היסטוריה וארכיאולוגיה

להיכן נעלמו הניסים הגלויים?

בעבר הקב"ה קרע את ים סוף, ובפעם אחרת הוריד מן מהשמים. התנ"ך מלא בסיפורי ניסים ונפלאות שעשה בורא עולם לעם ישראל בימים עברו. אז למה הוא בעצם הפסיק? יצאנו לבדוק

דודו כהן | כ"ז חשון התשע"ד |

אחת הטענות הנפוצות של אנשים שאינם שומרי מצוות נוגעת למציאות הפשוטה שבה אנחנו חיים; "נניח שיש בורא לעולם", הם אומרים, "למה הוא לא עושה ניסים כדי שנאמין בו וכך נעשה את רצונו? הרי מבחינתו זו לא בעיה, ומבחינתנו, נדע את האמת, אם היא אכן אמת". הטענה הנוספת היא שהתנ"ך מלא בסיפורי ניסים גלויים, ואילו היום אי אפשר לראות ניסים כאלה ביומיום. "רק נס אחד בומבסטי", הם מבקשים, בצורה הגיונית למדי. אז למה באמת, הקב"ה לא עושה לנו יותר ניסים? יצאנו לבדוק.

"במציאות של ניסים גלויים - הדרישה מהאדם להתנהג כראוי גבוהה יותר, ולכן גם הענישה מיידית", מסביר הרב זמיר כהן, יו"ר ארגון הידברות. "כך היה בתקופה שבה שהה עם ישראל במדבר. הם ראו ניסים (למשל, הוציא מים מהסלע או הוריד לחם מן השמיים), אבל ברגע שחטאו - העונש הגיע באופן מיידי. אם כך, למה היו בכלל ניסים? כי אז לא הייתה ברירה, הם היו חייבים את הניסים האלה כדי להכיר את הבורא בפעם הראשונה. הרי לא היו להם עדויות קדומות מפורטות שיכלו להסתמך עליהן כדי להכיר את בורא העולם. לאחר שנכנסו לארץ ההנהגה השתנתה, הניסים נעשו נסתרים יותר, וההנהגה שנקראת ארך אפיים פועלת יותר.
"יש לכך סיבה נוספת: כשהקב"ה ברא את העולם והטביע חוקיו, רצונו היה שהעולם יתפקד על פי החוקים שהוא קבע תחילה, כך שאותם חוקים לא ישתנו כל שני וחמישי. רק כשהיה צורך שיכירו את הבורא - כמו שהוא אומר למען תספר באוזני בנך - הוא שינה את הטבע. את העדויות האלה הוא כתב בתורה, שזוהי בעצם תעודה מוסמכת לדורות עולם שניתן להוכיח את אמיתותה. הקב"ה לא צריך לחרוג מהחוקים שהוא קבע לפי בקשתו של כל אחד.ויש סיפור בנושא: נודע לרבי ישראל מסלנט שעשיר אחד החל לרדת בשמירת המצוות. הוא ביקר אותו בביתו, והעשיר אמר אם הקב"ה יעשה ניסים - אתחיל להאמין בו. הרב חשב איך להסביר לו, ולפתע חזרה בתו של העשיר מהתיכון עם תעודת הסמכה לנגינה בפסנתר. היא סיפרה בהתלהבות לאביה על קבלת התעודה, והרב אמר בעדינות שהוא לא מאמין כל כך בתעודות. תוכיחי לי שאת יודעת לנגן, ביקש, אבל היא התחמקה והלכה לחדר השני. הרב שאל את האבא לפשר הדברים, והוא הסביר שהיא לא מנגנת לכל אחד. אין לה עניין להוכיח כי ממילא יש לה תעודה. ענה לו הרב זו התשובה לדבריך. הקב"ה לא ירקוד לפי חלילו של כל אחד. הוא כתב תעודה שאפשר להוכיח את נכונותה במספר דרכים, והוא לא יעשה ניסים לבקשתו של כל אחד.

"מלבד זאת, כל אדם עם קצת רגש רוחני יכול לחוש בניסים הנסתרים שמלווים אותנו עד היום - גם בחיים הכלליים של עם ישראל וגם בחיים הפרטיים", מוסיף הרב זמיר כהן. "אפשר למשל לקחת את מספר הטילים שיורים עלינו מעזה ולהתבונן בהם ביחס למספר הנפגעים באזורים המיושבים בהם הם נוחתים. ובכלל, כל הטבע שסביבנו הוא נס ברור. יש לנו כדור אש שעולה וזורח בכל יום, ומאפשר את החיים כאן על פני כדור הארץ - השמש. המרחק המדויק של השמש מכדור הארץ מאפשר למים להיות נוזליים - בין אדים לבין קרח. אם היינו קרובים יותר - כל כדור הארץ היה עולה בלהבות. רחוקים יותר - קופאים למוות. מעבר לזה תתבונן במערכת החיסון המדהימה שבגוף האדם, באחוז החמצן שבאוויר, במערכת הפוטוסינתזה. יש מישהו שדואג תמיד שהכל יהיה מאוזן, כי אם היה אחוז חמצן גבוה - גפרור אחד היה מדליק את כל העולם. נמוך יותר - היינו מתקשים לנשום. זה לא נס?".

הרב יפתח סופר מביא כדוגמה להיעדר הנוכחות הגלויה של הקב"ה דווקא את תוכנית העבר של חיים הכט, "יצאת צדיק". "אם כל בעלי המקצוע היו יודעים שמצלמים אותם - כולם היו יוצאים צדיקים, לכן לאף צל"ש או מדליה שהם היו מקבלים לא היה שום טעם. הניסיון וההתמודדות, הם-הם העניין", הוא מסביר. "שנית, מי שבאמת רוצה לראות ניסים יכול פשוט לפתוח את העיניים. יש היום גם הרבה רופאים שמודים בניסים מעל הטבע - חולים שאין להם סיכוי.

"מעבר לכך, כבר ראינו בעבר שניסים לא גורמים מיד לאמונה ולשמירת מצוות. בני ישראל ראו 10 מכות, קריעת ים סוף, מתן תורה – ובכל זאת בנו את עגל הזהב. שמענו על אנשים שראו ניסים גדולים, לא קטנים, ואף על פי כן המשיכו בעבירות שלהם. אם לאדם יש תאווה לכסף לממון, לנשים - אם הוא יראה נס, מה זה יעזור? וכי הנס ישתיק לו את התאווה? במילים אחרות, לפעמים אדם חושב שאם הוא יראה נס, הוא יחזור בתשובה, אבל ידוע שאם אין לו רצון לחזור - שום דבר לא יעזור. לכן הנס הוא לא הפיתרון. התשובה נמצאת במקום הרבה יותר עמוק, של חיפוש אמיתי וכנה אחר האמת".