סגולות

האר"י הקדוש בסגולה מיוחדת לשבת הקרובה, פרשת ראה

השבת הקרובה, בה חל ראש חודש אלול, היא עת רצון מיוחדת לקבלת התפילות. קראו את דבריו המרגשים של האר"י הקדוש

| כ"ז אב התשע"ח |
(צילום: פלאש 90)
אא

בשבת הקרובה חל ראש חודש אלול. זוהי שבת פרשת ראה, ושמה מרמז על כך שהיא יוצאת תמיד בתחילת חודש אלול. ראה ראשי תיבות: ראש אלול היום.

בפרשה זו מוזכרים פעמים רבות לשונות של שמחה, וזהו רמז לכך שעבודת חודש אלול צריכה להיות בשמחה, מתוך אושר אין קץ על כך שאבינו האוהב העניק לנו חודש של רחמים בו הוא שומע שוועתנו ומכפר לנו על כל השנה כולה.

הפרשה פותחת בקריאתו של הקדוש ברוך הוא: "ראה אנוכי נותן לפניכם היום". בזוהר מבואר כי "היום" הכוונה לראש השנה. כאשר נקראת פרשת ראה, פונה כביכול הקב"ה לאדם ואומר לו: "זכור מעתה את היום הגדול – ראש השנה – הבא עליכם לטובה".

הגאון מוילנא, בביאורו למגילת אסתר, כותב דברים נוראים בנוגע ליום ראש חודש אלול. על הפסוק: "בשנת שלוש למלכו עשה משתה... ימים רבים שמונים ומאת יום", מבאר הגאון כי השנה היא בת 365 ימים ורבע יום, וכיוון שמקצת היום ככולו נמצא שהשנה נחשבת כ-366 ימים. הגר"א ממשיך ומסביר כי בשמים דנים את האדם רק על מחצה מהם, כלומר על הימים ולא על הלילות (מקור הדברים במסכת שבת פ"ט) כי בזה הזמן הם ישנים ולא חוטאים. נמצא שכביכול רק 183 ימים הם בידו של היצר הרע, וכנגד הימים האלה היתה סעודתו של אחשוורוש (המשול ליצר הרע) 180 יום. ומה בנוגע לשלושת הימים החסרים? אלו שלושה ימים שלא שולט בהם יצר הרע. וכה דברי הגר"א: "וג' הימים הנותרים שלא ערך בהם סעודתו הם ראש חודש אלול וראש השנה ויום הכיפורים שהם ימי צער ליצר הרע".

סנגורן של ישראל, רבי לוי יצחק מברדיטשוב כותב בספרו 'קדושת לוי' כי הפסוק בישעיהו: "הנותן בים דרך ובמים רבים נתיבה" נכתב על ראש חודש אלול. כה דבריו המרגשים: "הכלל הוא, כי בראש חודש אלול השם יתברך מגלה אלוקותו ומלכותו לנשמת ישראל, וכי הוא מנהיג את כל העולמות בחסדו הגדול, וישראל עם קדושו ממליכים עול מלכותו עליהם. וזה 'הנותן בים דרך' - זה ראש חודש אלול". כלומר, בראש חודש אלול מגלה השם יתברך לנשמת ישראל כי הוא מנהיג העולם.

השנה (תשע"ח) חל ראש חודש אלול ביום שבת קודש. כאשר ראש חודש שחל בשבת. בעל ה"מאור ושמש" מסביר כי כאשר ראש חודש חל בשבת יש "עלייה גדולה מאוד לשכינה, ונעשה ייחוד גדול בעולמות העליונים כפול ומכופל מאשר בראש חודש שחל בחול. על כן יכולים כל בשר לנתק את עצמם מהגשמיות, לחזור בתשובה שלימה יותר משאר ראשי חדשים". כלומר, בשבת זו יש צירוף של כמה נקודות המסייעות לאדם לשוב בתשובה שלימה – כוח השבת, כוח ראש חודש, השילוב של שניהם, וכן היותו ראש לחודש אלול מלא הרחמים.

הרב זמיר כהן מסביר את ייחודיותו של ראש חודש אלול שחל בשבת. צפו

האר"י הקדוש מבאר כי עיקר התשובה מקובלת בימי חודש אלול. ב'עץ הדעת טוב' נכתב: "ועיקר התשובה הזו להיותה מקובלת בראש חודש אלול, הנקרא 'ירח הימים הנוראים', כי אז תפילתך נשמעת ושערי תשובה פתוחים, כמו שכתוב 'דרשו השם בהמצאו' ובסוד 'אני לדודי ודודי לי' ראשי תיבות אלול, כי אז נהפך הקב"ה לידיד ואוהב אל האדם השב בתשובה''.

ה"פנים יפות" מבאר כי הפסוק: "ולי מה יקרו רעיך קל" נכתב על ימי אלול, ששורשו הוא כמו שאמר האר"י שהם ימי ריעות וידידות בין ה' לעמו וימי רצון, וכי חודש זה מכפר על כל השנה, בשל רחמיו וחסדיו של ה'.

רבי שניאור זלמן מלאדי המשיל את חודש אלול למלך הנמצא בשדה ופוגש את נתיניו. שם, יכולים כולם לגשת אליו ולשטוח את בקשותיהם והמלך מקבל את פניהם בסבר פנים יפות ומחייך אליהם.

חודש אלול הוא זמן בו מלך העולם נמצא ב'שדה' וניתן להגיע אליו בקלות. בחודש זה ניתן לבקש סיעתא דשמיא להתעלות רוחנית, והוא ניתן מתוך אהבתו של השם יתברך לעמו האהוב על מנת שיתכפרו כל חטאיהם.

הרב יצחק פנגר בהרצאה מיוחדת - שערי הרחמים נפתחים בחודש אלול:

 

דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 5 (89 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

48 ש"חלרכישה

מוצרים נוספים

זוגיות עם רגש - הרב מיכאל לסרי

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

מעבר לסגולה - הרב אליהו עמר

בית אמי - הרבנית בת שבע קניבסקי

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

שבויות

לכל המוצרים