חדשות בריאות

מנקה ומחטא? מחקר חדש מגלה: מדיח הכלים מזוהם

סטודנטים מאוניברסיטת לובליאנה גילו כי מדיחי הכלים עמוסים בחיידקים, עובש ופטריות. בדגימה נמצא כי החיידקים עשויים לגרום לדלקות בדרכי השתן ואפילו לפטריות

| ו' שבט התשע"ח |
(צילום: shutterstock)
אא

רובנו עושים שימוש במהלך היום במדיח הכלים על מנת לנקות טוב יותר את הכלים שלנו, אלא שעל פי מחקר חדש שערכו סטודנטים באוניברסיטת לובליאנה בסלובניה מגלה כי הוא עמוס בחיידקים, עובש ופטריות. על פי הדיווח, בדקו החוקרים את איטום הגומי על 24 מדיחים, ונמצא כי רובם הכילו חיידקים הקשורים לדלקות בדרכי השתן, עור, לב ואפילו פטריות. "דגימות בקטריאליות כגון חיידקי אי קולי וחיידקי גראם שליליים הידועים כגורמים פתוגניים נמצאו  בדגימות", נכתב במאמר בכתב העת Applied and Environmental Microbiology . הדגימות האלה, מתברר, הצליחו להפתיע את הסטודנטים משום שמדיח הכלים נחשב למכשיר חשמלי שמנקה ומחטא את הכלים.

במאמר נכתב כי הפטריות הנפוצות ביותר שנמצאו הם קנדידה, קריפטוקוקוס ורודוטורולה, שנמצאו בכל מדיחי הכלים. עוד נמצא, כי גיל המדיח, תדירות השימוש בו ואיכות מי הברז משפיעים בצורה משמעותית על מספר החיידקים. עוד נמצא, כי אנשים בעלי מערכת חיסונית חלשה עלולים להיות חשופים לסיכון גבוה יותר להידבקות. חלק קטן מהחיידקים, כך נמצא, עשויים לגרום לסיכון חיים ממש, אבל רובם לזיהומים, בדרכי הנשימה למשל.

"הביקוש העולמי למכשירי חשמל ביתיים, כגון מדיחי כלים ומכונות כביסה, הולך וגדל בהתאמה למספר הנפגעים", נכתב על ידי החוקרים. החיידקים מגיעים למדיח דרך מזון, מי ברז ואף חיות מחמד. החוקרים משערים כי מזון מזוהם הוא הגורם המרכזי לבעיות. כדי למנוע את הימצאות החיידקים, מומלץ לא לפתוח את המדיח לפני שהוא מתקרר. בנוסף, ניגוב חותם הגומי עם מטלית יבשה יכול לסייע בכל הקשור להצטברות החיידקים.

דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4.9 (78 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

הגדה לפסח עם פירוש הרב זמיר כהן

45לרכישה

מוצרים נוספים

הגדה לפסח "ברוך יאמרו" - הרב ברוך רוזנבלום

הגדה עומדת

ערכת יודאיקה "בני מלכים" לפסח

הגדה של פסח - חבורת תריג

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

ילדים מספרים על עצמם בקומיקס 1 - חיים ולדר

לכל המוצרים