אסטרולוגיה ומזלות

האם מותר להתייעץ עם מיסטיקנים?

קמעות מסחריים, מתקשרים, אסטרולוגים ופותחים בקלפים - איך בדיוק מתייחסת אליהם היהדות, וכיצד ניתן להבין שלמרות שלעתים הם מצליחים בניחושיהם, עדיין לא מומלץ להיעזר בשירותיהם? יצאנו לבדוק

שתף במייל
| י' חשון התשע"ד |
whatsapp
אא

בעשור האחרון נרשמה פריחה בקרב נותני השירותים בתחום המיסטיקה - מתקשרים, קוראים בקפה, בכף היד ובכף הרגל, מומחים לקלפי טארוט, אסטרולוגים ועוד. האם כל אלה אוחזים במשהו אמיתי, או שמדובר באחיזת עיניים? ובכלל, למה אסור ללכת למיסטיקנים? יצאנו לברר.

"יש ביהדות כלל בסיסי שקובע זה לעומת זה עשה אלוקים", אומר הרב אהרן לוי. "דהיינו, כמעט כל דבר או מידע שניתן להשגה בדרך של קדושה - ניתן להשגה גם בדרך של טומאה".

אז למה לא להשיג מידע בדרך של טומאה?
"קודם כל, כאשר מידע מגיע דרך קדושה - אין לו תופעות לוואי והוא מועיל בלבד. בדרך הטומאה, לעומת זאת, יש תופעות שיכולות להזיק לאדם שנעזר בכוחות הללו. מסיבה זו אסרה התורה את השימוש בכוחות השליליים. ההבדל השני, לפי חז"ל, הוא איכות הדיוק. המידע שמושג בדרך הטומאה הוא לא מדויק ולפעמים אפילו מוטעה, משום שהכוחות השליליים שבבריאה מטעים את השואל".

למה הכוחות השליליים מטעים?

"הם רוצים להזיק לאדם. חז"ל הזהירו אותנו מאוד מלעסוק בסיאנסים ובדברים מהסוג הזה, כיוון שהסיאנס משתמש בכוחות שאינם שייכים לצד של הקדושה, מזיקים לאדם השואל ומסבים לנשמה העונה צער נורא. בגלל הצער הזה מוסרת הנשמה מידע לא נכון. באופן כללי התורה אוסרת על האדם לעסוק בעתידות, למעט מקרים שבהם הקב"ה בוחר לגלות את העתיד בידי הנביאים".

מה לגבי קריאה בקפה, קלפי טארוט וכו'?
"עד עכשיו יצאנו מתוך הנחה שאותם אנשים אכן מסוגלים ליצור קשר עם הכוחות השליליים שבבריאה. אבל רוב רובם של המיסטיקנים הם שרלטנים, נוכלים, שאין להם שום קשר לא לקדושה וגם לא לטומאה. לכן אין שום סיבה לפנות אליהם".

הרב יצחק גבאי מוסיף טעם נוסף להתנגדות: "התורה אסרה לעסוק בעתידות בגלל סודות קבליים עמוקים מאוד. לכן מערכת הבריאה נבראה כך שמי שמקיים את ההוראה - רק ירוויח. מי שעוסק בתקשור, למעשה מתקשר עם שדים, שהם סוג של מלאכי חבלה. הם עשויים באמת להביא לנו את הנשמה, או לחילופין לענות בשמה".

ולמה האמונה התמימה מתנגשת עם חקר העתידות?
"נאמר בתורה תמים תהיה עם ה אלוקיך - אסור לדרוש בעתידות, כי חקר העתיד עלול להפריע באמונה. חלק מהאמונה היא לצפות כל הזמן להשגחה פרטית. ברגע שאני יודע מראש מה יקרה, או רוצה לדעת מה יקרה, זו כפירה בחלק מעיקרי האמונה. יש גם איסור תורה שנקרא לא תנחשו, כלומר אסור לנחש ולהיצמד לדברים שכביכול חוזים את העתיד. לאדם שרואה חתול שחור אסור להגיד זהו, עכשיו יהיה לי יום רע. יש גם איסור לא תעוננו, שזו בעצם אסטרולוגיה. ויש את איסור הכישוף. לסיכום, לא כדאי לחקור את העתיד, כי זה רק עלול לבלבל ולפגום באמונה הטהורה. צריכים פשוט לסמוך על אלוקים שיעשה את הכי טוב עבורנו".

הנקראים ביותר
הידברות שופס

מגילת רות ופרקי אבות - הרב זמיר כהן

149לרכישה

מוצרים נוספים

זה אפשרי - הרב יצחק פנגר

מראש שניר - הרב שניר גואטה

וזאת התורה לילדים (7 כרכים)

ספר תורה לילדים

פרקי אבות לילדים

גביע קידוש מוזהב

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה