חדשות יהדות

80 שנה אחרי: 13 ספרי תורה הוחזרו ליהודים באוקראינה

לאחר מאבק משפטי ממושך, בסוף השבוע האחרון, במהלך הדלקת נר החמישי של חנוכה, הוחזרו 13 ספרי תורה של הקהילה היהודית באוקראינה, שהוחרמו בשנות ה-30 בידי הקומוניסטים, והוחזקו כל העת בארכיון הלאומי של המדינה

אא

שמונים שנים אחרי – ספרי התורה חזרו למקורם: צדק היסטורי נעשה השבוע בקייב, עת הוחלט בממשל האוקראיני להחזיר לקהילה היהודית 13 ספרי תורה, שנלקחו מהם בשנות ה-30 בידי השלטון הקומוניסטי, שאסר אז כל פעילות דתית. הספרים נמצאו בארכיון הלאומי של המדינה, ומאז נערך מאבק משפטי ממושך להחזרתם.

מי שניהל את המאבק להחזרת הספרים בשנים האחרונות, הינו רבה הראשי של אוקראינה, הרב משה אסמן, בסיועו של חבר הפרלמנט היהודי גאריק לוגוינסקי, העומד גם בראש אגודת הידידות אוקראינה- ישראל. המאבק נוהל בבית המשפט האוקראיני כנגד הארכיון הלאומי של המדינה, בו כאמור הוחזקו ספרי התורה.

וכך, בשיאו של חג החנוכה, נתבשרה הקהילה בבשורה משמחת: ראש ממשלת אוקראינה, ששמע על המאבק, החליט להביא אותו לסיומו ולחתום על מסמך המורה את החזרת הספרים ליהודים. בשיאו של טקס הדלקת הנר החמישי של החג, נכנסו לבית הכנסת הגדול בקייב 13 אישי ציבור ושרים, כאשר כל אחד מהם נושא עימו ספר תורה אחד, כשהוא עטוף בטלית.

החזרת ספרי התורה לקהילה היהודית (צילום: יח"צ)החזרת ספרי התורה לקהילה היהודית (צילום: יח"צ)

הטקס היה מרגש וייחודי, ועיניהם של יהודים רבים לא הצליחו להישאר יבשות נכחו. במהלך הטקס, נאם שר המשפטים של אוקראינה ואמר כי "אני גאה להחזיר את ספרי התורה לקהילה היהודית. זה שייך לכם. ספרי התורה הוחזרו הערב הביתה".

בין היתר נכחו בטקס גם מנכ"ל בית הנשיא האוקראיני, שגריר ישראל באוקראינה, נשיא הקונגרס היהודי באוקראינה וחבר הפרלמנט ועוד.

רגע מרגש נוסף, נרשם שעה שהוענק אות 'גאוות הקהילה' לכמה מחברי הקהילה. ביניהם הצעיר מאיר פבלובסקי, שנפצע קשה בפיגוע הדקירה ליד קריית ארבע לפני כחודשיים וצפוי להתחתן בקרוב, וכן אמו של יבגני יצינה ז"ל, חייל בצבא האוקראיני שנהרג בקרבות מול הצבא הרוסי.

תגיות:ספר תורהאוקראינה

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה