חדשות מדע

חיסכון אנרגיה עתידי: האם העצים יחליפו את פנסי הרחוב?

צוות חוקרים במסצו'סטס הצליח לייצר צמחים שביכולתם לזהור באור צהוב רך במשך שעות. בעקבות ההצלחה ציינו החוקרים כי באמצעות טכנולוגיה זו יוכלו העצים לשמש כפנסי רחוב בעתיד

| א' טבת התשע"ח |
(צילום: shutterstock)
אא

לאחרונה הצליח צוות חוקרים באוניברסיטת MIT היוקרתית במסצ'וסטס לייצר צמחים, שביכולתם לזהור באור צהוב רך במצב של תאורה עמומה. הצוות החדיר לתוך צמח גרגר הנחלים חומר בשם לוציפראז העשוי מאנזימים, היוצר אור בבע"ח באמצעות יצירת תגובה בין האנזימים לתאים.

החוקרים הכניסו את החומר הכימי הפעיל גם בגחליליות, תוך לחץ לתוך צמחים כמו גרגר הנחלים, ארגולה, כרוב ותרד. בתגובה לפעולה, זהרו הצמחים במשך ארבע שעות. באמצעות החדרת החומר לוציפראז ישנו זירוז לתרכובת בשם luciferin שהיא אחראית ליצירת האור. כמו כן, הצוות צירף לתערובת מולקולה אחרת בשם Co-Enzyme שהיא אחראית להסרת התגובה של תוצרי לוואי שמעכבים את הפעילות בלוציפראז.

לאחר ההצלחה חיפשו החוקרים דרך שתאפשר את הפעלת החומר המוחדר למשך זמן רב יותר, עד שכמעט כל צמח יוכל לשמש כמעין מנורת שולחן לטווח ארוך.

על פי התוצאות, ציינו החוקרים כי באמצעות טכנולוגיה זו, יוכלו העצים בשדרות לשמש כפנסי רחוב. על כן הם תרים אחר שיטה שבה החומר יוחדר לצמחים דרך ריסוס, כך שמצד אחד הם לא יפגעו ומצד שני יהפכו למעין מנורות לילה בחושך. במידה ומהלך זה יתממש במציאותית, יתאפשר חיסכון של כ-20 אחוזים מצריכת האנרגיה העולמית המתבזבזת, נכון להיום, על תאורת רחובות.


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 5 (72 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

יומן "שנה וברכותיה" לשנת תש"פ - הרבנית ימימה מזרחי

65לרכישה

מוצרים נוספים

ערכת חזרה ללימודים לבנות - חיים ולדר וילדות מספרות על עצמן

ערכת חזרה ללימודים לבנים - חיים ולדר וילדים מספרים על עצמם

ערכת חזרה ללימודים - מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל

ילדים מספרים על עצמם בקומיקס 3 - חיים ולדר

60 גיבורים - הרב יוסף ברוק

סדר הדורות הקצר - הרב שלמה בניזרי

לכל המוצרים