חדשות יהדות

מדוע הממשלה מסרבת להעלות ארצה את יהודי אתיופיה?

האם התירוץ "אין תקציב" יגרום ל-9,000 יהודים אתיופים לא לעלות לישראל?

אא

בישיבה משותפת של ועדת הפנים וועדת העלייה והקליטה התברר כי מדינת ישראל מסרבת להעלות ארצה את יהודי אתיופיה. הסיבה: אין תקציב.

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ דוד אמסלם (הליכוד), תקף את עמדת פקידי משרד ראש הממשלה בעניין ואמר כי "ישראבלוף מראש. הממשלה מחליטה בלי כוונה לבצע. לפני כשלושה חודשים החליטה הממשלה להביא את שארית יהדות אתיופיה, והקימה לצורך כך צוות עם משרד הפנים והסוכנות, שיגיש המלצותיו בתוך חודשיים. הממשלה החליטה כי תחילת העלאתם תתבצע תוך שלושה חודשים מהחלטת הממשלה – ותימשך חמש שנים. לפיכך, בעוד שבועיים צריכה להתחיל הטסת העולים הראשונים".

אמסלם הוסיף וציין כי "תמיד עלו יהודים לארץ למרות שלא היה לממשלה כסף. פתאום, אצל עולי אתיופיה, הממשלה מתנה זאת במימון מלא".

(צילום אילוסטרציה: מרים אלסטר / פלאש 90)(צילום אילוסטרציה: מרים אלסטר / פלאש 90)

נציג ראש הממשלה, אהוד פראוור, השיב כי ''לאחר בדיקה, שללנו את האפשרות לקליטה ישירה". פראוור הוסיף כי "בגלל התקציב הנדרש לביצוע ההחלטה, היא תיכלל בדיוני התקציב ולא תבוצע בינתיים. התחייבות תקציביות לשנים הבאות מחייבות פינוי מקורות תקציביים. היקף התקציב, כ-2.2 מיליארד ₪ להעלאת כתשעת אלפי איש, הובא לידיעת כל הגורמים הבכירים, ועיקר התקציב יושקע במענקי משכנתאות לעולים".

לדברי נשיא ה'וועד לשארית יהדות אתיופיה', מאיר שמגר, השליטה בתקציבים העתידיים היא בידי הממשלה, וכשהיא החליטה על העלאת שארית יהדות אתיופיה, הייתה ברורה גם ההתנהלות התקציבית.

יצחק מולא, חבר מטה המאבק, הזהיר כי "אותנו לא מעניינים הבעיות התקציביות. אתם רק מנסים לעכב את העליה שחיי אדם תלויים בה. ממחר נתחיל בהפגנות – כולל מול בתיהם הפרטיים של הפקידים המעכבים".

תגיות:עלייהאתיופיהאתיופים

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה