חיים לאחר המוות

גלגול נשמות: איך זה עובד?

כשאדם סובל, אומרים שזה תיקון על משהו שעשה בגלגול הקודם. אבל למה עליי לשלם על מה שהנשמה שלי עשתה בגלגול הקודם? יצאנו לבדוק

אא

הרבה שאלות ביהדות נפתרות באמצעות המושג "גלגול נשמות". למה אנשים צדיקים סובלים? כנראה שזה "ניקוי" על דבר שעשו בגלגול הקודם. מדוע תינוק נפטר בגיל שבוע בלבד? הוא בא לכאן בגלגול על מנת לתקן את זה, וכן הלאה. ואכן, תורת הגלגולים מיישבת לא מעט תהיות וספקות, בעודה מסבירה עיוותים, כביכול, שאנו נחשפים אליהם במהלך החיים. אז איך בדיוק עובד כל עניין גלגול הנשמות? מדוע ליצור חיבור ביני לבין האיש שהייתי בגלגול הקודם? ובכלל, האם גם בגלגולים הקודמים הייתי יהודי?

"באופן כללי, הגלגולים הם חלק ממערך השכר והעונש לאחר הפטירה", מסביר הרב יצחק פנגר. "חלק מהאנשים עוברים מעין מבחן חוזר, ומגיעים שוב לעולם הזה, כמו מועד ב. כלומר, נכשלנו בדברים ספציפיים בגלגול הקודם, וחזרנו לתקן. חשוב להבין: זה לא שאני נענש על דבר של מישהו אחר. נותנים לי הזדמנות לתקן את מה שאני עצמי קלקלתי בגלגול הקודם. יש שאומרים שדווקא מה שקשה לי באופן אישי במערכת המצוות מול הבורא או בני האדם - הוא זה שבגללו באתי לתקן. ומנגד, אם במשהו מסוים האדם חזק ומוכשר - כנראה שזה חלק מהתיקון שלו, מסמנים לו מלמעלה שיתמקד בזה".

ולמה משכיחים מאיתנו את הגלגול הקודם?

"כדי ליצור מנגנון של בחירה אני צריך שיעלימו ממני את השאלות של המבחן, וכמובן גם את התשובות. בכלל, אדם שיזכור שהיו לו אישה אחרת וילדים אחרים, זה יבלבל אותו. למרות שזה נמצא אי-שם בתודעה, חוקרים שונים גילו שקלסטרופוביה או פחדים שונים מגיעים מגלגולים קודמים, ואם עורכים רגרסיה, היפנוזה וכו, מגלים שהאדם סוחב שאריות מאותם גלגולים. אבל עקרונית, אין עניין שנזכור את כל החוויה שהייתה אז, כי זה ימנע מאיתנו חיים נורמליים".

ומי שהיום יהודי היה בהכרח יהודי גם בגלגולים הקודמים?

"בהכרח כן. אבל יש אפשרות שיהודי יתגלגל בגוי, כלומר הנשמה של יהודי תהיה בגוף של גוי. זו המציאות של גרים, שלמרות הכל מעוניינים להתאחד שוב עם העם היהודי. כשהם מתעקשים להיכנס לכל מערכת המצוות, חלק מהמקובלים מסבירים את השאיפה הזו בגלגול נשמות. היהודי נענש ברמה מסוימת, התגלגל בגוי ובא לעולם הזה כדי להתגייר. אבל בכל מקרה, גוי לא יכול להתגלגל ביהודי".

הרב אלי עמר מסביר את נושא הגלגולים תוך הפרדה בין הגוף לנשמה. "האדם מורכב ממערכת פסיכופיזית - גוף מצד אחד ונשמה אלוקית מצד אחר", הוא מסביר. "הנשמה היא דבר נצחית, והיא מגיעה ממקור אחד. מכניסים את הנשמה לשותף שהוא הגוף - סוג של מלבוש. האני האמיתי הוא הנשמה. היא מרגישה, חושבת, אוהבת, רואה, מדברת. כל הדברים האלה מגיעים מהמערכת הרוחנית של האדם, והראיה היא שברגע שהנשמה יוצאת מהגוף - הוא לא רואה, לא מדבר, לא חושב וכו. כאשר הנשמה לא עומדת במילוי התפקיד שלה, וניתנת לה הפריבילגיה לחזור לכאן לתקן את מה שקלקלה - לא לכולם ניתנת פריבילגיה - יתנו לה להתמודד עם דברים דומים. אם היה אדם כעסן ולא התמודד - יחזירו אותו להתמודד עם ניסיונות כאלה, אם אדם היה קמצן - יחזירו אותו שוב כדי להתמודד, וכן הלאה".

למה שאני אענש על משהו שמישהו אחר עשה?

"זה לא הוא - זה אתה. אם אדם עשה עבירת תנועה עם טריינינג, ובא לבית המשפט עם זקט, האם הוא יכול לטעון שמישהו אחר עבר את עבירת התנועה? הנשמה היא אותה נשמה, והניסיון הוא אותו ניסיון, רק המלבוש שונה".

כמה גלגולים יש לנשמה?

"הפסוק אומר על שלושה פשעי ישראל ועל ארבע לא אשיבנו. כלומר, אם נתנו לאדם שלוש פעמים צאנס בבחירה חופשית, והוא בחר בדרך לא נכונה - בפעם הרביעית הוא חוזר לכאן נטול בחירה, כלומר נשמתו מתגלגלת בדומם, צומח או מדבר. כך הוא בטוח יעשה את התיקון שלו בדרך הנכונה מבלי לקלקל. כיום, אגב, כולנו גלגולים של נשמות שכבר היו בעולם. כבר בתקופתו של האר"י הקדוש, לפני 450 שנה, הוא כתב שאין כבר נשמות חדשות בעולם. כולנו כבר היינו כאן".

תגיות:גלגול נשמות

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה