבשות וימים מספרות סיפור דומה על מבול כלל עולמי ועל התיבה של נח, אם לא שמעו את הסיפור מאבותם - שם, חם ויפת - בני נח ששרדו את המבול? זוהי אפוא הוכחה נוספת למסופר בתורה.

נ.ב.

אפילו ה"שומרים" שנחשבים לתרבות העתיקה בעולם - לא באמת נקראו בשם "שומרים". זהו השם שהמציא להם חוקר צרפתי שחי לפני יותר ממאה שנה. אף אחד לא יודע איך השומרים כינו את עצמם, או איך נקראה מדינתם. ייתכן שהשומרים היא תרבות שחיה לפני המבול, ואולי הם היו בני העיר המפורסמת והגדולה שבנה קין, כמסופר בתחילת ספר בראשית. מכיוון שהשומרים נכחדו, לא ניתן לדעת הרבה על הכרונולוגיה והתקופה שלהם. גם לגבי התיארוך, יש לדעת שמחצית החיים של פחמן 14 לא עולה על 6000 שנה, כך שגם מבחינה מדעית כל תאריך שהוא מעבר למספר אלפי שנים - אינו אמין ואינו מדוייק.

בברכה,

דניאל בלס

כותרות מומלצות

הנקראים ביותר