חדשות בעולם

טראמפ הרים את אצבעו למעלה ואמר: "זה היה אלוקים. בזכותו!"

עדות נדירה מהכתב החסידי בבית הלבן: "זה היה רגע מלא עוצמה. נשיא המעצמה החזקה בתבל מודה ברגע המרגש והדרמטי בחייו, רגע של ניצחון מסחרר, כי לא הוא - אלא כח עליון, הוא שהביא לניצחונו המהדהד בבחירות"

(צילום: פלאש 90)(צילום: פלאש 90)
אא

ג'ק טורקס, או בשמו המלא יעקב טרקלטויב, הוא יהודי חרדי חסידי תושב ניו ג'רזי, העוסק ככתב בבית הלבן. מאז נכנס דונלד טראמפ לבית הלבן, משמש טורקס כנציג המגזין החרדי AMI בבית הלבן.

בגיליון חג הפסח, התפרסם ב'יתד נאמן' ראיון מרתק עם טורקס, חסיד ויזניץ-מונסי. בניגוד למה שאולי אפשר לחשוב, טורקס אינו היהודי הדתי היחיד שמסתובב במסדרונות הבית הלבן: "יש כאן לא מעט יהודים שומרי מצוות, בפרט כיום- בתקופת הממשל הנוכחי. יחד עם זאת, לא פשוט בכלל להיות יהודי חרדי שעובד במהלך ימות השבוע בבית בשדרות פנסילבניה. האתגר הכי קשה הוא הקפדה על תפילות במניין", אומר טורקס.

"יש פה ושם מניינים בבית הלבן- בעיקר מנחה וערבית, אך לא באופן קבוע. יש אומנם יותר ממניין יהודים דתיים שעובדים בבית הלבן, אבל הם מפוזרים על פני כל הקומפלקס הענק. לפעמים, כאמור, מתקבצים כמה יחד ואז אני מצטרף לתפילה במניין, אך בפעמים אחרות- האתגר להגיע לבית כנסת הוא גדול. התנועה כבדה, וזאת משימה מורכבת ביותר".

אתגר משמעותי נוסף עבור טורקס כיהודי חרדי, הוא האוכל: "להשיג אוכל כשר למהדרין ברדיוס הקרוב לבית הלבן, זה דבר קשה מאד. אין הרבה אופציות".

טורקס מתגורר, כאמור, בניו-ג'רזי. מרחק של כשעתיים וצי נסיעה מוושינגטון. בשל כך, את ימות השבוע הוא מעביר בבית הלבן, וביום חמישי חוזר הביתה.

לשאלת המראיין, השיב כי מעולם לא נתקל בהערות לגבי לבושו החסידי. "לא זכורות לי כל שאלות מן הסוג הזה לאורך שנות עבודתי. צריך להבין כי רבים מהעיתונאים בוושינגטון הם יהודים, חלקם ממלאים את התפקיד הזה במשך עשרות שנים. אנשים כאן יודעים הרבה על יהדות. הם מבינים ומקבלים אותי. גם העובדה שבבירת ארה"ב יש אנשים בכל רחבי העולם- מכל הסוגים, מסייעת. רגילים כאן ל'חריגים'".

האווירה הטובה והאוהדת כלפי אנשים דתיים בבית הלבן מקלה על טורקס את העבודה. אף על פי שבניגוד ליתר חבריו העיתונאים שבוע העבודה שלו קצר יותר בשל שבת קודש, הוא סבור כי הוא מצליח להשלים פערים כמו כולם, ואולי אפילו יותר: "מטבע הדברים, אני לא מחובר בשבת ולו לבדל של אינפורמציה על מה שקורה בבית הלבן. תכל'ס, זה מה שגורם לי לתת אקסטרה עבודה ביום חמישי ובמוצאי שבת. מה גם שבניגוד לעיתונאים אחרים שנשחקים מהעבודה בכל ימות השבוע, בתחילת כל שבוע אני מגיע לבית הלבן עם אנרגיות הרבה יותר חזקות".

במהלך השיחה, חוזר טורקס ללילה הדרמטי ב-8 לנובמבר 2016, אז ניצח דונלד טראמפ בבחירות לנשיאות, הישג שנתפס כמדהים וכמעט לא מציאותי. טורקס היה אחד העיתונאים שהצליחו להחליף כמה מילים עם הנשיא הנבחר והנרגש, ואף שאל אותו שאלה שנענתה בתשובה מעניינת: "שאלתי את הנשיא, 'איך הצלחת לנצח'?", מספר טורקס.

"הוא הרים את אצבעו למעלה ואמר: 'זה היה אלוקים. בזכותו'. זה היה רגע מלא עוצמה. נשיא המעצמה החזקה בתבל מודה ברגע המרגש והדרמטי בחייו, רגע של ניצחון מסחרר, כי לא הוא - אלא כח עליון, הוא שהביא לניצחונו המהדהד בבחירות".

תגיות:טראמפהקב"הנצחון

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה