שאל את הרב - כללי

שאלה לרב זמיר הכהן<">

  • י"ז שבט התשע"ו
אא

שאלה

שלום כבוד הרב. רציתי לשאול את כבודו בקשר להתייחסותך לתורתו של דרווין. קראתי את הדברים שכתבת בספר המהפך וגם שמעתי אותך מדבר בהרצאות על זה, בכוונה להפריך את אותה התאוריה. מצד שני אני שמעתי תלמידי חכמים אשר כלל לא מתנגדים לתורתו של דרווין ואפילו היו שמחים מאוד אם יתברר שתאוריה זו היא נכונה! למשל - הראי"ה בספר אורות הקודש ב עמוד תקלז כותב : " תורת ההתפתחות, ההולכת וכובשת את העולם כעת, היא מתאמת לרזי עולם של הקבלה, יותר מכל התורות הפילוסופיות האחרות. ההתפתחות, ההולכת במסלול של התעלות, היא נותנת את היסוד האופטימי בעולם, כי איך אפשר להתיאש בשעה שרואים שהכל מתפתח ומתעלה. וכשחודרים בתוכיותו של יסוד ההתפתחות המתעלה, אנו מוצאים בו את הענין האלהי מואר בבהירות מוחלטת, שדוקא אין סוף בפועל. מחולל הוא להוציא אל הפועל מה שהוא אין סוף בכח." והרב ראובן פריימן https://www.meirtv.co.il/site/content_idx.asp?idx=2053&cat_id=4264 וכן הרב אורי שרקי : https://www.meirtv.co.il/site/content_idx.asp?idx=16602&cat_id=4044 בשיעור של הרב שרקי (לעיל בקישור) מציג הרב עיקרון שנלמד על פי רש"י שהתורה לא עוסקת במדע כלל ולכן אין לנסות לסתור או להשוות בניהם. אין לי כוונה לסתור את דבריך חלילה, רק אשמח לשמוע את התייחסות כבודו לגישה שונה זו. בברכה. רועי

תשובה

שלום וברכה,
 
יהדות ומדע לעולם אינם סותרים, היות ושניהם ניתנו מבורא אחד. אז או שאיננו מבינים נכון את המדע, או שאיננו מבינים נכון את התורה.
 
אבולוציה לא חייבת לסתור את היהדות, והיו רבנים כמו הרב קוק זצ"ל שהעלו אפשרות זו. אולם שאלה זו לגמרי תלויה בתקיפות המדעית של התיאוריה. נא ראה את מאמרי: "מה הרמב"ם היה אומר על אבולוציה?"
במאמר זה תמצא התייחסות תורנית לשאלתך.
 
בברכה,
דניאל בלס

 


להרחבה ושאלות נוספות, ניתן לפנות אל רבני שו"ת הידברות במייל rav2@htv.co.il
תגיות:

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה