חדשות בארץ

נדיר: בכמה נמכרה מדליה נאצית עם צלב קרס ומגן דוד?

בית מכירות פומביות ישראלי מכר פריט אספנות שנראה בלתי מתקבל על הדעת: מדליה עליה משולבים סמלי הנאצים והיהודים עם הכיתוב "נאצי נוסע לפלשתינה", מ-1934

  • ט"ז טבת התשע"ח
מדליה נאצית עם צלב קרס ומגן דודמדליה נאצית עם צלב קרס ומגן דוד
אא

שני בתי המכירות פומביות היו אחראי למכירת פריט אספנות נדיר: מדליה נאצית עם צלב קרס ומגן דוד. המדליה הנדירה, ששני צדיה משלבים ניגוד קיצוני בין סמלי הנאצים והיהודים, נמכרה במכירה פומבית ב"קדם" תמורת סכום של 1,046 דולר. המחיר הראשוני במכירה עמד על 800 דולר. לפני מספר ימים נמכר המטבע במכירה פומבית של בית המכירות הישראליCollecTodo . הפריט נמכר לרגל צום עשרה בטבת, שנקבע כיום הקדיש הכללי לזכר נרצחי השואה. הוא נמכר תמורת 850 דולר.

המדליה הוטבעה לרגל סדרת הכתבות "נאצי נוסע לפלשתינה" שפורסמה בביטאון הנאצי Der Angriff  ("ההתקפה"), והיוותה מזכרת לשיתוף פעולה שהתקיים בין המפלגה הנאצית להתאחדות ציוני גרמניה, לטובת מטרתם המשותפת של העלאת יהודי גרמניה לארץ ישראל ב-1934. במרכז צדה האחד של המדליה הופיע מגן דוד וסביבו כיתוב גרמני "נאצי נוסע לפלשתינה", ובמרכז צדה השני צלב קרס והכיתוב "וכותב על כך ב'התקפה'". קוטר המדליה הינו 3.5 ס"מ.

"בראשית תקופת השלטון הנאצי בגרמניה, התנועה הציונית נטתה לשתף פעולה עם הקו שנקט השלטון הנאצי בתחילת דרכו - עידוד עליית יהודי גרמניה לארץ ישראל. באביב 1933 התאחדות ציוני גרמניה החליטה ליצור קשר עם גורמים בקרב המפלגה הנאצית, העשויים לתמוך במטרה הציונית", נכתב באתר המכירות של "קדם" בנוגע למדליה. "קורט טוכלר, משפטן ושופט יהודי גרמני, חבר בהנהלת התאחדות ציוני גרמניה, פנה אל ליאופולד פון מילדנשטיין, ראש המחלקה היהודית בשירות הביטחון של המפלגה הנאצית ביקש ממנו לכתוב בעיתונות הנאצית על היישוב היהודי בארץ ישראל. ב-1933 נסעו השניים יחד לארץ ישראל עם נשותיהם, למשך חודש ימים, על מנת לאפשר לפון מילדנשטיין להתרשם מהמפעל הציוני המשגשג. בדו"ח שמסר טוכלר לימים לארכיון יד ושם הוא כתב: 'מטרת הביקור היתה ליצור בעיתון נאצי חשוב אוירה שתקדם את מפעל הבנייה בארץ ישראל'. עם שובו לגרמניה פרסם פון מילדנשטיין סדרה של תריסר כתבות מצולמות אודות סיורו בארץ ישראל, בביטאון הנאצי "ההתקפה", ביטאונו של שר התעמולה הנאצי יוזף גבלס. המאמרים נשאו את הכותרת "נאצי נוסע לפלשתינה". לרגל סדרת הכתבות הוציא גבלס מדליה זו".

תגיות:מגן דודצלבמדליה

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה