סיון רהב מאיר

סיון רהב-מאיר: "בואו נודה, אנחנו מוצפים באוקיינוסים של הבל ושל זבל''

אשת התקשורת סיון רהב מאיר התארחה בבית הספר לתקשורת באוניברסיטת אריאל, וטענה כי התקשורת מפספסת דווקא את המסר הייחודי של ישראל

| ט"ז סיון התשע"ח |
(צילום: shutterstock)
אא

העיתונאית סיון רהב מאיר התארחה בבית הספר לתקשורת באוניברסיטת אריאל. בשיחה מרתקת עם הסטודנטים, נגעה רהב מאיר בנקודות רגישות בתוככי התקשורת.

"יש פה ושם איים של איכות, אבל בואו נודה, אנחנו מוצפים באוקיינוסים של הבל ושל זבל. הדיון לא צריך להיות רק בין שמאל לימין. השאלה האמיתית היא לא רק אם התקשורת שמאלנית או ימנית, אלא האם התקשורת מטומטמת. מתווכחים כל היום על החדשות, בלי להתייחס לריאליטי, לבידור, לפרסומות. זה הרבה יותר מטריד".

רהב מאיר המשיכה: "הייתה צריכה לקום מזמן קואליציה של הורים מכל המגזרים שאכפת להם ממה שמתפרסם. אין אפילו דיון מה ראוי לשדר ומה לא, שחזורים של רציחות, תיעודים מזעזעים, הכול הולך.

"דוגמה קטנה", הוסיפה, "לא ייתכן שנראה בלופ, שוב ושוב, קטעי וידיאו מאירוע שבו מטפל זר מתעלל בקשיש. אני באופן אישי ביקשתי להפסיק להראות את זה פעם באמצע שידור. זה מקהה את החושים שלנו. אבל אני לא רוצה רק לומר מה לא, אלא מה כן. איך התרבות שלנו והיהדות והציונות והידע – הם חלק מפס הקול. המטרה היא לא רק להתרחק מהקיים, אלא ליצור אלטרנטיבה".

רהב-מאיר ציינה כי התקשורת מפספסת דווקא את המסר הייחודי של ישראל. בהתייחסה לשימוש בתפילין במערכון של ארץ נהדרת, אמרה: "הרבה יותר מפריע לי זה 'ג'ירו דה איטליה' בשבת. הרי לא היו מעזים לערוך אירוע כזה בישראל ביום השואה או ביום הזיכרון. אני לא טוענת שצריך לכפות, אני רק אומרת שעצוב שלא עצוב לנו. שפשוט לא אכפת לנו שהסמל שלנו נרמס.

''הרי יכולנו למנף את זה, עם רכיבה לעבר האופק ונרות שבת עם כניסת השבת, ועם המשך הנסיעה בהתלהבות עם צאת שלושת כוכבים ראשונים", מתארת רהב מאיר. "יש לנו מוחות שיכלו לפצח את זה ולעשות מזה מגה-אירוע דווקא סביב המסר הייחודי של ישראל".

רהב מאיר התייחסה ל'מפעל הווטסאפ היומי' שלה "קבוצת הווטסאפ מונה היום עשרות אלפי עוקבים, עם מתנדבים שמפיצים את החומרים וגם מתרגמים את התוכן לחמש שפות שונות ברחבי העולם. אני חושבת שגם זה נקרא תקשורת, להעביר קול שיוצא מישראל, דרך הפלטפורמות החדשות, אבל מתבסס על המקורות העתיקים שלנו".

כיצד החל העיסוק בניו-מדיה? "הגעתי לעיסוק בפלטפורמות החדשות, אחרי שנולדה בתנו יהודית. הבנתי שאני לא מוכנה לעשות שוב מאותו דבר. וממילא כוח התקשורת המסורתית ירד ונוצרו ערוצים חדשים, שבהן האינפורמציה היא חופשית. חשבתי על הרעיון של לחבר נושאי דת עם הטכנולוגיה החדשה. היום אדם הוא תבנית נוף הפיד שלו, ולכן חשוב שיהיה בפיד שלנו מקום לרמב"ם, לרש"י... כל מי שנפטר – אם לא נשים אותו בפיד, עלול להישכח, או להיות מוכר רק למי שלומד ומעמיק. זה כמובן נפלא וחשוב ללמוד במסירות ובעמל, אבל מה עם מי שלא?"

"אני לא דוסית מחמד", אמרה רהב מאיר. "אני לא מרגישה שאני מייצגת מיעוט. לדעתי מה שאני מייצגת ומרגישה מרגיש חלק ניכר מרוב הציבור. כל סקר מעיד על כך, יש ציבורים עצומים שלא מקבלים קול בתקשורת המיינסטרים".

רהב מאיר התייחסה גם לטיעונים אודות הדרת נשים. "אני סבורה שהשפלת נשים מתרחשת בפרסומות בכביש איילון בהיקף נרחב ומקיף, אבל משום מה נטפלים לתופעות שוליים קיצוניות ואפילו הזויותאנחנו כושלים בעיקר, בכבוד לגוף האישה והגבר. ME TOO זה ההוכחה לכך. יש פה בעיות שטרם נפתרו. צריך שינוי של ממש בתחום הזה, של דיטנס, של כבוד, של יחס ענייני. הלוואי שזה יהיה השלב הבא בסיפור הזה", סיימה רהב מאיר את דבריה הנוקבים.


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4 (89 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

חומש אור החיים עם ביאור אור לעיניים

320לרכישה

מוצרים נוספים

כמים ליבך - הרבנית ימימה מזרחי

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

ילדים מספרים על עצמם 11 - חיים ולדר

חבורת תריג 4 - בתעלומת בבל - חיים ולדר

חבורת תריג - עונה 7

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים