פיתוח האישיות

בזכות הקשיים

"מעדתי ,סבלתי, נענשתי - אך כל זה שייך לעבר. מרגע זה אני ברייה חדשה , אין לי עבר , אני נולדתי מחדש ופני אל העתיד אל הטוב, אל הצמיחה ברוחניות ובגשמיות. ואני בוודאי אצליח לנצל את כוחותיי לטובה , לא למרות הקשיים שהיו לי אלא בזכות הקשיים שהיו לי

| י"ג חשון התשע"ד |
אא

הסיפור- "בית הסוהר בשרות עצמי"

משה יהודי קשה יום, עול כבד של פרנסה היה מוטל על כתפיו. באחד הימים  לא הצליח לעמוד כנגד עצת יצרו והוא פרץ לחנות שעונים וגנב שעון זהב.

המלך ששמע את מעשהו הרע של משה , החליט להענישו בכל חומרת הדין וגזר עליו גזר דין מוות .

משה התחנן על נפשו והסביר למלך שיש לו בנים קטנים בבית ואשתו חולה והוא "מעד" בשל מצוקותיו הכלכליות , עד שהמלך נעתר להפצרותיו והחליט להמתיק את עונש המוות בישיבה בבית הסוהר אשר נמצא במגדל מחוץ לגבולות העיר.

כאשר שומרי המלך הובילו את משה למקום כלאו ,למגדל – הוא שמע כיצד השומרים מדברים עליו .אוזניו קלטו משפטים כגון: "לא יוצלח שכזה", "עליו לקבל עונש חמור על מעשיו הנבזיים", "מהכלא הזה עוד לא ייצא לעולם, גיבורים וחזקים ממנו לא הצליחו להימלט החוצה ובוודאי משה החלשלוש ומוג הלבב לא יצליח לעשות זאת.

משה שמע את דבריהם , נשך את שפתיו וייאוש החל לכרסם את ליבו. "אה"- אמר לעצמו- " אכן מר המוות , כאשר אבדתי אבדתי, כנראה שהמזל הרע רודף אחרי – אני אבוד , הם צודקים אני באמת לא יוצלח . אבלה כאן את שארית חיי ואף אדם כבר לא יתעניין לשלומו של אדם מסכן כמוני".

משה נכלא בכלא אשר נמצא ברומו של המגדל, אזיקים קשרו אותו בכל חלקי גופו לעמוד הברזל , דלתות פלדה סגרו עליו מכל עבר ומשה חש כי חרב עליו עולמו . מאחר וכבר לא היה טרוד להביא טרף לביתו ומעתה מוחו היה פנוי לעשות את חשבון נפשו, הוא החל לשחזר את אשר ארע עימו מאז שנתפס בגנבתו עד שהובילו למקום רבצו הנוכחי , דרך עמידתו לפני המלך שכמעט וערף את ראשו בכיכר העיר. משה שחזר את כל המשפטים השליליים שאמרו עליו שומרי המלך , היה זה מעין תקליט שחוזר על עצמו ,ככל ששחזר יותר את הדיבורים הרעים על עצמו וככל שהעמיק במאורעות שעברו עליו מצב רוחו היה ירוד יותר ונפשו הייתה עגומה עליו מאוד.

כמובן , שמצב רוחו הרע השפיע על גופו ,הוא חש כאבי בטן , סחרחורות תקפו את ראשו וחש כי ידיו ורגליו כבדים מאוד והוא אינו יכול כלל להזיזם.

לאחר שלושה ימים שמשה היה מרותק למקום כלאו באפס מעשה כאבן שאין לה הופכין. החל משה לחשוב ולהרהר וכי זה יעזור – שאני אבכה וכי זה יועיל שאני אהיה ממורמר כך ללא גבול, הרי אם אני אהיה עצוב רק אני אפסיד מזה.

ואז החל משה לחפש נקודות טובות גם במצבו הקשה. "נכון נכשלתי , אך זה לא אומר שאני כישלון". מעדתי , נפלתי אך אני בסך הכול בן אדם, אני חייב לנסות לצאת מכאן כי יותר גרוע מזה כבר לא יהיה לי, אנסה לשנות את מצבי אם אצליח מצויין ואם לא לפחות אדע שניסיתי ומיצית את כוחותיי.

אומנם עשיתי רע , אך אין זה אומר שאישיותי היא רעה , אני חייב להתקדם ולהמשיך לזרום קדימה . בעבר היו לי גם הצלחות לא רק כישלונות כמו...(וכאן החל למנות את הצלחותיו בעבר) ואפילו הצלחתי לדבר עם המלך ולשנות את גזר דיני , זה סימן שיש לי כוחות ואני יכול להצליח...

זיק של שמחה ניצת בעיניו של משה, לראשונה הוא הרגיש כי כוחותיו אט אט שבים אליו הוא מתח מעט את גופו השפוף וגילה לתדהמתו כי כל האזיקים שקשרו את חלקי גופו מתפרקים מאיליהם משל היו חוטי צמר גפן . הוא לא ,האמין האזיקים האלו שכל כך ייסרו אותו מבחינת נפשית נפקעו והיו כלא היו. הוא החל מהרהר:" אולי אנסה לפתוח את הדלת , אולי אדבר עם השומר שייתן להסתובב מעט ולחלץ את עצמותיי בחצר הכלא" . כאשר משה סובב את ידית דלת הפלדה בשיא העדינות הוא גילה כי בעצם הדלת הייתה פתוחה , מיד הוא התחיל לרדת על קצות אצבעותיו כדי שקולות צעדיו לא יגיעו לאוזניהם של השומרים וכך ירד בגרם המדרגות של המגדל .

כל הדרך הלם ליבו בחוזקה, "אם השומר יפגוש אותי אומר לו:" שרציתי רק לבקש ממנו מעט מים לרוות את צימאוני ולא הייתה לי מחשבה בכלל לברוח מהמקום הזה ".

משה היגיע לשער הכניסה , כל גופו רעד וזיעה כיסתה את גופו בשארית כוחותיו הוא סובב את ידית הדלת והנה הוא גילה כי היא פתוחה לרווחה... מוחו החל לעבוד בקדחתנות "מה אומר לשומר, מה אגיד לו ",הוא החל לפסוע לכיוון השער , חש כאילו עיני כל העולם מסתכלים עליו ברגע גורלי זה והוא המשיך בכיוון היציאה עד שרגליו דרכו מחוץ לשטח הכלא . משה עתה החל לנשום לרווחה הוא לא הסתכל אחורה הוא חשש לפגוש את השומרים שהחדירו לליבו עד כמה הוא לא מוצלח , מרגע לרגע ליבו החל להתמלא בשמחה , גוו הזדקף, ידיו נעשו קלים ורגליו היו צועדות בזריזות ובשמחה כאילו הוא פוסע על שטיח אדום ומוביל את בנו יחידו מתחת לחופה .

משה הפנים את המסר – "מעדתי ,סבלתי, נענשתי אך כל זה שייך לעבר מרגע זה אני בריה חדשה , אין לי עבר , אני נולדתי מחדש ופני אל העתיד אל הטוב אל הצמיחה ברוחניות ובגשמיות. ואני בוודאי אצליח לנצל את כוחותיי לטובה , לא למרות הקשיים שהיו לי אלא בזכות הקשיים שהיו לי

כי יתרון האור -----הוא דווקא מן החושך.....

"היכן אני בסיפור"-  הפקת לקחים.

1. האם גם אתה נמצא במצב שלילי – מעין "כלא" דמיוני שמונע ממך להגיע למטרות שהצבת לעצמך______________________________________________ ?

2.  מהי המטרה שלי בחיים?_____________________

3. מה מקשה עלי להגיע לממש מטרה זאת?

א. _____________________________________

ב._____________________________________

ג._____________________________________

4. מה הן האפשרויות שלי להתייחס למצב השלילי בו אני נמצא ?

)להתייאש להשלים עם הסבל ולהיות ממורמר ומתוסכל, לנסות את האפיק החיובי ולדעת שכל הצלחה קטנה זוהי התקדמות אדירה עבורי(

5. באלו צעדים אני אנקוט כדי לממש את מטרתי זו?

א.___________________________________________________

ב.___________________________________________________ ג.____________________________________________________

6. כיצד אתמודד עם כישלון ועם אכזבה (אם יהיו(?

א.___________________________________________________ ב.___________________________________________________ ג.____________________________________________________

7 אלו יעדים (ברי ביצוע) יהוו עבורי הצלחות אדירות) גם אם לא אשיג את כל מטרותיי(?

א._________________________________________________

ב._________________________________________________

ג._________________________________________________

8. מתי אתחיל לבצע את מטרותיי?

א. _______________________________________________

ב. מה תאריך היעד לבדוק אם התקדמתי בתוכנית זאת?_________

 

קורא יקר – סיפור זה אינו לקריאה אלא לעשייה. יש לכתוב את התשובות ולגלות את הכוחות הפנימיים האצורים בקרבנו.

 
בהצלחה

 

דן כהן- מאבחן דידקטי ומוסמך בכיר בחינוך מיוחד והוראה מתקנת

 


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4 (86 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

חומש אור החיים עם ביאור אור לעיניים

320לרכישה

מוצרים נוספים

כמים ליבך - הרבנית ימימה מזרחי

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

ילדים מספרים על עצמם 11 - חיים ולדר

חבורת תריג 4 - בתעלומת בבל - חיים ולדר

חבורת תריג - עונה 7

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים