חברה והשקפה

שאלות מחבר מחפש

  • י"ח אב התשע"ז
אא

שאלה

למה גם החיות הושמדו במבול? למה כל העולם נכחד? או איך 3 בנים אבא ואמא התרבו? או מה אכלו כל החיות על התיבה? נשמע ונעשה נראה לי כמו להיות עם של צייתנים וזה נראה לי שהם אומרים פשוט לבטל את השכל

תשובה

בס"ד

שלום וברכה,

1. בעלי החיים נבראו עבור בני האדם, ועל כן הם תלויים במעשי האנושות. כאשר האדם עולה ברוחניות, כל הבריאה עולה יחד עמו. וכאשר הוא יורד ברוחניות, כל הבריאה יורדת יחד עמו. במדרשים מסופר שבהתאם למעשי האנושות הרעים בדור המבול - גם בעלי החיים חטאו ובאו על שאינם מינם. כלומר כל הבריאה הפכה למושחתת יותר בעקבות חטאי האדם. 

 כל העולם נכחד כדי להראות את חשיבות האדם, שהוא נזר הבריאה, שכל העולם תלוי בו. ובזכות נח הצדיק ומשפחתו זכו מיני בעלי החיים לשרוד בתיבה, ולעבור את המבול בשלום.

2. נח לקח לתיבה לא רק את אשתו, אלא גם את בניו ונשותיהם.

3. התיבה היתה מורכבת משלוש קומות, ובקומה העליונה הכין נח מזון לכל בעלי החיים. רוב בעלי החיים הם למעשה קטנים, ורבים מהיונקים ישנים בחורף. ראה בהרחבה ב"שאלות ותשובות על תיבת נח":

https://www.hidabroot.org/article/68426

4. "נעשה ונשמע" מעיד על אהבת הקב"ה, והאמונה שכל המצוות שהוא נותן לנו נועדו לטובתנו. בדומה לילד שאומר לאביו "אני בוטח בך" ומוכן לשמוע בקולו וללכת לבית הספר וללמוד את מה שמלמדים שם, כי הוא בוטח באביו שרוצה בטובתו. 

ראה כאן:

https://www.hidabroot.org/article/163573

 https://www.hidabroot.org/question/132674

בברכה,

דניאל בלס

תגיות:מבולנעשה ונשמע

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה