חרדים

החרדים לא עובדים? תחשבו שוב

גם כשהם נאלצים לסגור את דף הגמרא למשך שעות היום ולצאת ליום עבודה, הם מחפשים לעשות זאת בצורה הנכונה ביותר. היום יש מי שמכוון אותם

| י' טבת התשע"ה |
אא

"כל החרדים לא עובדים" היא סיסמה שהצליחה לגרום להרבה מאוד הסתה בין המגזרים השונים בחברה הישראלית. רבים שכלל לא ידעו מיהו הציבור החרדי, ולא הכירו מקרוב, נותרו חשופים לשטיפות המוח הכל כך קלות וסוחפות, כך שזה הדבר היחיד שהם ידעו על חרדים. אולי בעצם לא הדבר היחיד. מנטרה נוספת: החרדים גם טפילים וחיים על חשבון משלם המסים.

אבל אלו שכן היו סקרנים, או לפחות ביקשו להיות הוגנים, טרחו להעיף מבט, ושם גילו כי האמת רחוקה מאוד מזו שמנסים למכור להם בחוץ, בניסיון לקושש עוד כמה מנדטים בבחירות, או תקציבים שמנים. על אף העובדה שבשנתיים האחרונות התנהלה ממשלה ללא חרדים, לא ראינו שהפתרון לכסף נמצא, ולמרות זאת, יש את אלו שלא יפסיקו לנופף בסיסמאות. הכסף אצל החרדים, הכסף מממן את הפרזיטים שלא עובדים. רק השבוע, אגב, הפסיקו גם את תשלומי הבטחת ההכנסה שקיבלו קרוב ל-10,000 אברכי כולל בעלי משפחות, שבכסף הזה קנו לחם וחלב.

 

"במקום לתת להם דגים - תנו להם חכות"

מי שעושה דברים טובים, לא צריך להוכיח, אבל מי שפותח את הדלת, יכול לראות בקלות מהי האמת. לצד אברכי משי שממיתים עצמם באהלה של תורה, מלאים מקומות העבודה בחובשי כיפות מסוגים שונים. לאחר שלמדו מספר שנים ב'כוללים' או בישיבות, ועשו כל מאמץ כדי להישאר בעולם התורה במשך יום שלם, ישנם רבים שהמציאות הובילה אותם למקום שבו היה עליהם לקחת אחריות על משפחתם ולצאת לעבוד כדי לפרנס. מרכז 'כיוון' בירושלים, הוא אחת ההוכחות שכשחרדים עובדים, הם אפילו משקיעים בכך מחשבה ומאמץ, וטורחים ללכת לבדוק מה שווה להם ללמוד ובאיזו עבודה עדיף להם לעבוד.

"אנחנו מעניקים כלים - חכות עבור שוק התעסוקה", אומר יחיאל אמויאל, מנכ"ל 'כיוון'. המרכז הוא מיזם שהוקם על ידי משרד הכלכלה בשיתוף עיריית ירושלים, והוא מופעל באמצעות חברות שתפקידן לסייע במציאת עבודה ובמימון מלגות. החברות, מנפאואר בראשית, וקרן ק.מ.ח, הופכות את המרכז למקום אחד, שבו אדם שנכנס לברר איזו עבודה מתאימה לו, יכול לצאת כבר עם מקום לימודים משתלם, עבודה שווה ואפשרויות מימון.

אנשים שמגיעים ל'כיוון', מקבלים אבחון מקצועי שנותן להם תובנה להמשך הדרך אותה הם רוצים לנתב לעצמם. פחות מחצי שנה אחרי שהוקם המרכז, פנו אליו אלפי איש שגיששו את דרכם, ביקשו הכוונה ואפילו החלו לרכוש השכלה. משם, הדרכים לאפשרויות תעסוקה קלות יותר. 

 

מציעים למעסיקים את 'ארון המועסקים החרדי'

"המטרה הראשונית היא להציג את התמונה האמיתית של שוק העבודה", אומר מויאל. "חלק מהפונים נתקלים לראשונה בשוק העבודה, חלקם עם הכשרה, חלקם ללא. אין להם מושג מה השוק מציע", הוא מסביר. לאחר שהם מסבירים לאנשים שמגיעים למרכז, מהו שוק העבודה וכיצד הוא פועל, יוזמים 'כיוון' גם אפשרויות תעסוקה. "אנחנו מציעים למעסיקים את 'ארון המועסקים החרדי'", הוא אומר. "יוזמים פגישות ומבצעים התאמה של משרות לקהל היעד החרדי. הפרטים הקטנים ביותר הם אלו שישנו את תמונת המצב בעין של החרדי העובד, ויגרמו לו לקחת או לסרב למשרה".

האם קל לשלב חרדים בשוק התעסוקה הכללי?

"יש פעמים שבהן אנו נתקלים בקשיים", מודה מויאל. "לעתים אנו מוצאים את עצמנו בפגישות הסברה עם בעלי עסקים, מנסים להתמודד עם העובדה שהם מחפשים עובדים ל-24/7, ואילו חרדי אינו יכול לאפשר תנאי שכזה. יש חגים, שבתות, צומות, כל מני תאריכים שאצל חרדים הם מהותיים, וחילונים לא ממש מבינים במה מדובר. ובכל זאת, חייבים ללמוד לשלב ולהשתלב, מבלי לפגוע זה ברגשות של זה, כי כולנו כאן במטרה אחת: להתפרנס. אני יודע שרוב האנשים שמגיעים לכאן היו מעדיפים לשבת וללמוד, אבל כשאין ברירה – צריכים להיות שם בשבילם ולסייע כמיטב היכולת".

 

כוח עבודה חרדי – מהטובים ביותר בשוק

במהלך השנים יצא לי לראיין פה ושם אנשים שמעסיקים חרדים, או כאלה שעובדים עם חרדים, ועל פי רוב היתה תמימות דעים בנושא: חרדים הם עובדים מסורים, נאמנים, כאלו שלא יבואו שעה מאוחר יותר וינסו לעגל פינות, הם יתנו את כל כולם, והם גם חכמים ומושחזים. טוב, לי זה ברור. תורה מחדדת את המוח ומשפרת את היכולות החשיבתיות. לכן, אם מצליחים להתגבר על מכשולים מסוימים כמו פחד מהלא ידוע, כפי שנוהגים רבים לומר "אני לא יודע איך להתנהג לידו, או מה להגיד לידו, אני גם פוחד להעסיק אותו כי אולי אצטרך לבנות מטבח נוסף בעסק שלי וזה לא לעניין...".

הם צנועים, אין להם דרישות מיוחדות, והם גם יביאו סנדוויץ' מהבית. ולא רק הם, אלא גם, או בעיקר – הן. הנשים. ציבור הנשים החרדיות שמציף את שוק העבודה, כשהמטרה שלהן ברורה: לפרנס את הבית, על מנת שהבעל יוכל לשבת וללמוד תורה. גם ב'כיוון' נותנים מענה לתעסוקה הנשית, ויתירה מכך, מסייעים לנשים שהגיעו עם מקצוע שבו השוק כבר רווי, להשיג הסבת מקצוע, לעתים בחינם.

"לאחר שקיימנו קורס לפיתוח מערכות תוכנה, לנשים", מספר אמויאל, "התרשמנו מאוד לטובה מהכוח שלהן ללמוד ולהתמקצע. פנינו מידית לחברות טכנולוגיה והבהרנו להם: 'יש לנו עבורכם כוח עבודה מוכשר ואיכותי, אין שום סיבה ללכת ולגייס, הכל כאן אצלנו מוכן עבורכם כמו על מגש של כסף'".

בשוק העבודה החרדי, נשים תופסות את הנתח הנכבד, וזה לחלוטין מתבקש, אלא שלכל הדורשים והמבקשים, יש לפחות את הזכות והאפשרות לעשות זאת בצורה מכובדת ומקצועית. קורסי הכשרה מקצועית, כשבסיומם סיוע בקבלת עבודה – זהו אחד הדברים שתומכים ומעודדים את אלו שהבינו שזה מה שעליהם לעשות.

 

הכשרה מקצועית – מחירי גמ"ח

על אף שמדובר במקום שיכול היה להרוויח מיליונים, המטרה הערכית, והחשובה יותר, היא לגרום לאנשים לייצר כסף ולהרוויח אותו בעצמם. כך למשל משתדלים להקל על הפונים לקבלת אבחון מקצועי, וכזה שניתן בשוק במחיר של 200 שקלים, מתבצע ב'כיוון' על ידי מקצוענים ביותר, ב-50 שקלים בלבד. גם נשים שהגיעו עם מקצוע שאין לו ביקוש יותר בשוק, ומחפשות לעשות הסבה מקצועית, יכולות להירשם לקורסים חינמיים, או כמעט חינמיים, כיוון שנדרשים כ-250 שקלים "דמי רצינות", שמחצית מהם מוחזרים לאחר השלמה של 80% מכסה מהקורס.

אין ספק, אני חושבת לעצמי, כי לאחר ראיון כזה שנותן מבט קצר לעולם העבודה החרדי, שנע על ציר לא פשוט של התמודדות, חשוב וכדאי שיהיה כיוון נכון, משום שגם כשבן אדם יוצא מהאהל התורני המגונן, הוא חייב לשמור על המסגרת הנכונה והמתאימה. ללא הדרך הנכונה, שום עבודה לא תהיה באמת יעילה. אולי בעולם הזה היא תיראה לנו שווה, אבל אנחנו כאן, בשביל להתכונן לבא. ואת זה שום משכורת לא תוכל לספק לנו, בוודאות.


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4 (88 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

חומש אור החיים עם ביאור אור לעיניים

320לרכישה

מוצרים נוספים

כמים ליבך - הרבנית ימימה מזרחי

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

ילדים מספרים על עצמם 11 - חיים ולדר

חבורת תריג 4 - בתעלומת בבל - חיים ולדר

חבורת תריג - עונה 7

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים