חודש אלול

"כשנודע לי על כך שהכליה עובדת בגוף של המושתלת, התחלתי לבכות ללא שליטה"

"לאורך כל התקופה אמרתי לעצמי משפט כזה: את תסבלי במשך ימים ספורים וזה יעבור, אבל בזכות זה תוכלי לתת למישהו אחר חיים, פשוט חיים". המצווה היומית: נתינה לזולת, מתוך שמחה פנימית

| כ"א אלול התשע"ז |
(צילום: shutterstock)
אא

ששומעים על המופת הבא קשה להישאר אדישים: בחודש תמוז לפני שנה וקצת, זכה הרב אהרון וייס לתרום כליה לחברותא של מרן הגר"ח קנייבסקי שליט"א. החברותא אשר התפעל כל כך ממסירות הנפש של ר' אהרון, הביא אותו יחד עם נציגי ארגון 'מתנת חיים' של הרב הבר לפני שר התורה, כדי שיתברך מפיו בערב הניתוח.

הגר"ח קנייבסקי הביע את הערכתו העצומה, ואז הניח ידו על ראשו של התורם וברך בכוונה: "בני, חיי, מזוני". שעות ספורות לאחר מכן נכנס ר' אהרון לניתוח.

שנה בדיוק חלפה מאז, ובשיחה עם ר' אהרון הוא מציין בהתרגשות את הלא יאומן: אחרי חמש שנים של ציפייה לילדים, זכו הוא ורעייתו לחבוק בחודש תמוז האחרון תאומים. "כשהמושתל שלי התקשר לספר על כך לגר"ח קנייבסקי, אמר לו הרב שייתכן שבזכות שנתתי חיים למישהו אחר זכיתי לקבל בכפליים מהקב"ה", הוא מציין בהתרגשות.

ואין זה פלא שבברית של התאומים כיבד ר' אהרון את המושתל שלו שיהיה הסנדק ואת הרב הבר שיברך את הברכות. "הרגשתי שבזכותם זכיתי במצווה הנשגבה של תרומת הכליה, וכתוצאה מכך גם בהולדת התאומים".

ור' אהרון מדגיש: "אני מספר את הדברים כי חשוב לי להדגיש את הערך העצום של תרומת כליה וחשוב לי גם לציין: כל התהליך של התרומה, כולל הבדיקות, זכור לי כחוויה מופלאה ומרוממת, אם היה אפשר לתרום שוב, הייתי חוזר ותורם. נכון, הייתה קצת טרחה קודם, וכאבים מסוימים אחר כך, אבל זה כאין וכאפס לעומת מה שזוכים לתת ולקבל".

ועל המופת יש לו לומר דבר אחד: "לא רק שהצלתי חיים, אלא גם קיבלתי את המתנה הגדולה ביותר בעולם – תאומים בריאים ומתוקים, הזכות כולה שלי".

סיפור מרגש נוסף על תרומת כליה מספרת רחל רובין מבני ברק, שזכתה לתרום כליה מגופה לאם לתשעה תושבת קרית מלאכי. "האמת היא שהכול התחיל בזכות בעלי שתרם כליה לפני שנה ורבע", היא מספרת, "ליוויתי אותו, ואחרי שראיתי את השיקום המהיר שלו ואת השמחה העצומה של המשפחה השנייה, זה גרם לי לחשוב על הכיוון. בשנה שעברה, בפרשת תרומה, הרב הבר ארגן כינוס מיוחד לכל תורמי הכליות וראיתי שם נשים נוספות שתרמו. באותה שבת החלטתי סופית שגם אני מעוניינת".

"לא חששתי מהתרומה, אולי זה מצחיק, אבל החשש שלי היה רק מההרדמה, חשש טיפשי כזה המבוסס על דעות קדומות. אבל אחרי שנפגשתי עם המרדים שהסביר לי שאין סיבה אמתית לחשוש, הייתי לגמרי שלמה עם עצמי".

מהרגע בו התקבלה ההחלטה ועד שניגשה הגב' רובין לניתוח חלפו אחד עשר חודשים. "אני בדרך כלל לא אוהבת בדיקות וכמעט לא הולכת לרופאים", היא מספרת על עצמה, "אבל כאן עשיתי את זה בסיפוק ובשמחה, כל כך רציתי לסיים עם הבדיקות, לדעת שאני יכולה לתרום ולהתקדם אל המטרה".

גב' רובין מבקשת לציין לשבח גם את מנהלת בית ספר בית יעקב בנתניה. "אני עובדת בבית הספר כמורה, והמנהלת כל כך תמכה בי לאורך הדרך, היא עודדה אותי כל הזמן ונתנה לי ימי חופש מתי שרק ביקשתי, למרות שזה לא היה פשוט עבורה".

ההשתלה נערכה בהצלחה. "הרגע בו נכנסתי לניתוח היה בלתי נשכח. בעלי ליווה אותי עד לדלת חדר הניתוח ומאוד התרגשנו כשנפרדנו. למעשה, הוא היחיד שהבין מה אני חווה באותם רגעים... הרגע המרגש הבא היה בערך יממה אחרי הניתוח, כשנודע לי על כך שהכליה עובדת בגוף של המושתלת, ואז פשוט התחלתי לבכות...".

ולגב' רובין יש גם מסר: "לאורך כל התקופה אמרתי לעצמי משפט כזה: את תסבלי במשך ימים ספורים וזה יעבור, אבל בזכות זה תוכלי לתת למישהו אחר חיים, פשוט חיים".

המצווה היומית: נתינה מתוך שמחה פנימית. נתינה. איזו עוצמה נפלאה יש במילה זו. עם ישראל אמון על נתינה, וזהו אחד משלושה סימנים של צאצאי אברהם אבינו: "רחמנים, ביישנים וגומלי חסדים". הבה נקבל על עצמנו לתת יותר, לתת גם למי שפחות נחמד לתת לו, לתת בחיוך ובשמחה, לתת גם כשקשה, ונזכה בזכות כך להבטחת התורה בחומש דברים: "נָתוֹן תִּתֵּן לוֹ וְלֹא יֵרַע לְבָבְךָ בְּתִתְּךָ לוֹ כִּי בִּגְלַל הַדָּבָר הַזֶּה יְבָרֶכְךָ ה' אלוקיך בְּכָל מַעֲשֶׂךָ וּבְכֹל מִשְׁלַח יָדֶךָ".

 לטורים נוספים בפרויקט "מתחזקים באלול - המצווה היומית":

"כיצד ניתן לגמור את הש"ס ב-10 דקות?", לחצו כאן.

5 דקות שיחה עם בורא עולם שינו לי את החיים, לחצו כאן.

"אם לא באלול אז מתי? טור מהורהר בעקבות מפגש עם תולעת", לחצו כאן.

"תצעק 'פוקח עיוורים', אני כבר לא רואה בעיניים", לחצו כאן.

"ידעתי שאם בתי תצא בחיים - יהיה זה נס של אחד למיליון", לחצו כאן.

"איך אני אצליח בקריירה שלי אם אני לא לוחצת ידיים עם גברים?", לחצו כאן.

"קשה לי לספור כמה גמ"חים יש לי בבית, והאמת? אני כמעט ולא מרגישה אותם", לחצו כאן.

החפץ חיים פרץ בברכי מר: איך אני יכול לתת לך רשות לחלל שבת?! לחצו כאן.

מוצ"ש: קבלו 2 עצות לשבוע נהדר, לחצו כאן.

"ואז הבנתי: אני, שגדלתי בבית דתי ושמרתי מצוות כל חיי, לא ממש מכירה את בורא העולם", לחצו כאן.

"אחרי השיחה חשתי הקלה עצומה": קבלה מתוקה לשנה החדשה, לחצו כאן.

מעוניינים בחיים מאושרים, עושר ונכסים? אל תחמיצו את המצווה היומית, לחצו כאן.

הטרגדיה התרחשה יומיים לפני מסיבת ההודיה: הסיפור שלא תוכלו להישאר אדישים אליו, לחצו כאן.

עצה זמינה ויומיומית שצעצור את השתוללותו של מלאך המוות, לחצו כאן.

יללות הסירנה החרידו את האוויר: ישועה משולשת מתאונה מחרידה, לחצו כאן.

הגביר בכה כתינוק לשמע בקשתם של ששת היתומים, לחצו כאן.

דו שיח מרטיט בין המת לקברן: "בעולם הבא טוב מאוד", לחצו כאן.​

"אני רואה את ילדיי כמו ביצים עזובות": טור דומע על שילוח הקן הפרטי שלי, לחצו כאן.​

הנקראים ביותר
הידברות שופס

בחסדך בטחתי - הרב יגאל כהן

55 ש"חלרכישה

מוצרים נוספים

המכתב - הרב יצחק פנגר

ספר קהלת עם פירוש ’נזר החכמה’ של הרב זמיר כהן

אנשים מספרים עצמם 9 - חיים ולדר

ילדים מספרים על עצמם 10 - חיים ולדר

משולש שחור - דגם 1012

נטלה מודרנית "ציפורים מעגל"

לכל המוצרים