סיפורים אישיים

המהפך 3: ראיון עם הרב זמיר כהן

יקומים מקבילים בתורת הקבלה, זרימת העתיד להווה והתכווצות הירח הם רק חלק מהנושאים המסקרנים שבהם עוסק "המהפך 3", ספרו החדש של הרב זמיר כהן. עד לפני עשרות שנים חלק מהנושאים שבו נחשבו למדע בדיוני, אבל המציאות חזקה מכל דמיון, כמו גם יכולתו הפנומנלית של הרב לחבר שוב ושוב בין תורה ומדע

אא

כשהחל הרב זמיר כהן לעבוד על "תורה ומדע", לפני למעלה מעשור, הוא לא תיאר לעצמו שהחוברת הפופולרית תהווה את השלד לספרו רב המכר "המהפך"; כשהעבודה על "המהפך" החלה, לא נראה היה שיהיה ספר המשך, אבל כעבור מספר שנים ראה אור "המהפך 2", וכן הלאה. כך נולדו להם ספרי "המהפך", כשבשבועות האחרונים יצא לחנויות הספרים ול"הידברות שופס" גם החלק השלישי שבסדרה. "המהפך 4" נמצא אף הוא בהכנה, ובכך מקווה הרב זמיר שהסדרה תגיע אל סיומה, מה שיאפשר לו לפנות זמן משמעותי יותר לנושאים חשובים אחרים העומדים על הפרק.

"אכן מפתיע מאוד שהגענו ל´המהפך 3´", אומר הרב זמיר. "בתחילה באמת נראה היה שאין יותר מדי חומרים מעבר למה שנמצא בחוברת ´תורה ומדע´. אבל ככל שחולף הזמן, כך מתגלים נושאים נוספים, שלחלקם התוודעתי עם הזמן, וחלקם שאובים ממחקרים שהתגלו רק בתקופה האחרונה".

 

 

מי שיעיין ב"המהפך 3" יגלה שהרב זמיר לוקח את השילוב תורה-ומדע לקצה חדש ומפתיע. הפעם הוא לא חושש לצלול לנושאים עמוקים הרבה יותר כמו מכניקת הקוונטים ויקומים מקבילים בתורת הקבלה, זרימת העתיד להווה והתכווצות הירח; בנוסף הוא מטפל גם בסוגיות ידועות ומסקרנות כמו דבש הדבורים והעלאת גרה בארנבת ובשפן, ואם זה לא מספיק – גם מביא סימוכין לקשר שבין כיבוד הורים ואריכות ימים, וכן את סוד רעננות המוח היהודי.

במענה לשאלתי, השיב הרב שעל הספר הוא עבד בעיקר בלילות, כשחזר מההרצאות השונות ברחבי הארץ, כאשר אין טלפונים או עניינים אחרים ברקע. חלק מהפרקים נבעו מיוזמה אישית, וחלקם נולדו מבקשות הציבור. "הפרק שעוסק בהעלאת הגרה של הארנבת והשפן נוצר מתוך כך שבציבור ביקשו תשובות, כי המידע נראה כמו סתירה", מספר הרב. "חקירה של הנושא מראה שזה בדיוק להפך – גם נושא זה מהווה הוכחה נוספת לצדקת התורה. על קצה המזלג אוכל לספר שהארנבון הוא שם חדש. בעבר קראו לו שפן, וכיום אותו ארנבון עונה על הגדרות השפן המקראי בדיוק כמו שקראו לו לפני עשרות שנים בלבד. רק שכדי להוכיח שהארנבון הוא השפן המקראי, היה צורך לבדוק מקורות היסטוריים. התברר שספרד נקראה כך על שם השפנים שהפיניקים ראו שם בכמויות גדולות, ולכן נקראה ´ספאניה´. יש מטבעות רומיים שהתגלו מאותה תקופה, שבהן ניתן לראות בבירור את דמות אותו שפן שחקוק עליהן. זה מזכיר את הביטוי ´שפני מעבדה´ – משתמשים במונח הזה למרות שמדובר בארנבונים ולא בשפן הסלעים. הכל עניין של הגדרה שהשתנתה במשך השנים, ומכאן נוצר הבלבול. זו רק דוגמה לנושא שעלה מתוך הציבור כשאלה, והתוצאה היא הפרק הרחב שמופיע בספר".

נושא מרתק נוסף שמובא בהרחבה בספר הוא נושא דבש הדבורים, שזוכה לכשרות למרות שהוא מופק מגוף הדבורה הלא-כשרה. "במבט שטחי תמוה, איך יתכן שהדבורה אסורה באכילה – אבל דברים שיוצאים ממנה מותרים", אומר הרב. "לכאורה, יש חומרים מגוף הדבורה שמתערבבים בצוף שהופך לדבש, ולכן התמיהה. אבל מתברר שיש לדבורה שתי קיבות, ייצור הדבש מתרחש באחת מהן, בתהליך מיוחד שמפיק דבש נקי שאין בו תערובת מגוף הדבורה, בדיוק כמו שחז"ל אמרו,שהדבש לא מכיל חומרים שאסורים באכילה".

אחד הפרקים המסקרנים ביותר, שלא לומר גולת הכותרת של הספר, הוא "יקומים מקבילים בתורת הקבלה". האם באמת ישנם יקומים מקבילים?

"ראשית, אציין שעבור מי שלא מכיר את התחום, יש בספר מבוא שנועד למי שרוצה להכיר את יסודות הפיזיקה הקלאסית ומכניקת הקוואנטים, שזו למעשה הפיזיקה החדשה. לדעתי הפרק הזה יכול לחולל מהפך של ממש בנפשו של כל אדם שיש לו ספק במציאות האלוקים. הממצאים הכי חדשים במכניקת הקוואנטים מופיעים כבר בספר הזוהר ובתורת הקבלה.

"על קצה המזלג אפשר לספר שלמדענים התברר שבחלקיקים הקטנים של החומר, אלקטרון שנמצא במקום אחד יכול להימצא בו זמנית גם במקום אחר. זה נראה מוזר, כאילו שיאמרו לאדם שיושב כאן על כיסא מסוים ´אתה יושב כעת גם על כיסא אחר בחדר אחר´. נכון שבמציאות הפיזית הגדולה לא רואים דברים כאלה, אבל בעולם החלקיקים זה הוכח. כתוצאה מכך, התפתחה תיאוריה מדעית לחלוטין הטוענת שישנם יקומים נוספים שהם כפילים של היקום שלנו, וכך אותו אלקטרון נמצא גם שם.   

"מבחינה מדעית, מה שאמרתי עכשיו נחשב בעבר כמדע בדיוני לחלוטין. אך בתורת הקבלה מובא שכל פעולה שאנו עושים כאן משפיעה מיד בכל היקומים המקבילים שנמצאים בממדים אחרים. לפי הקבלה, היקום מורכב ממעין גלדים של בצל. כלומר, לעולם שלנו יש יקומים מקבילים ברמות שונות. בספר ניתן לראות את התרשימים של היקומים המקבילים על פי תורת הקבלה, וכדרך אגב לקבל מתוך כך תובנה במה שנוגע למפץ הגדול, דבר שגם בו הזוהר הקדים את המדע. מכניקת הקוונטים מעלה תהיות נוספות, כגון השפעת הצופה על המציאות ופרדוקס החתול של שרדינגר. אבל כאשר לומדים את דברי הזוהר הקדוש מגלים פתרון לפרדוקס המהווה חידה מדעית בלתי פתורה".

האם הגילוי המדעי מעיד על משמעות קיומנו כאן בעולם?

"בתחילת הפרק הבאתי את דבריו של פרופ´ נילס בוהר, חתן פרס נובל לפיזיקה, שאומר שמי שלמד את מכניקת הקוואנטים ולא הזדעזע – סימן שלא הבין אותה. וזה נכון. אבל כשמחברים את הגילויים החדשים עם תורת הקבלה, מקבלים דווקא זעזוע של תובנות נפלאות, שהן רק מחזקות ומשמחות, כשמבינים את המציאות האמתית של הבריאה".

גם הפרק שעוסק בשאלה "העתיד זורם להווה?", ומתייחס לאפקט הגל הכפול, היה יכול להישמע עד לפני כמה שנים כמו מדע בדיוני.

"אכן כן. פרופ´ יקיר אהרונוב, שהיה מועמד לפרס נובל, גילה שלא רק התרחשויות עכשוויות משפיעות על העתיד, אלא גם התרחשויות עתידיות משפיעות על מה שקורה עכשיו. המילים האלה אמנם נשמעות בדיוניות, אבל הוא הוכיח זאת מדעית, בעוד שביהדות העניין הזה ידוע. למשל, כתוב שאסתר עלתה למלוכה משום שהקב"ה הקדים תרופה למכה. כלומר, אם המן לא היה עתיד לגזור גזירה – אסתר לא היתה עולה למלוכה. יש דוגמאות רבות ביהדות, שבהן רואים שהעתיד משפיע על ההווה".

כיצד מגיעים החומרים המדעיים אל הרב?

"כשיש נושא מדעי שעולה מתוך דבר חז"ל – פשוט מחפשים מקורות מוסמכים. לדוגמה, חז"ל אומרים שהירח היה בתחילה כמו השמש – כלומר כוכב אש בוער – והוא הצטנן והצטמק עד שהפך לירח. הם מדברים על כך שהלבנה התלוננה על כך שאין שני מלכים בכתר אחד, והקב"ה אמר לה ´לכי מעטי את עצמך´. מעבר למשמעות הרוחנית שבדברי המדרש, יש כאן מידע מדעי מעניין: הלבנה היתה בעבר כוכב אש. ניגשתי לבדוק מה יש למדע העכשווי לומר על תהליך היווצרות הירח, והתברר שאכן המדענים טוענים שהירח היה בעבר כוכב גדול של אש. ניתן לראות שחז"ל אמרו כבר בתקופתם דבר שאף אחד לא חשב עליו. בספר מופיעות תמונות מתוך ההדמיה שיצרו מדעני נאס"א להמחשת תהליך שינוי הירח מכוכב של אש לכוכב כבוי וקר".

ולסיום, למה לדעת הרב דווקא בדור הזה יש משיכה לתורה ומדע, בעוד שבדורות הקודמים האמונה היתה מושרשת באופן טבעי יותר ועמוק?

"בעידן הנוכחי המדע פרץ קדימה וגילה נתונים שגרמו לסוג של גאווה אנושית, שהנה אנחנו שולטים בטבע, יודעים הרבה ומגלים נתונים חדשים שאיש לא ידע בעבר. התחושה הזו יצרה אצל רבים צורך להבין בשכלם גם את מה שקשור לחלק הרוחני שבבריאה. בנוסף, עם הפריצה המדעית החלו המדענים לרדוף את הכנסייה הנוצרית כתגובה לכך שבעבר הכנסייה רדפה את המדע. וכך נוצרה היום אווירה שדת ומדע לא הולכים ביחד, כתוצאה מהמאבק שבין הנצרות למדע. דווקא ביהדות לא היתה התנגשות – הרמב"ם ועוד רבים מגדולי ישראל, תמיד חיברו בין תורה למדע. הם ראו את כל החכמות כרקחות וטבחות למלכה שהיא התורה, ולא ראו בהן אויב לתורה. אך האווירה העכשווית בעולם שכאילו דת ומדע לא הולכים ביחד,התפשטה והגיעה,בטעות גם לעם ישראל. עם זאת, זכינו להיוולד בדור שבו המדע מתחיל לגלות את מה שכתוב בתורה, והנה, ניתן גם להוכיח זאת".

לרכישת "המהפך 3" בהידברות שופס, הקליקו כאן.

תגיות:המהפךהרב זמיר כהן

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה