פסח

הסגולות הנדירות הטמונות באכילת מצה: 7 נקודות שאולי לא ידעתם

בעת האכילה ראוי לכוון לקיים את הציווי 'שבעת ימים מצות תאכלו', שאוכלים המצות זכר ליציאת מצרים, לכוון לעשות רצון אבינו שבשמים, ולזכור על ידי האכילה את הניסים שעשה עמנו בהוציאנו ממצרים. 7 עובדות מרגשות במיוחד על מצוות מצה

| ט' ניסן התשע"ח |
אא

1. מצוות מצה נותרה יחידה מכל מצוות אכילה - כתב ה"חתם ספר": "מצוות עשה של אכילת מצה משומרת בליל פסח – והיא יחידה שנשארה לנו מכל מצוות אכילה שבכל התורה, ואין לנו לא פסח ולא קדשים, לא תרומה ולא מעשר שני, רק מצווה אחת משנה לשנה". (חו"מ, סימן קצו)

2. השמחה במצוות הלילה - רבי עקיבא איגר כתב: "בליל פסח יתנהג בקדושה וביראה, ולשמוח במצוות שזיכה ה' אותנו בלילה הזה, מצוות עשה של קידוש, ומצוות עשה של אכילת מצה, ומצוות מרור, וד' כוסות ואמירת הלל". (מכתבי רעק"א, יב)

3. אהבת המצווה - השל"ה הקדוש כתב (מסכת פסחים נר מצווה אות לט) שחסידים ואנשי מעשה נהגו לנשק את המצה, בעת שהגביהו אותה בליל הסדר.

4. הכוונה: לעשות רצון ה', וזכירת הניסים שעשה עמנו - בעת האכילה ראוי לכוון את הכתוב המפורש (שמות יב, טו) 'שבעת ימים מצות תאכלו', שאוכלים המצות זכר ליציאת מצרים, ככתוב (פסוק לט) 'ויאפו את הבצק אשר הוציאו ממצרים, עוגות מצות כי לא חמץ, כי גורשו ממצרים ולא יכלו להתמהמה וגם צידה לא עשו להם', ובכלל זה שלא לקיים את המצווה כמצוות אנשים מלומדה, ומתוך רגילות שכך נהגו אבותינו מעת יציאתם ועד הנה, אלא לכוון לעשות רצון אבינו שבשמים, ולזכור על ידי האכילה את הניסים שעשה עמנו בהוציאנו ממצרים.

5. על ידי אכילת מצה נעשה שותף לקב"ה במעשה בראשית - ה'רוקח' בהלכות פסח כותב כך: "האוכל מצות בשבעת ימי החג כהלכתן נעשה שותף להקב"ה במעשה בראשית". הראייה לכך הוא מהפסוק בשמות: "מצות יאכל את שבעת הימים", לא כתוב שבעת ימים, אלא 'שבעת הימים', ללמדנו שנעשה שותף בבריאת שבעת ימי הבניין.

6. השפעתה הרוחנית של המצה – הזוהר כותב על המצה: "דהיא מיכלא דאסוותא ומיכלא דמהימנותא" – מאכל המשריש אמונה בלב האדם. עוד מובא בזוהר שאכילת מצה מזככת את נשמת ישראל מכל לכלוך ופגם, ולא רק על חטאים דלעבר אלא היא גם מסוגלת לטהר את הנפש על להבא.

בנוסף, המצה מעוררת לאהבת ה'. ב'ישמח ישראל' מובא כי המצה מסייעת לאדם לא לכסוף לשום דבר זולת השם יתברך, תורתו ומצוותיו, כי תגדל האהבה אליו, לאהבה את ה' אהבה שאין לה תכלית וסוף על כל אהבת העולם הזה.

ב'תפארת שלמה': "מעלת מצוות 'אכילת מצה' כי היא נבלעת בקרבו של אדם, לכן מסוגלת היא לרפא את האדם 'רפואת הנפש' ברוחניות, ומסייעת לו לעקור מעצמו את הרע שבו להיות דבוק באלוקים חיים.

הרה"ק רבי מנחם מנדל מרימנוב זי"ע: "סגולת אכילת מצה מועילה לבטל כל תאוות רעות מנפש האדם".

7. השפעתה הגשמית של המצה – אין דברי הזוהר יוצאים מידי פשוטן, שאכילת המצה מביא לאדם גם רפואת הגוף בפועל ממש, וכמרומז בשמה: "מצה" – שהוא ראשי תיבות: מכל צרה הצילני.

הרב שלמה לוינשטיין על הקשר בין מצוות מצה ליראת שמים:

 


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4.8 (89 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

319לרכישה

מוצרים נוספים

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

תיק מהודר עם ידית לטלית ותפילין

נטלה מהודרת "עיטורים"

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים