עובדות ביהדות

מרים הנביאה: 10 עובדות על אחותו הגדולה של משה רבנו

מה אמרה מרים לאביה, גדול הדור? מדוע טפח על ראשה? מה היה תפקידה בגאולת עם ישראל? למה נקרא שמה אפרת?

אא

1. מרים הנביאה מופיעה בתורה בשם "פועה" והיא הייתה אחת משתי המיילדות העבריות שהתייצבו באומץ מול פרעה מלך מצרים. היא נקראה בשם "פועה" משום שהייתה פועה לתינוקות בקולה הרך ומרגיעה אותם. על אישיותה של מרים ניתן להסיק כי הייתה בעלת אומץ לא לוותר על עקרונותיה גם מול מלך מצרים.

2. בזכות עמידתה בתוקף מול פרעה זכתה לשכר רב. במדרש רבה נאמר: "וייטב אלקים... אמר רבי ברכיה בשם רבי חייא ברבי אבא... ויאמר לאדם הן יראת ה' היא חכמה, מהו שכר היראה, תורה, לפי שיראה יוכבד מפני הקב"ה העמיד ממנה משה... ומרים יצא ממנה בצלאל שהיה מלא חכמה... ועשה ארון לתורה שנקראת טוב".

3. אדם נוסף אשר מרים עמדה מולו באומץ הוא אביה – עמרם. עמרם היה גדול הדור, והחליט לגרש את אשתו לאחר גזירתו של פרעה: "כל הבן היילוד היאורה תשליכוהו". בני ישראל ראו את מעשה גדול הדור וגירשו אף הם את נשותיהם.

אמרה לו בתו: "אבא. קשה גזירתך יותר משל פרעה. שפרעה לא גזר אלא על הזכרים, ואתה גזרת על הזכרים ועל הנקבות. פרעה לא גזר אלא בעולם הזה, ואתה בעולם הזה ולעולם הבא. פרעה הרשע, ספק מתקיימת גזרתו וספק אינה מתקיימת. אתה צדיק, בוודאי שגזירתך מתקיימת!"

לאחר דבריה הנחרצים של מרים, עמד והחזיר את אשתו, ולאחריו שאר עם ישראל החזירו את נשותיהם.

כתוצאה מטיעוניה של מרים נולד משה רבנו. שאר עם ישראל ממשיכים להביא ילדים יהודיים לעולם, ולהבטיח את המשכיותו וקיומו של עם ישראל. משה עצמו הופך להיות הכלי לגאולת עם ישראל. וכל זה בזכותה של מרים.

4. במסכת מגילה נמנית מרים בין שבעה הנביאות שעמדו לעם ישראל: "מרים הנביאה... שהייתה מתנבאה ואומרת: "עתידה אמי שתלד בן שיושיע את ישראל".

5. כשמשה נולד, שמחה ואור מלאו את ביתם למשך שלושה חודשים. ואז, כשבלשי המצרים היו בדרכם לבית עמרם והמשפחה נאלצה להשליך אותו לנילוס, בסל, נראה היה כי מרים טעתה.

במסכת סוטה נאמר כך: "...כיון שהטילוהו ליאור עמד אביה וטפחה על ראשה. אמר לה: בתי היכן נבואתך?!". אף אמה חשבה כי ביתה טעתה. במדרש רבה על פרשת שמות נאמר גם: "... עמדה אמה וטפחה על ראשה. אמרה לה: בתי היכן נבואתך?!". עם זאת, מרים הנביאה הייתה מלאת ביטחון שמשה יושיע את ישראל, הלכה ליד קני הסוף לראות כיצד יממש ה' את נבואתו.

6. במסכת תענית נאמר: "שלושה פרנסים טובים עמדו לישראל, אלו הן: משה ואהרן ומרים". תרגום יונתן מבאר כי תפקידה של מרים היה ללמד את הנשים, לעודד אותן למלא את תפקידן להמשך קיום העם, למרות הקושי והייסורים.

7. בשמות רבה נאמר כי "אפרת, זו מרים. למה נקרא שמה אפרת? שפרו ורבו ישראל על ידיה... "

8. באר המים שליווה בדרך נס את עם ישראל במשך 40 שנות נדודיהם במדבר, היה בזכות מרים. והוא נקרא "באר מרים", בכל מקום בו הוא מוזכר במדרש.

9. באר מרים מוזכרת גם בהקשר לגאולה העתידית באחרית הימים. מובא בפרקי דרבי אליעזר כך: "מי הבאר עתידין (באחרית הימים) לעלות תחת מפתן הבית ומפרים ונובעים ויוצאים שנים עשר נחלים כנגד שנים עשר שבטים... וכל שדה וכרם שאינם עושין פרי, משקין מאותם המים האלה. ונכנסין לים המלח והם מרפאין אותו... נמתקין כמן, ועולין בנחל עד ירושלים... וכל אדם שהוא חולה ורוחץ באותם המים מתרפא... "

10. "אמר רבי אלעזר: אף מרים בנשיקה מתה... אמר רבי אמי: למה נסמכה מיתת מרים לפרשת פרה אדומה, לומר לך מה פרה אדומה מכפרת, אף מיתתן של צדיקים מכפרת. (מועד קטן)

תגיות:משה רבנומריםמרים הנביאה

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה